Jan Muršak, 20. januarja 1988 rojeni Pesničan, je bil leta 2006 v 6. krogu nabora izbran s strani Detroita, za katerega je prvič zaigral lani, letos pa si je priigral stalno mesto v prvi postavi. Foto: Reuters
Anže Kopitar (Los Angeles Kings)
Anžeta Kopitarja, 24. avgusta 1987 rojenega Hrušičana, je leta 2005 v 1. krogu nabora kot 11. igralca izbral Los Angeles, za katerega redno igra že šesto sezono. Foto: Reuters
Chris Thorburn (Winnipeg Jets) - Matt Stajan (Calgary Flames)
Če že Kopitar in Muršak nista zadela, je pa zato bil v petek natančen tretji NHL-ovec slovenskih korenin. Kanadski Slovenec Matt Stajan je zadel ob zmagi Calgaryja nad Winnipegom (5:3). Foto: Reuters

Prvega srečanja Kopitar - Muršak po preboju Štajerca v prvo moštvo Detroita ob koncu lanske sezone ni bilo, ker si je Gorenjec zlomil gleženj. Nenavadno, a enaka poškodba je jeseni doletela tudi Murška, ki je letošnja prva dva dvoboja Detroita z Los Angelesom (4:1 in 8:2) spremljal med okrevanjem.

9. marca 2012 pa je vendarle napočil trenutek, ko sta na NHL-tekmi v nasprotnih moštvih zaigrala dva slovenska hokejista. Ob prvi izmeni Pesničana na petkovih tekmi sta se 24-letnika srečala tudi na ledu: v 12. minuti 1. tretjine sta Kopitar in Muršak drug proti drugemu odigrala 37 sekund.
Kralji trikrat vodili, a izgubili
Sama tekma je prinesla izredno malo strelov: Kralji so v okvir vrat sprožili 24 strelov, močno oslabljena Rdeča krila pa le 15! A vratar Jonathan Quick v redkih trenutkih, ko so gostitelji le prišli pred njegova vrata, ni imel najboljše zaščite branilcev, medtem ko je Joey MacDonald v ključnih trenutkih le pokazal, zakaj je postal drugi vratar Detroita.

Gostje, ki se krčevito borijo za končnico, so v 1. tretjini dvakrat povedli, prvič, ko je "Kopi" ob igralcu več zadel prečko, Jeff Carter (1+1) pa dokončal delo. Kalifornijci so tretjič povedli pet minut pred koncem prek Dwighta Kinga, a je naveza Henrik Zetterberg (2+1) in Valtteri Filppula (1+2) še tretjič izigrala nasprotnike in Quicka, nato pa je minuto pred koncem udaril še spretni Darren Helm (4:3).

LA padli na 10. mesto Zahoda
V jurišu Kraljev, ki bi gostom prinesel prepotrebno točko, je blestel MacDonald, ki pa je imel tudi veliko sreče, saj je nekaj sekund pred koncem Mike Richards iz neposredne bližine zadel vrh vratarjeve palice.

Los Angeles je z drugim porazom v dveh dneh zapravil priložnost, da se vrne v prvo osmerico Zahoda, ki pelje v končnico. Po izračunih strani SportsCLubStats imajo Kingsi 15 tekem pred koncem rednega dela sezone le še 31,4 odstotka možnosti, da se uvrstijo v končnico. S tem se močno dvigujejo možnosti, da bo Anže Kopitar zaigral na SP-ju divizije I v Ljubljani, medtem ko je Jan Muršak član močnega moštva, ki meri na sam vrh.

Tekme 9. marca:
DETROIT - LOS ANGELES 4:3
Zetterberg 15., 36., Filppula 56., Helm 59.; Carter 8. (Kopitar - 38. podaja), Williams 18., King 55.
Muršak 6:24, zgrešen strel, +/- 0; Kopitar 20:25, strel v okvir vrat, 2 zgrešena strela, +/- -1, nalet, "buliji" 13-5.

PITTSBURGH - FLORIDA 2:1 - po kazenskih strelih
CHICAGO - NY RANGERS 4:3
CALGARY - WINNIPEG 5:3