Prva tekma je za nami. Glede na to, da nismo polni, je bilo videti veliko pozitivnega. To je velik korak naprej v hitrosti in odzivu, se mi pa zdi, da smo naredili prvi korak. Fantje lahko vidijo, kako je, in iz tekme v tekmo bomo lahko izboljšali stvari, ki so danes še šepale.

Ivo Jan

Glavni cilj risov v tej sezoni je eno izmed prvih mest na svetovnem prvenstvu divizije I v Kazahstanu. V Minsk je Jan odpeljal številne novince in mlade hokejiste, rezultat pa, kot je poudaril, ni v ospredju, saj želi preizkusiti čim več igralcev, dati priložnost tistim, ki je v članski ekipi še niso imeli, in videti, na koga bo lahko resno računal tudi po tem, ko se bodo v ekipo vrnili standardni člani, velika večina jih je namreč tokrat še imela prosto. Nekaj je bilo tudi poškodb, zaradi katerih je moral Jan poseči po še nekaj menjavah v zadnjem trenutku.

Na ledu dvorane Čižovka je bilo hitro jasno, da pomlajena Slovenija ne bo kos Latvijcem. V golu je na prvi tekmi priložnost dobil Rok Stojanovič, ki so ga tekmeci v prvi tretjini premagali dvakrat. Latvija je povedla prek Rudolfsa Maslovskisa. Drugi gol, ko je zadel Martinš Dzierkals, so Slovenci dobili le devet sekund pred koncem prve tretjine, najlepšo priložnost za Slovenijo pa sta imela v tem delu Blaž Tomaževič in Luka Bašič, a je ostala neizkoriščena.

Simšič edini slovenski strelec
V nadaljevanju so slovenski hokejisti hitro dobili še en gol, ko je bil uspešen Edgars Kulda, po zaostanku z 0:3 pa so imeli še težave z izključitvami. Dve zaporedni, pri čemer so si drugo prislužili zaradi preveč igralcev na ledu, sta za Latvijo pomenili 29 sekund igre 5 na 3, kar so hokejisti z Baltika znali izkoristiti za še trdnejše vodstvo. Na 4:0 je povišal Egils Kalns.

Zadnja tretjina je bila za Slovence boljša. Bili so precej enakovredni in bili večkrat tudi nevarni pred vrati Latvije, sad takšne igre pa je bil tudi zadetek. V 51. minuti je tudi Slovenija izkoristila eno izmed številčnih prednosti, po akciji Klemna Pretnarja in Kena Ograjenška pa je bil na pravem mestu pred vrati Nik Simšič in plošček potisnil v mrežo.

Slovenci bodo turnir nadaljevali v petek ob 17.15, ko bodo igrali z gostitelji Belorusi, v soboto ob 13.30 pa jih čaka še dvoboj s Francijo.