Žiga Pavlin je Slovenijo v drugi tretjini popeljal v vodstvo. Branilec je bil izbran za najboljšega na tekmi v slovenski vrsti. Foto: Aleš Fevžer
Jan Muršak
Jan Muršak je bil nekajkrat prehiter za japonsko obrambo. Zrežiral je vodilni zadetek Slovenije, nekaj nevarnih poskusov pa mu je ubranil razpoloženi Jutaka Fukufudži. Foto: Aleš Fevžer

Učinkovitost ni bila najboljša. Pravzaprav veliko stvari danes ni bilo najboljših. Japonci pa so igrali prav tako, kot smo pričakovali. Na protinapade, v njihovi obrambni tretjini je bilo več prostora, kot je bilo videti, vendar nam je plošček vedno skakal tako, da nismo prav nič sestavili skupaj. Ko nam je šlo za nohte, nam prav tako nič ni uspelo. Slab začetek, vendar je, kar je. Zdaj se je potrebno pripraviti na nove obračune.

Marcel Rodman
Andrej Hočevar
Andrej Hočevar je v zadnji tretjini dvakrat klonil. Na tekmi je zbral 13 obramb. Foto: Aleš Fevžer

Vrsta Matjaža Kopitarja je v Južno Korejo prišla z jasnim ciljem – vrnitvijo v elitno divizijo. Že pred tekmo so v slovenskem taboru poudarjali, kako nevarni so lahko Japonci, ki so igrali potrpežljivo, čakali na svoje priložnosti in vsako napako slovenske obrambe, ki je na slabo pripravljenem ledu imela precej težav, so izkoristili.

Risi so bili neučinkoviti v napadu. Sprožili so 27 strelov – 12 več kot Japonci – in imeli šestkrat tudi igralca več na ledu, česar pa niso znali kaznovati. Edini zadetek so dosegli po izvrstni individualni akciji podajalca Jana Muršaka, ki je bil najbolj razigran v slovenski vrsti, in natančnem strelu Žige Pavlina. V ponedeljek rise čaka Južna Koreja.

V prvih 20 minutah brez zadetkov
V prvi tretjini so Japonci sprožili celo dva strela več od risov. Že v tretji minuti je nevarno poskusil Hiroki Ueno, na odbito ploščico pa je zadrsal Takuro Jamašita, vendar je Andrej Hočevar ohranil mrežo nedotaknjeno. V naslednji akciji je po hitrem prodoru močno streljal Muršak, Jutaka Fukufudži je imel ogromno težav s strelom najnevarnejšega hokejista v slovenski vrsti, nato pa je pridrsal še Aleš Mušič, vendar je izid ostal nespremenjen.

Na sicer težki ledeni ploskvi so risi naredili preveč napak v obrambi. V osmi je na modri črti ploščico izgubil Miha Štebih, a je Hočevar dobil dvoboj ena na ena z Daiskuejem Obaro. Slovenija tudi z igralcem več – dvakrat je imela številčno premoč na ledu – ni zadela, dvakrat pa se je ob igralcu manj tudi ubranila. Drugič, ko je bil izključen Mitja Robar, so risi celo nekajkrat v protinapadu, kar je sicer glavno orožje Japonske, zapretili. Lepo akcijo sta izpeljala Tomaž Razingar in Boštjan Goličič, a se je z lepo obrambo izkazal Fukufudži. Tri minute pred koncem tretjine je po mojstrskem preigravanju Jana Urbasa Fukufudži še enkrat odlično posredoval.

Druga tretjina v znamenju risov
V drugi tretjini so varovanci Kopitarja ujeli pravi ritem in ves čas imeli pobudo. Bili so nevarnejši, sprožili tudi devet strelov, medtem ko so Japonci le enega. Slovenci so napadali, nasprotniki pa prežali na protinapade, vendar je v drugih 20 minutah slovenska obramba igrala bolj disciplinirano in ni naredila večjih napak. Po približno petih minutah je po hitri akciji Davida in Marcela Rodmana Žiga Pance zadel vratnico, predtem je Blaž Gregorc z močnim strelom zadel le Urbasa, risom pa ni uspelo izkoristiti treh "powerplayov" ob dobro postavljeni strnjeni japonski obrambi.

Toda vseeno so še pred koncem druge tretjine vendarle zadeli. Razigrani Muršak je prodrl po desnem krilu. Napadalec CSKA-ja, ki je odličen drsalec, se je lepo otresel vseh japonskih branilcev, nato zadrsal izza vrat in našel osamljenega Pavlina, ki je natančno meril in zgoščeni nasprotni obrambi pred vrati Fukufdžija ploščico poslal v mrežo.

Hočevar dvakrat klonil v zadnji tretjini
Gregorc je po podaji Urbasa ogrozil japonska vrata po samo 30 sekundah tretje tretjine, a je z nogo pravi čas posredoval Fukufudži. Štiri minute pozneje pa je podobno kot v drugi tretjini Muršak na drugi strani po desni prodrl Seidži Takahaši in izza vrat ob drugi vratnici našel povsem samega Obaro, na katerega so pozabili slovenski hokejisti, ta pa je zadel za 1:1.

Z igralcem več so takoj za tem Slovenci prek Muršaka kar nekajkrat zapretili, a devet minut pred koncem je na klop za kaznovane sedel Mušič in po obleganju slovenskih vrat so Japonci povedli. Z natančnim strelom je Denis Akimoto prek lovilke nespretnega Hočevarja ploščico poslal v mrežo. Risi so pritisnili, toda japonska obramba na čelu z razpoloženim Fukifudžijem, ki je zbral 26 obramb, je vzdržala.

"Mislim, da smo tekmo začeli v redu, saj smo prvi dve tretjini nadzirali potek. Pripravili smo si tudi priložnosti, vendar jih nismo izkoristili. Dobili smo dva prepoceni zadetka. Mislim, da nas je danes pokopala neučinkovitost," je po tekmi povedal eden izmed boljših v slovenski vrsti Urbas, steber obrambe risov Mitja Robar pa je dodal: "Pričakovali smo takšno obrambno, pametno igro Japonske. Mi smo naredili preveč individualnih napak. Še posebej za takšnega nasprotnika, ki čaka na protinapade. Hkrati je ta ledena ploskev pisana na kožo takšni ekipi, ki je celotno srečanje prežala na protinapade in se le branila. Na koncu je bil plod vsega tega naš poraz."