V Sočiju je Slovenija povzročila nekaj težav tudi Rusiji: Žiga Jeglič je z dvema goloma v 2. tretjini znižal zaostanek na 2:3, na koncu pa so Rusi slavili s 5:2, domače olimpijske igre pa končali na isti stopnji kot risi – v četrtfinalu. Foto: Reuters
Jevgenij Malkin
Jevgenij Malkin je letos prva ruska zvezda iz NHL-a in bo tako kot klubski soigralec pri Pittsburghu Sidney Crosby skušal sezono skleniti vsaj z reprezentančnim uspehom. Foto: Reuters

Super navijači, vemo, da je Češka dosti blizu in smo vedeli, da bo veliko naših navijačev. Res smo jih veseli in upam, da bodo še naprej z nami v takšem številu, saj jih bomo potrebovali.

Rok Tičar o bučni podpori s tribun
Slovenija - Belorusija
Po tekmi z Rusijo bo prišel čas za predah, saj bodo Slovenci v ponedeljek prosti, tretjo tekmo, s Slovaško, pa bodo v Ostravi odigrali šele v torek zvečer. Foto: Reuters

Glede Jana – nisem zdravnik. Popoldne so se začele težave, ima vročino, težave so povezane s trebuhom, mogoče virus. Vprašanje je tudi, koliko je pojedel, tako da nima kakšnega smisla z njim za Rusijo. Potem je dan odmora in priprava na tretjo tekmo s Slovaško.

Selektor Kopitar o obolelem Janu Urbasu.

Najtežja možna tekma v času nedeljskega kosila bo drugi izziv za poparjene rise, ki so ostali praznih rok na uvodni tekmi turnirja v Ostravi. Pravega časa za obžalovanje in razmišljanje, kam je izginilo delo celotnih priprav, kot je ocenil selektor Matjaž Kopitar, ni. Pred Slovenci je papirnati favorit SP-ja 2015, ki je na Češko prišel ubranit zlato.

Prenesti zadnjo tretjino na tekmo z Rusijo
Prvi slovenski zvezdnik Anže Kopitar je bil po Belorusiji neposreden: "Če bomo z Rusi igrali kot v prvi polovici prve tekme, bo kanonada. Če pa tako kot zadnjo tretjino, se bo dalo igrati tudi z njimi." In nato dodal bistveni del: "A najprej moramo, z mano na čelu, začeti igrati veliko bolje že od samega začetka. Več napadati in streljati."

V prvih 40 minutah je AK11 ostal brez strela v okvir vrat, ob obleganju beloruskih vrat pa je dodal samo en strel, zato pa je pripravil soigralcem več priložnosti – tako je bil na sobotni tekmi s 4 streli najbolj podjeten kapetan Tomaž Razingar, ki je v zadnjih 20 minutah prišel ob bok Kopitarju in Janu Muršaku.

Kakšne bodo spremembe v postavi risov?
Za igralca tekme med Slovenci je bil izbran prvi center Rok Tičar, ki je mirno ocenil: "Pred zadnjo tretjino smo si rekli, da potrebujemo strele in dva gola. Na žalost ni šlo notri. Glave gor, še nič ni izgubljeno, niti ne bi bilo osvojeno."

Jezni selektor je po tekmi napovedal, da bo v kratkem času spremenil marsikaj v postavi, zaradi česar je pričakovati rotacije tako v vratih in obrambnih parih kot napadalnih trojkah. Pri tem se postavlja dilema, kako se zoperstaviti hokejski velesili, ki na začetku prvenstva ne prizanaša nasprotnikom.

Rusi na prvi tekmi izgubili dva napadalca
Rusija je za uvod že v petek zvečer premagala Norveško s 6:2, pri čemer je že 1. tretjino dobila s 4:0, a nato se jim je poznalo, da so šli v tekmo s samo tremi napadi in sedmimi branilci. Kaj veliko drugače ne bo niti proti Sloveniji, a to predvsem zaradi poškodb. Prve tekme tako ni dokončal Viktor Tihonov, lanski najboljši napadalec svetovnega prvenstva in tudi uradno izbrani igralec tekme z Norveško. V soboto so v ruskem taboru nato objavili, da je za turnir izgubljen Danis Zaripov, izvrstni ostrostrelec iz Magnitogorska.

Malkin nared za igro, Dacjuka pa žal ne bo
Moč zbornaje komande razkrivata ravno menjavi: sloviti Jevgenij Malkin in njegov prijatelj Nikolaj Kuljomin. Dvojec, ki bo zaigral v navezi, bo dodal novo razsežnost že tako izrednemu napadalnemu rdečemu stroju. A selektor Oleg Žnaroks je sočasno ostal še brez enega zvezdnika – Pavel Dacjuk, čarovnik iz Detroita, ima težave z gležnjem in se tako ne bo pridružil reprezentanci.

V soboto pozno zvečer je v Ostravo priletel tudi Vladimir Tarasenko, ki se je letos v St. Louisu med zvezdnike NHL-a. Na letališči je za ruske medije izjavil, da je zaradi kadrovskih težav vsekakor pripravljen zaigrati že proti Sloveniji, a mu strokovni štab Olega Žnaroka še ni sporočil odločitve, čeprav je ruski selektor po Norveški napovedal igro s štirimi napadi proti Sloveniji.

V Bratislavi in Sočiju več kot dostojen odpor
Rusija na svetovnih prvenstvih dominira, saj je osvojila štiri naslove v zadnjih šestih letih in tudi tokrat je na stavnicah prvi favorit. Slovenija sicer že ima nekaj izkušenj, ki pa so se vse končale s porazi: leta 2002 z 1:8, leta 2011 s 4:6, na OI v Sočiju pa z 2:5. Ob tem sta reprezentanci odigrali še pet prijateljskih tekem, od katerih je Slovenija dobila eno tekmo - 16. decembra 2011 v Ljubljani proti Rusiji B s 3:2. Skupna gol razlika na osmih tekmah je 37:13 v korist Rusov.

Glavno delo opravljajo prvaki KHL-a
V vratih imajo Rusi za številko ena Sergeja Bobrovskega, a proti Sloveniji bo priložnost dobil rezervist Konstantin Barulin (Avangard/KHL). V obrambni vrsti največ preigra Anton Belov, še sveži prvak KHL-a. V napadu zlepa ne zmanjka nevarnih orožij, po uigranosti pa najbolj izstopa trojka Artemij Panarin-Vadim Šipačjov-Jevgenij Dadonov, ki je opravila levji delež za prvi naslov ruskega prvaka v Sankt Peterburgu.

Slovence poznajo iz Sočija
"S tremi napadi igrati je kar naporno, a po drugi strani smo vsi dobro ogreti in nikomur ne manjka igre. Za Slovenijo vemo, da ima Kopitarja in Muršaka, tako da moramo paziti na njihove najbolj nevarne može, sami pa opraviti svoje delo pred nasprotnikovim golom,"
se je o drugi tekmi razgovoril 23-letni Panarin, ki je tik pred prvenstvom podpisal za Chicago, kjer se bo skušal prebiti v NHL.

Tu je seveda še kapetan tako Rusije kot SKA-ja Ilja Kovaljčuk: "Slovenijo poznamo, igrali smo z njimi v Sočiju, pravijo, da imajo isto ekipo. Moramo biti pazljivi, a predvsem opraviti svoje delo tako kot z Norvežani."