Žiga Pance je spretno podstavil palico pred vrati v 10. minuti. Foto: EPA
Mitja Robar je bil izbran za najboljšega igralca tekme pri risih. Foto: EPA
Gašper Krošelj
Gašper Krošelj je bil zelo razpoložen, obranil je vseh 24 strelov. Foto: EPA
Sebastian Dahm
Sebastian Dahm je blestel na tekmi proti Norveški, ki so jo Danci dobili s 4:1. Tokrat je bil nemočen ob strelu Žige Panceta. Foto: EPA
Daniel Pietta in Raphael Herburger
Avstrijci so po hudem boju dosegli zmago nad Nemci. Foto: Reuters

Slovenija je prekinila res dolg črni niz in dosegla sploh prvo zmago med elito v glavnem skupinskem delu tekmovanja. Vseh šest zmag so Slovenci predtem dosegli v skupinah za obstanek, ki jih ni več od SP-ja 2013. Slovenska himna za slovo od Ostrave je vlila vsaj nekaj optimizma za prihodnjo sezono, ko se bodo risi znova spopadali v drugem razredu svetovnega hokeja.

Selektor Matjaž Kopitar po zadnji tekmi na SP-ju odstopil.

Zmaga po 15 zaporednih porazih

Risi so dosegli prvo zmago na SP-ju elitne skupine po 15 zaporednih porazih in prvo po uspehu nad Latvijo v Bratislavi 2011.

Muršak poškodovan, prav tako Ograjenšek
Tako kot na skoraj vsaki tekmi na SP-ju je tudi tokrat Slovenija igrala v nepopolni postavi. Danes ni bilo Jana Muršaka, ki še vedno čuti posledice močnega udarca ploščka v nogo na tekmi z Norveško. Na nedeljski tekmi z ZDA je igral s pomočjo protibolečinskih sredstev. Selektor Kopitar je na tribuni pustil tudi Kena Ograjenška, ki je prav načet zaradi blokade udarca, le da s tekme proti ZDA.

V prvem napadu so zaigrali Anže Kopitar, Žiga Jeglič in Jan Urbas, v drugem Žiga Pance, Rok Tičar in Robert Sabolič, v tretjem Tomaž Razingar, Marcel Rodman in Miha Verlič, v četrtem pa sta ob treh branilcih ostala le dva napadalca, Aleš Mušič in Boštjan Goličič.

Pance kronal zelo dobro igro v uvodni tretjini
Slovenci so zelo dobro odigrali prvo tretjino. Zasluženo so povedli v 10. minuti, ko je po strelu Sabahudina Kovačevića z modre črte izjemno spretno podstavil palico Žiga Pance. Ploščku je spremenil smer in vratar Danske Sebastian Dahm je bil nemočen. V nadaljevanju so rahlo premoč imeli Danci, najnevarnejši je bil poskus Nicolasa Jensena, a je po prvi tretjini ostalo pri minimalnem vodstvu Slovenije.
Krošelj preprečil izenačenje
Slovenci bi lahko za trdnejše vodstvo poskrbeli na začetku druge tretjine. Najprej je bil pred golom Urbas, a je s pol metra meril čez vrata, v naslednjem napadu pa je Pance dobro zaposlil Saboliča, ki pa je bil sam pred golom, a obrnjen s hrbtom proti vratarju in ni dobro meril. Danci so imeli več priložnosti, a vedno je bil na pravem mestu odlični vratar Gašper Krošelj.

Le Pretnar izključen
Sodniki so prvo izključitev dosodili šele v 43. minuti, na kazenski klopi je sedel Klemen Pretnar, a se je Slovenija dobro branila. Nekoliko nevarnejša strela sta nato proti tekmecem usmerila še Blaž Gregorc in Rodman, pri Dancih pa je bil najkonkretnejši Patrick Bjorkstrand. Danska je ob koncu pritiskala, tudi brez vratarja v zadnji minuti in pol, in imela še nevarno akcijo tik pred iztekom tekme, izid iz prve tretjine pa se ni več spremenil.
Izjemno pomembna zmaga Avstrijcev
Avstrija je v napeti tekmi v Pragi s 3:2 po kazenskih strelih premagala Nemčijo in ima že pet točk. Thomas Raffl je v 35. minuti poskrbel za vodstvo Avstrije. Izenačil je Michael Wolf z izjemnim strelom pod prečko v 44. minuti. Rafael Rotter je pet minut pred koncem rednega dela še drugič popeljal Avstrijce v vodstvo. Dve minuti pred koncem je podaljšek izsilil Patrick Reimer.
Pri kazenskih strelih sta za Avstrijo zadela Dominique Heinrich in Konstantin Komarek, za Nemce pa le Tobias Rieder. Izkazal se je avstrijski vratar Bernhard Starkbaum.
Edini scenarij za slovo Avstrijcev (ob pričakovanem porazu v torek proti Kanadi) je torkova zmaga Francije nad Latvijo po podaljšku ali kazenskih strelih.