Čehi so se veselili presenetljivo gladke zmage. Foto: EPA
Matt Duchene je bil najboljši igralec Kanade in eden od petih strelcev svoje reprezentance za zmago nad ZDA s 5:1. Foto: EPA
Čehi presenetljivo gladko ugnali Ruse
Kanadčani napolnili mrežo Američanov

V skupini B so branilci naslova Kanadčani ugnali ZDA s 5:1.

Velika pričakovanja in hitra hladna prha. Gostitelji Rusi so se odkrito spogledalovali z zlato medaljo, a so ugotovili, da bo pot do nje težja, kot so pričakovali. Za začetek so jih ustavili čvrsti Čehi, ki po imenih sicer nimajo kakšne posebne zvezdniške zasedbe.

Čehi so svoje priložnosti v napadu dobro izkoriščali. Tomaš Kundratek je zadel po četrt ure igre z natančnim diagonalnim strelom. Že po 48 sekundah druge tretjine je Roman Červenka ob prednosti igralca več povišal na 2:0. V zadnji tretjini so bili Rusi že pošteno nervozni, vratar Dominik Furch pa jih je še dodatno spravljal v obup, tekmo je končal s 27 obrambami. Za piko na i sladki češki zmagi je poskrbel Michal Birner, ki je v predzadnji minuti zatresel prazno mrežo.

Nyquist odločil v podaljšku
V skupini A je na popoldanski tekmi Švedska v podaljšku ugnala Latvijo z 2:1. Odločilni zadetek je dosegel Gustav Nyquist v 65. minuti.

Visoki zmagi Kanade in Finske
Američani so povedli v peti minuti, potem ko je Patrick Maroon v gneči pred golom našel nekaj prostora in plošček uspel potisniti v mrežo. Kanadčani so se zdramili in hitro postavili stvari na svoje mesto. Pol minute kasneje je izenačil Taylor Hall, zadetek za vodstvo z 2:1 pa je v 9. minuti po strelu s petih metrov dosegel Brendan Gallagher. Po prvi tretjini je bilo razmerje strelov 16:8 v korist Kanade.

Matt Duchene, najboljši igralec tekme, je v 32. minuti izigral ameriško obrambo in z natančnim strelom povišal na 3:1, v zadnji tretjini pa so Kanadčani premoč potrdili s še dvema zadetkoma.

Finska je Beloruse strla po uvodni tretjini, ki se je končala brez golov. Sledil je finski popoln napad, ki ga je vodil mladi Patrik Laine z dvema golom in podajo, dvakrat pa je zadel še Mikael Granlund, ki je v 48. minuti potrdil zmago z golom za 6:1.