Po petih letih je Olimpija spet postala slovenski hokejski prvak. Če upoštevamo tako slovenske kot jugoslovanske naslove je to jubilejna 20 zvezdica "zmajev". Foto: MMC RTV SLO/Andrej Cundrič
Matej Hočevar, Erik Pance in Matija Pintarič
Ljubljančani so naslov slavili v ješeniški dvorani Podmežakla, ki pa tudi tokrat ni bila pretirano polna. Foto: MMC RTV SLO/Andrej Cundrič
Žiga Pance
Ko je Žiga Pance zadel za 4:2, je bilo bolj kot ne vse odločeno. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Četrta tekma finala je bila zlasti v prvi tretjini zelo privlačna. Jeseničani so po drugi tretjini še vodili (2:1), toda Tilia Olimpija je s štirimi goli v zadnji tretjini potrdila vlogo favorita. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Antti Pusa
Antti Pusa je moral v drugi tretjini zaradi poškodbe z ledu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Hokejski naslov spet pod Rožnikom

To je dvanajsti naslov ljubljanske ekipe v samostojni Sloveniji in dvajseti, če štejemo še prvenstva v Jugoslaviji. Po drugi tretjini so oslabljeni železarji, ki so želeli izsiliti peto tekmo v Tivoliju, vodili z 2:1, po zadetkih Justina Taylorja in Brocka McBrida v razmaku dveh minut pa je imela Olimpija kmalu prednost. Odločilni gol za vodstvo s 4:2 je dosegel Žiga Pance.

Izjemno privlačna prva tretjina
Začetek tekme je bil izjemno dinamičen, na prvi zadetek pa je bilo treba čakati do 7. minute. Kazalo je, da bo Olimpija ubranila jeseniški "power play", toda popustila ji je zbranost, Jeseničani pa so izpeljali lep protinapad. Nejc Berlisk je plošček podal Marjanu Manfredi, ki je z diagonalnim strelom premagal Matijo Pintariča.

Pred koncem prve tretjine je z igralcem manj (izključen je bil Žiga Pance) izenačil Matej Hočevar. Veliko delo je opravil McBride, ki je Klemnu Pretnarju vzel plošček, pridrsal izza gola in podal Hočevarju.

Ritem igre je bil v prvi tretjini na visoki ravni, Acroni Jesenice pa so bile zelo disciplinirane in v prvih 20 minutah niso imele nobene izključitve. Michal Fikrt je ubranil 11 strelov, Pintarič 14.

V drugi tretjini le en zadetek
Druga tretjina ni bila tako privlačna, edini zadetek pa je dosegel Matevž Erman, ki mu je natančno podal Antti Pusa. Erman je proti vratom sprožil močan strel z desnega krila.

Čeprav so morali na klop za kaznovane igralce Branislav Bendik, Tomi Hafner in Klemen Pretnar, je Olimpija jalovo napadala, tako da nobeden izmed 13 strelov ni končal za hrbtom Fikrta. Vodstvo Jesenic je imelo eno napako: zaradi poškodbe je moral z ledu Pusa.

Olimpija se je ubranila z dvema igralcema manj
V zadnji tretjini so bili najprej v naletu železarji, toda presekal jih je zadetek Justina Taylorja, ki je pred golom prelisičil Fikrta in mu plošček poslal med nogami. Ni minila minuta, ko je nevarno streljal Vedlin, nato pa je Berlisk premaknil gol in dobil kazen. V 45. minuti je Olimpija prvič povedla. Najprej je poskusil Damjan Dervarič, odbiti plošček pa je McBride spravil v mrežo.

Ž. Pance zadel po napaki Fikrta
Sledili so napeti trenutki, saj so bili gostitelji minuto in pol z dvema igralcema več, vendar se je Olimpija vrhunsko ubranila, Hughes pa je nato ob izenačenih močeh zadel prečko. Odločilni zadetek za vodstvo 4:2 je bil delo Žige Panceta, ki je streljal od daleč, Fikrtu pa je šel plošček spet med nogama prek golove črte.

Gostitelji so poskušali vse, da bi še naredili preobrat, v zadnjih dveh minutah so imeli igralca več in poskušali tudi brez vratarja. 59 sekund pred koncem je zmago Tilie Olimpije z zadetkom v prazen gol potrdil Aleš Mušič.
"Plošček dolgo ni hotel v gol, v zadnji tretjini pa smo dokazali, da smo vrhunska ekipa. Tudi vratar Pintarič ima veliko zaslug za zmago. Vedeli smo, da smo v tej seriji favoriti, toda šele na tretji tekmi finala smo preklopili v glavi, potem ko nas je poraz na drugi tekmi streznil. Cilj je dosežen, smo državni prvaki, v Ligi Ebel pa smo igrali v polfinalu. Čestitke tudi Jeseničanom za borbene predstave," je povedal kapetan Mušič.

Državno prvenstvo, finale, četrta tekma:
Acroni Jesenice - TILIA OLIMPIJA 1:3
2:5 (1:1, 1:0, 0:4)
2.000; Manfreda 7., Erman 32.; Hočevar 20., Taylor 43., McBride 45., Ž. Pance 53., Mušič 60.

Izid v zmagah je v odebeljenem tisku; igrali so na 3 zmageOlimpija Hertz - Acroni Jesenice 3:4
(4:3, 3:4, 2:3 - po podaljšku, 3:6, 3:0, 5:2, 3:6)

Izidi vseh finalov državnega prvenstva v samostojni Sloveniji:
1991/92:

1992/93:
Olimpija Hertz - Acroni Jesenice 3:4
(5:2, 3:5, 9:5, 6:9, 6:2, 3:4 - po podaljšku, 6:7 - po kazenskih strelih)

1993/94:
(3:5, 6:2, 3:0, 6:4, 2:5, 2:6, 2:3)

1994/95:
Olimpija Hertz
- Acroni Jesenice 4:2
(3:4, 0:1, 5:1, 4:3 - po kazenskih strelih, 6:4, 5:1)

1995/96:
- Acroni Jesenice 4:1
(6:4, 6:1, 5:6 - po kazenskih strelih, 9:0, 6:1)

Olimpija - Slavija Jata 3:0
(5:1, 7:2, 7:2) * - moštvo Jesenic je bilo izključeno z DP-ja, ker se niso udeležili tekem mednarodne lige v Milanu in rednega dela DP-ja v Ljubljani 21. februarja 1999. Finale se je izjemoma odigral na tri dobljene tekme!