Anže Kopitar je uspešno začel svojo kapetansko dobo Kraljev. Že v 1. minuti je izsilil izključitev Logana Couturja, nato pa še podal za vodilni gol Tylerja Toffolija ob igralcu več. A nato se je Los Angelesu v San Joseju ustavilo in so izgubili priložnost, da bi se vsaj malce oddolžili za spomladanski izpad iz končnice. Foto: Reuters

Kopitar podaja, -1, 1 blokiran strel, 2 strela mimo, nalet, 2 izgubljena in 1 ukraden plošček, 3 blokade, buliji 8/17 (47 %) v 22 izmenah za 18:48 igre.

Auston Matthews (Toronto Maple Leafs)
Auston Matthews je znanilec nove dobe Toronto Maple Leafsov, so prepričani v vodstvu kluba že vse od poletnega izbora, a ob debiju je presegel še tako divja pričakovanja. Foto: Reuters
Brian Elliott (Calgary Flames) - Connor McDavid (Edmonton Oilers)
Edmonton se od letošnje sezone ponaša z novo moderno dvorano Rogers Place, ki sprejme 18.500 gledalcev. Legendarni Coliseum je odšel v zgodovino, kjer so Oilersi v 42 letih petkrat dvignili Stanleyjev pokal. Foto: Reuters
St. Louis Blues
Redni del NHL-sezone se je začel s štirimi obračuni zagrizenih tekmecev, a od gostov je uspelo odprtje sezone pokvariti samo St. Louisu, ki je s 5:2 tudi prišel do najprepričljivejše zmage uvodnega večera. Foto: Reuters

99. sezona igranja Nacionalne hokejske lige (NHL) se je začela z bitko za Ontario v glavnem mestu Kanade. Soj žarometov je bil že pred tekmo usmerjen v krstni nastop 1. izbranca poletnega nabora Austona Matthewsa, ki je že na prvi tekmi presegel vsa pričakovanja. Prvič je 19-letnik iz Arizone zadel v 9. minuti, drugič v 15., tretjič v 22. in četrtič v 40.!

Kljub vsemu Matthews prevzel krivdo za poraz
Vseeno se zagrizen sosedski obračun ni končal sanjsko za Maple Leafs, saj je Ottawo razveselil njihov prvi center Kyle Turris, ki je najprej izenačil na 4:4 v 47. minuti, nato pa še odločil v 37. sekundi podaljška.

"Več kot idealen štart sezone za posameznika, bi rekel, a ob zadnji izmeni tekme je bil usodni gol 100-odstotno moja napaka," je Matthews prevzel vso odgovornost za poraz v Ottawi, saj je ravno on izgubil plošček, ki je pripeljal do zmagovitega gola Senatorjev. "Sem smo prišli po zmago in tega nismo dosegli. Tako da je bila to le dobra učna ura zame in moštvo, da bomo v soboto pravi," je najstnik dal vedeti, da ga osebni dosežki in rekordi ne zanimajo brez moštvenega uspeha in ravno to že pol stoletja čakajo navijači Javorjevih listov.

Že na prvi tekmi vpisan v hokejske anale
Za predstavo, kakšen dosežek je na prvi NHL-tekmi uspel mlademu Američanu, ga velja primerjati z najboljšimi strelci moderne hokejske dobe: Wayne Gretzky je prvič 4 gole na eni tekmi dosegel na 136. tekmi kariere, Mario Lemieux na 110. tekmi, Brett Hull na 578. tekmi v NHL-u.

V zadnjih 73 letih je na krstnem nastopu samo četverica igralcev dosegla tri gole: Alex Smart (Montreal 1943), Real Cloutier (Quebec 1979), Fabian Brunnstrom (Dallas 2008) in Derek Stepan (NY Rangers 2010). Rekord s petimi goli na debiju sicer držita iz prazgodovinskega leta 1917 Joe Malone in Harry Hyland.

LAK ob porazu izgubil še vratarja Quicka
V ponovitvi 1. kroga pretekle končnice, ko je San Jose s 4:1 v zmagah izločil Los Angeles, so Sharksi še enkrat ugnali Kingse. Gostje so po Kopitarjevi zaslugi hitro unovčili prednost in prek Tylerja Toffolija povedli že v 2. minuti.

Ob izenačujočem golu Logana Couturja je vratar Jonathan Quick izgubil živce, nato pa se ob eni izmed obramb še poškodoval, po prvih informacijah huje - zamenjal ga je Jeff Zatkoff. Vse do 43. minute ni bilo spremembe, ko je naredil napako Drew Doughty, najboljši branilec pretekle sezone, za končnih 2:1 pa je udaril lani najnevarnejši branilec lige Brent Burns.

Uspešen krst nove dvorane v Edmontonu
V Chicagu je Vladimir Tarasenko z dvema goloma prevesil tehtnico povsem na stran St. Louisa (5:2). V Edmontonu so Naftarji uspešno krstili povsem novo dvorano Rogers Place, saj so dobili bitko za Alberto proti Calgaryju s 7:4, novi kapetan Connor McDavid je ob izidu 3:3 v 140 sekundah zadel dvakrat in odločil sosedski obračun, ob debiju je za Oilers zadel tudi finski čudežni deček Jesse Puljujarvi.