Rafael Nadal je 6. julija 2008 doživel enega največjih vrhuncev svoje bogate kariere. Po dveh porazih v finalu - obeh proti Rogerju Federerju - je vendarle dobil turnir v Wimbledonu. Foto: AP

Po mojem mnenju je bil to najboljši teniški dvoboj, kar sem jih kdaj koli in kjer koli videl.

John McEnroe, 2018
Nadalov trenutek zmagoslavja. Foto: AP

Žal morajo biti v tenisu vedno zmagovalci in poraženci, tu nikoli ni neodločenih izidov. To je verjetno moj največji poraz doslej. Kaj hujšega se mi še ni zgodilo.

Roger Federer, 2008
Nadal in Federer sta ljubitelje tenisa na osrednjem igrišču navduševala z zares neverjetnimi udarci. Foto: AP

Dobil sem najpomembnejši turnir na svetu. Trenutno ne čutim ničesar, povsem sem odrevenel. Težko izustim kaj pametnega po takšni zmagi. Igral sem proti najboljšemu igralcu na svetu. Dobra prijatelja sva, drug drugega zelo dobro poznava. Vem, kako trdo trenira in kako težko ga je premagati – Še posebej v Wimbledonu.

Rafael Nadal, 2008
Federer in Nadal sta se do danes pomerila 38-krat. Uspešnejši je Španec, ki je dobil 23 ali 61 odstotkov vseh dvobojev. Foto: AP
Nadal na prestolu nasledil Federerja
Najdaljši wimbledonski finale

"Nemogoče je opisati, kako se počutim. Sanjam. Nikoli si nisem predstavljal, da bom zmagal tukaj," je takoj po dvoboju dejal Majorčan, ki je tedaj osvojil peti turnir velike četverice v karieri.

Federer, ki je bil na najprestižnejšem teniškem turnirju nepremagljiv med letoma 2003 in 2007, se je še tretjič v zadnjih treh letih v finalu Wimbledona pomeril z Majorčanom, a tokrat je moral vendarle priznati premoč.

V dvoboju, ki je v teniški zgodovini z zlatimi črkami zapisan kot eden najboljših, če ne celo najboljši vseh časov, ni manjkalo neverjetnih udarcev, prekinitev, preobratov in – velike drame.

Oba igralca želela (s)pisati zgodovino
Pred začetkom dvoboja je Federer držal prvo mesto na ATP-lestvici že neverjetnih 231 tednov zapored – vse od 2. februarja 2004 –, a Nadal se mu je nevarno bližal. Le nekaj tednov predtem ga je 'odpihnil' v finalu Roland Garrosa s 6:1, 6:3 in 6:0, julija je bil odločen, da bo postal prvi igralec po letu 1980 s turnirskima zmagama v Parizu in v Wimbledonu v enem koledarskem letu. Predtem je to uspelo le Björnu Borgu. Na drugi strani je Federer po zaporednih turnirskih zmagah na sveti travi legendarnega Šveda leto prej že dosegel, v finalu leta 2008 ga je želel s šestim zaporednim osvojenim turnirjem še preseči. Vse je bilo pripravljeno za spektakel.

Nadal povedel z 1:0
Finalni dvoboj je bil zaradi dežja prestavljen za 35 minut, že v uvodni igri pa sta prvi in drugi igralec sveta nakazala epski dvoboj, saj je prva izmenjava trajala kar 14 udarcev, s katerimi sta Španec in Švicar drug drugega podila po igrišču, dokler točke s silovitim forhendom ni osvojil Nadal. Ta je tudi prvi 'udaril', in sicer v 3. igri, ko je nasprotniku odvzel začetni udarec, pozneje si je priigral tri priložnosti za zmago v prvem nizu, izkoristil je tretjo, ko je Federer z bekhendom poslal žogico v mrežo, in povedel z 1:0.

Pet zaporednih iger Španca
V drugem nizu je Federer vrnil milo za drago. V 2. igri je izkoristil že prvo priložnost za brejk, ko je s silovito forhend diagonalo povedel z 2:0, pozneje še s 4:1, nato pa se mu je ustavilo. Nadal je ujel vse njegove žogice, ubranil je vse nadaljnje nasprotnikove priložnosti za brejk, v Federerjevo igro se je počasi prikradla živčnost. Majorčan je dobil pet zaporednih iger in drugi niz vknjižil na svoj račun s 6:4.

Federer se je reševal z asi
Federer se je zelo, zelo redko znašel v podobnem položaju. Zaostajal je z 2:0 v nizih, tudi sicer je kar nekajkrat zatajil v odločilnih trenutkih. Tudi v tretjem nizu, ko je v 6. igri znova zapravljal priložnosti za odvzem začetnega udarca. V 7. igri je zaostajal že z 0:40, a se je s petimi zaporednimi dobljenimi točkami vrnil med žive, vzpon v njegovi igri pa je nato ob izidu 5:4 zaustavil dež. Prekinitev je trajala več kot uro, po vrnitvi sta tenisača zbrano množico ljubiteljev tenisa navduševala z dih jemajočo predstavo, ki se je nadaljevala v podaljšano igro. Tam je Švicarja reševal začetni udarec – serviral je tri ase –, tie-break je dobil s 7:6 (5).

Dež ga je streznil in opogumil
Leta pozneje je Federer v dokumentarni seriji Strokes of Genius priznal, da še nikoli prej ni čutil takšnega pritiska. "Le mesec dni pred finalom v Wimbledonu sem proti Rafi na grozljiv način izgubil finale Roland Garrosa. Ubil me je. Pred finalom v Wimbledonu sem se dobro zavedal, da je pred menoj zelo, zelo težka naloga. Bil sem v krču. Mislim, da sem potreboval dobra dva niza, da sem se znebil tega slabega občutka. Prekinitev zaradi dežja me je najverjetneje streznila. Tedaj sem si dejal: 'Če že moraš izgubiti ta dvoboj, ga boš izgubil z bojem do zadnjega atoma moči'," je pojasnil 'FedEx'.

Švicar dvakrat ušel porazu
Tekmeca sta v četrtem nizu gladko dobivala igre na svoj servis, niz se je nato znova prevesil v tie-break, ki ga je spet dobil Švicar, čeprav mu je kazalo zelo slabo. Nadal je namreč povedel s 4:1, nato še s 5:2 in je bil le dve točki oddaljen od krstnega naslova v All England Clubu. Toda njegova levica je bila že utrujena, najprej je točko izgubil po dvojni napaki, sledil je še bekhend v mrežo. Federer je ubranil tekmečevi zaključni žogici za turnirsko zmago – eno z neverjetnim bekhendom –, podaljšano igro je vendarle dobil s forhend winnerjem in zgrešenim Nadalovim returnom. 2:2. Popolno izenačenje, saj sta oba do tedaj osvojila tudi po 151 točk.

V četrto gre rado ...
Sledil je peti, odločilni niz, ki ga je tudi tokrat prekinil dež. Ob izidu 2:2 sta igralca zapustila zelenico in se vrnila čez dobre pol ure. Sledil je mrtvi tek do 15. igre, ki pa jo je Federer s predolgim forhendom izgubil (8:7). Nadal je serviral za turnirsko zmago, priigral si je še tretjo zaključno žogico, a je imel Federer znova odgovor – tokrat se je rešil z neverjetno bekhend paralelo. Z novim natančnim servisom si je Nadal priigral še četrto zaključno žogico, ki pa jo je končno izkoristil. Federer je forhend poslal v mrežo in po štirih urah in 48 minutah finalnega dvoboja se je njegova petletna vladavina na sveti travi končala, Wimbledon pa je dobil novega šampiona.

Nadal: Bil sem zelo miren
"Dobil sem najpomembnejši turnir na svetu. Trenutno ne čutim ničesar, povsem sem odrevenel. Težko izustim kaj pametnega po takšni zmagi. Igral sem proti najboljšemu igralcu na svetu. Dobra prijatelja sva, drug drugega zelo dobro poznava. Vem, kako trdo trenira in kako težko ga je premagati – še posebej v Wimbledonu. Med dvobojem sem preprosto moral čakati na priložnosti in jih čim bolje izkoristiti. Bil sem povsem miren," je v intervjuju po dvoboju dejal Nadal, ki je uspeh ponovil še dve leti pozneje s finalno zmago nad Čehom Tomašem Berdychom (6:4, 7:5 in 6:4).

Na vrh lestvice dober mesec pozneje
Nadal je po wimbledonski zmagi zmanjšal razliko za Federerjem na ATP-lestvici. Za mojstrom iz Basla (6.600 točk) je na drugem mestu zaostajal za 545 točk (6.055). Tretji je bil Novak Đoković (4.945), četrti David Ferrer (3.045), peti Nikolaj Davidenko (2.970). Najboljšo deseterico so dopolnili Andy Roddick (2.065), David Nalbandian (2.030), James Blake (1.975), Andy Murray (1.805) in Stan Wawrinka (1.760). Nadal je vrh lestvice vendarle prvič v karieri zavzel dober mesec pozneje, 18. avgusta, in ga zadržal do konca sezone.