Robert Berić je dobro začel svoje drugo obdobje pri St. Etiennu. Foto: Reuters
Atalanta
Atalanta se je z osmo zmago povzpela na sedmo mesto v Serie A, zbrala je 30 točk. Lani je imela ob tem času še pet točk več. Foto: EPA
Jasmin Kurtić
Jasmin Kurtić je v Atalanto prišel junija 2015. Foto: EPA

26-letni Krčan je prišel na zelenico na začetku drugega polčasa in v 63. minuti po prostem strelu z desne strani z glavo pospravil žogo v mrežo za vodstvo z 1:0 proti trenutno drugouvrščeni ekipi druge lige Nimesu, ki je že v 12. minuti zaradi rdečega kartona ostal z igralcem manj. Končni izid 2:0 je pred 13.148 gledalci pet minut pozneje postavil najboljši strelec ekipe Jonathan Bamba, mladi francoski reprezentant, ki smo ga na delu videli tudi pred dvema mesecema v Domžalah, kjer je Francija premagala Slovenijo s 3:1.

"Berić se je vrnil, da bi nam pomagal z goli. Ni še v najboljši fizični pripravljenosti, dobro zanj pa je, da je zadel že na prvi tekmi. Soigralci so ga dobro sprejeli, vsi se šalijo z njim. Na treningih je zelo priden in se zelo trudi. Naredili bomo vse, da se vrne v najboljšo formo in znova pridobi samozavest. Malce ga že poznam in vem, da so mu v zadnjih letih nagajale tudi poškodbe," je slovenskega napadalca pohvalil trener Jean-Louis Gasset, ki je na stolček sedel 20. decembra. Po Oscarju Garcii, ki na Berića ni računal, in Julienu Sableju (na šestih tekmah ni dosegel nobene zmage) je to že tretji trener St. Etienna v tej sezoni.

Gasset je bil predtem mesec dni Sablejev pomočnik, v preteklosti pa je v vrsto let sodeloval z Laurentom Blancom pri Bordeauxu, francoski reprezentanci in Paris St. Germainu.

V Ligue 1 na 16. mestu
St. Etienne, ki je v francoskem prvenstvu po 19 krogih šele na 16. mestu, bo v nedeljo gostil Toulouse. Potem ko je sezono odlično začel s tremi zmagami, se je v nadaljevanju le še dvakrat veselil treh točk. Zadnjič je zmagal 14. oktobra! Izpadel je tudi v ligaškem pokalu proti Strasbourgu. Moštvo pestijo tudi poškodbe, zato se je Berić predčasno vrnil s posoje v Bruslju.

Dobrega Berićevega uvoda v novo leto se je gotovo razveselil tudi selektor Tomaž Kavčič. Slovenija bo 24. januarja na žrebu v Lozani dobila tekmece v novoustanovljeni Ligi narodov, 23. marca pa jo v Celovcu čaka prva prijateljska tekma proti Avstriji. Tedaj bi Berić znova utegnil dobiti priložnost v deželi, kjer se je uveljavil v majici dunajskega Rapida, od tam pa je konec avgusta 2015 odšel v St. Etienne.
Zelo uspešen teden Atalante
Večina slovenskih reprezentantov trenutno ni v tekmovalnem ritmu, saj je v številnih državah na sporedu krajši ali daljši zimski premor. Do 21. januarja bodo po delovnih božično-novoletnih praznikih brez tekem tudi nogometaši v italijanski prvi ligi.
Pretekli teden je bil zelo uspešen za Atalanto, ki je v torek najprej v četrtfinalu italijanskega pokala z 1:2 izločila Napoli, v soboto pa v prvenstvu z enakim izidom v gosteh premagala še Romo. Josip Iličić je v statistiko vpisal peto letošnjo podajo (dosegel je tudi sedem golov), ko je v 14. minuti podal Andreasu Corneliusu za vodstvo z 0:1. Ob odmoru je zaradi taktične odločitve ostal v slačilnici, ker so gostje ob koncu prvega polčasa ostali brez izključenega Martena De Roona. Atalanta bo v prihodnjem krogu gostila vodilni Napoli, 31. januarja pa na prvem polfinalnem srečanju v pokalu Juventus.
Kurtić znova menja klub
, ki v letošnji sezoni za klub iz Bergama igra precej manj kot v lanski (v celoti je odigral samo tri tekme), bo po pisanju La Gazzette dello Sport kariero nadaljeval v SPAL-u iz Ferrare. V kratkem naj bi opravil zdravniški pregled in podpisal štiriletno pogodbo. Odškodnina naj bi znašala blizu pet milijonov evrov. Za Kurtića so se zanimali tudi Benevento, Cagliari in Chievo. SPAL je trenutno na 17. mestu v Serie A.
Kotnik iz Crotoneja na Formentero
Slovensko kolonijo med italijansko elito zapušča Andrej Kotnik, ki po lanski posoji iz Gorice v Crotoneju ni igral praktično nič. Njegov novi klub je španski tretjeligaš Formentera z istoimenskega otoka, najmanjšega izmed Balearskih otokov, ki leži v neposredni bližini Ibize.

na klopi
Antonio Delamea MlinarNew England Revolution (ZDA)*konec sezone*-sedmo mesto v vzhodni konferenci, 15. na skupni lestvici med 22 ekipami; začetek nove sezone 3. marca

15. mesto, nadaljevanje 2. marca

Nejc SkubicKonyaspor (TUR)*konec jesenskega dela prvenstva*-16. mesto, nadaljevanje 21. januarja

VEZISTI (10)
Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Udinese 1:190' (1:1) (6,7)1 strel, podaje 36/42 (86 %)
Damjan BoharMaribor (SLO)

-

Kevin KamplLeipzig (NEM)*konec jesenskega dela prvenstva*-5. mesto, nadaljevanje 13. januarja
Rene KrhinNantes (FRA)

Senlis - Nantes 0:4 (P)

76' (0:2)

/

Rajko RotmanGöztepe (TUR)*konec jesenskega dela prvenstva*-6. mesto, nadaljevanje 20. januarja

Josip IličićAtalanta (ITA)Napoli - Atalanta 1:2 (P);

75' (0:1);
46' (0:2) (7,0)

/;
1 strel, podaja za 0:1 v 14'- 5. podaja, podaje 15/21 (71 %)
Tim MatavžVitesse (NIZ)*konec jesenskega dela prvenstva*-

8. mesto, nadaljevanje 20. januarja

Andraž ŠporarSlovan Bratislava (SLK)*konec jesenskega dela prvenstva*-3. mesto, nadaljevanje 17. februarja

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 17 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.