Primož Roglič se je takole ob 15.59 s stadiona Velodrome v Marseillu podal na 22,5-kilometrsko traso kronometra. A je nato moral na dobri polovici kronometra zamenjati kolo zaradi okvare menjalnika. Mehaniki ekipe Lotto NL - Jumbo očitno niso najbolje opravili dela. Foto: Reuters
Maciej Bodnar
32-letni Maciej Bodnar se je veselil prve etapne zmage na Dirki po Franciji. Sicer pa je Bodnar odličen v vožnji na čas. Lani je bil četrti na svetovnem prvenstvu in šesti na olimpijskih igrah. Foto: EPA
Chris Froome
Britanec Chris Froome ima četrti "Tour" v žepu. Pred zadnjo etapo med Montgeronom in Parizom (103 km) ima 54 sekund naskoka pred Kolumbijcem Rigobertom Uranom. Foto: Reuters
Roglič razočaran, Bodnar in Froome vesela
Pogovor Davida Črmelja s Primožem Rogličem
Zaključek 20. etape na Dirki po Franciji

Roglič je 20. etapo na Dirki po Franciji začel ob 15.59, po desetih kilometrih pa je imel deveti čas. Za takrat vodilnim Poljakom Michalom Kwiatkowskim je zaostajal 25 sekund.

Malo pozneje je Zasavca doletela velika smola, saj je moral zaradi težav z menjalnikom, ki so se pojavile že 500 m po štartu, ob začetku vzpona na 116 m visoki hrib nad Marseillem zamenjati kolo. Roglič je tako v cilj prišel kot deseti, z 49 sekundami zaostanka za vodilnim Poljakom Maciejem Bodnarjem, na koncu pa je bil 14.

Roglič: Težave z menjalnikom že od začetka
"Prišlo je do težav z zadnjim menjalnikom, ki sem jih imel praktično od štarta. Moral sem voziti le v eni prestavi, vse tja do menjave. To je bilo sicer kolo, s katerim sem opravil oglede, ampak je očitno prišlo do okvare. Že po nekaj kilometrih se je videlo, da nekaj ni v redu, tako da smo z moštvom opravili menjavo kolesa. Težko je reči, koliko sem izgubil. Če imaš težave vse od štarta, ne veš, koliko si izgubil, in je težko voziti z le eno prestavo. Sem zelo razočaran, saj mislim, da bi se lahko boril za zmago oz. za najboljša mesta. Gotovo pa se takšne stvari ne smejo dogajati. Tudi do cilja nato nisem vozil "na polno", ko veš, da je vse šlo po zlu, je težko od sebe dati še kaj več,"
je v pogovoru za TV Slovenija dejal Roglič, ki je že na uvodni etapi letošnjega Toura, kronometru v Düsseldorfu, padel.

Dva Poljaka pred Froomom
Zmage na 22,5-kilometrski trasi se je veselil Poljak Bodnar pred rojakom Kwiatkowskim, ki je zaostal sekundo, in nosilcem rumene majice, Britancem Chrisom Froomom (+0:06), ki je tako praktično že četrtič osvojil Tour, saj v nedeljo sledi le še "izlet" v Pariz, na katerem pa se ne bi smele zgoditi spremembe na vrhu.

Dolge tri ure za Bodnarja
"Neverjetno. Lani sem bil tu v eni izmed etap zelo blizu zmage, letos mi je uspelo. Startal sem na začetku, potem tri ure čakal na cilju, vse do trenutka, ko je v cilj prišel Froome, nisem verjel, da se mi bo posrečilo,"
je dejal Bodnar.

Froome ni pričakoval tako hudega boja
A tudi Froome je imel veliko razlogov za zadovoljstvo, saj bo, če v nedeljo ne bo nepredvidenih izrednih dogodkov, še četrtič (2013, 2015, 2016, 2017) osvojil najprestižnejšo dirko v kolesarstvu. "Fantastičen občutek. Pred kronometrom so bile razlike majhne, praktično je bilo še vse odprto. To je zagotovo najtesnejši Tour, ki sem ga dobil, tako hudega boja za zmago nisem pričakoval. Čutil sem pritisk, a to je zame dobro, to me še bolj motivira," je bil na cilju navdušen Froome, čeprav letos ne bo dosegel niti ene etapne zmage.

Uran drugi, Bardet komaj rešil tretje mesto
Drugo mesto si je priboril Kolumbijec Rigoberto Uran (7.), medtem ko je popolnoma izčrpani domači adut Romain Bardet (52.; +2,03) komajda rešil, s sekundo prednosti, skupno tretje mesto pred Špancem Mikelom Lando (15.).

Od preostalih Slovencev je bil Grega Bole 99., Jani Brajkovič 123., Borut Božič pa 140.

Tudi letos smo na MMC-ju pripravili nagradno igro Navidezna dirka.

Zmagovalec 20. etape je dark angel 21 (412 točk), ki bo za nagrado prejel knjigo Klub rumene majice – kako razmišljajo zmagovalci Dirke po Franciji avtorja Edwarda Pickeringa in bidon.

Skupni zmagovalec Navidezne dirke je "Filip 123". Za nagrado bo dobil 300 evrov vplačila v sklad ALTA GLOBAL, drugi "bogocar" 200 evrov in tretji "mihag95" 100 evrov vplačila v isti sklad. Prvih deset bo prejelo bidon.

Najvišja točka 116 m nad morjem
Trasa kronometra je kolesarje vodila čisto ob obali Marseilla, malo čez polovico pa je bil tudi krajši vzpon (1,2 km, 9,5-odstoten naklon), pri katerem so se kolesarji povzpeli 116 metrov nad morje. Štart in cilj sta bila na stadionu Velodrome.