Chris Froome je sezono začel v Andaluziji, na dirki Ruta del Sol, ki se bo končala v nedeljo s 14-kilometrskim kronometrom. Od Slovencev sta na tej dirki Jan Tratnik in Marko Kump. Foto: Reuters

Dirka od Tirenskega do Jadranskega morja bo med 7. in 13. marcem, Froome pa bo na njej lovil pripravljenost za majsko Dirko po Italiji, kjer še nima zmage.

Včeraj je Froome na dirki Ruta del Sol (petetapna dirka, imenovana tudi Dirka po Andaluziji, končala se bo v nedeljo) v drugi etapi presenetljivo zaostal na vzponu na prelaz Alto de Allanadas. Kilometer pred ciljem ni več držal ritma vodilnih. V cilj je prišel na sedmem mestu, 27 sekund za zmagovalcem etape, moštvenim kolegom Woutom Poelsom, ki je tudi skupno vodilni (Froome je sedmi). Priznal je, da ni imel najboljšega dneva, vendar zanikal, da je to posledica velike medijske pozornosti, ki jo je Froome deležen na tej dirki v Andaluziji.

Britanski kolesar je septembra na Dirki po Španiji, kjer je zmagal, oddal pozitiven dopinški vzorec, primer pa še nima epiloga. Izsledki testa na vzorcu urina s 7. septembra so pokazali, da je imel v telesu previsoko vsebnost salbutamola, ki se uporablja pri zdravljenju astme. Po predpisih Svetovne protidopinške organizacije (Wada) lahko športnik zaužije 1000 nanogramov salbutamola na mililiter krvi, Froome pa je dovoljeno količino presegel za več kot še enkrat.

Novica o oddanem pozitivnem testu je v javnost prišla decembra, usoda britanskega zvezdnika pa še ni znana. UCI ga lahko suspendira in mu odvzame zmago na Vuelti, Froome pa skuša dokazati, da ni kršil protidopinških predpisov.

A epiloga še ni bilo. UCI ga ni suspendiral - pozval ga je, da pojasni, zakaj takšne vrednosti salbutamola -, prav tako ga iz dirk ni izločila ekipa Sky.