Nairo Quintana je imel v uvodnih dveh tednih Gira precej težav, na najbolj strmih vzponih pa se počuti zelo domače in težko mu bo sleči rožnato majico. Foto: EPA

Ne vem, ali je ta etapa primer modernega kolesarstva. To je vprašanje za direktorja Gira Maura Vegnija in predsednik UCI-ja Briana Cooksona. To je bila sramota za Giro!

Patrick Lefevere, športni direktor ekipe Omega Pharma-Quick Step
Nairo Quintana
24-letni Quintana, ki je lani končal na drugem mestu na Dirki po Franciji, je na najtežji etapi Gira pokazal zobe. Foto: EPA
Vzponi, sneg in dež niso prišli do živega Quintani

Številni strokovnjaki so pred začetkom etape dejali, da se Giro šele začenja, in imeli so prav. Razlike v današnji etapi so bile ogromne, skupni seštevek se je popolnoma spremenil.
16. etapa od Ponte di Legna do Val Martella je bila dolga le 139 km, s tremi prelazi prek 2000 metrov. Prelaz Gavia (2618 m) velja za enega najbolj legendarnih na Giru, Stelvio (2758 m) je najvišja točka letošnje dirke (Cima Coppi), na ciljnem vzponu na Martelltal pa se je Quintana v zadnjem kilometru otresel še Ryderja Hesjedala. Kanadčan, ki je dobil Giro pred dvema letoma, je zaostal osem sekund. Tretji je bil Pierre Rolland, ki je sijajno sodeloval s Quintano.

Močan dež in celo sneg na Stelviu
Rigoberto Uran
je zaostal že na Stelviu, kjer je vseskozi padal dež, na vrhu je celo snežilo. Športni direktorji ekip so se zavzeli za skrajšanje etape, Stelvio je že lani odpadel zaradi slabega vremena. Organizatorji niso spreminjali trase, tudi 25 kilometrov dolg vratolomni spust s Stelvia v močnem dežju je ostal na sporedu. Prestižno nagrado na vrhu je pobral ubežnik Dario Cataldo.

Ciljni vzpon na Martelltal je bil dolg kar 22,4 kilometra. Quintana, Rolland, Cataldo in Hesjedal so imeli minuto in pol naskoka pred Uranovo skupino. Cataldo, ki je bil dolgo na samostojnem begu, ni imel več moči. Rolland je popustil pet kilometrov pred ciljem.
Uran in Evans precej izgubila
Uran, ki je rožnato majico nosil vse od kronometra prejšnji četrtek, je omagal na zadnjem vzponu, izgubil je kar štiri minute in 12 sekund. Na drugem mestu v skupnem seštevku zdaj zaostaja minuto in 41 sekund, tretji je Cadel Evans, ki zaostaja že tri minute in 21 sekund. Zelo je napredoval tudi Rolland, ki se je prebil že na četrto mesto v skupnem seštevku.
Polanc na 58. mestu
Slovenskih kolesarjev po pričakovanju ni bilo v ospredju. Jan Polanc (Lampre) je bil 58. z zaostankom 33 minut in 44 sekund, Luka Mezgec (Giant-Shimano) 69. (+39:33), Borut Božič (Astana) pa 145. (44:07). Skupno je najvišje Polanc na 38. mestu, za vodilnim Quintano pa zaostaja uro, 19 minut in 36 sekund.

Po nekoliko lažji etapi bosta v četrtek in soboto na sporedu še dve gorski etapi, v petek pa gorski kronometer. Do cilja v nedeljo v Trstu bo zelo težko sleči rožnato majico Quintani. Obeta se napet boj za stopničke, saj je med tretjim in devetim mestom le 55 sekund razlike.