Nairo Quintana je že drugo leto zapored dobil kraljevsko etapo na dirki Tirreno-Adriatico. Foto: EPA
Richie Porte
Richie Porte je imel največ moči na ciljnem vzponu. Foto: EPA

ilak, deseti pa je bil Primož Roglič.

Špilak je bil na dobri poti do lepega uspeha na eni največjih spomladanskih etapnih dirk svetovne serije. Na vzponu na Monte Terminillo se je že znebil vseh tekmecev, a je Quintana še pravi čas začel lov, zraven potegnil še trojico, prav vsi pa so na koncu končali pred Prekmurcem.

Drugi je bil Geraint Thomas (Sky), tretji Adam Yates (Orica-Scott), četrti pa Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac). Špilak (Katjuša) je ciljno črto prečkal z enakim časom kot Uran oziroma 29 sekund za zmagovalcem, Roglič pa je zaostal 51 sekund.

"Mogoče sem napadel prehitro na vzponu na Terminillo. Toda zadovoljen sem s svojo pripravljenostjo. Pridobil sem samozavest za naslednje dirke," je poudaril Špilak.

Etapa je vrstni red v skupnem seštevku popolnoma premešala. Quintana je skočil v modro majico vodilnega, pred prvim zasledovalcem Yatesom ima 33 sekund, Francoz Thibaut Pinot zaostaja 56 sekund. Roglič, ki si je za enega glavnih ciljev sezone postavil prav dirko od Tirenskega do Jadranskega morja, je s 14. mesta napredoval na sedmega, za Quintano zaostaja minuto in 19 sekund. Špilak je zdaj 15. z zaostankom minute in 53 sekund.
"Ta teden sem bil prehlajen in nisem vedel, kako močen sem na vzponu. Castroviejo je pripravil odličen položaj zame. Kar malce presenečen sem, da sem prevzel skupno vodstvo. Zdaj sem v odličnem položaju pred nadaljevanjem dirke in tudi samozavest se je vrnila," je bil zadovoljen Quintana.

Kump v ubežni skupini
Etapo pa je zaznamoval še en Slovenec. Marko Kump iz ekipe UAE Team Emirates je bil med šestimi ubežniki, ki so si prikolesarili že več kot 10 minut prednosti, a do konca niso zmogli. Matej Mohorič (UAE Team Emirates) je bil 129., Kump 142., Luka Mezgec (Orica-Scott) pa 143.

Kolesarje v nedeljo čaka še ena zahtevna etapa od Rietija do Fermoja, v zadnjih 90 km jih čaka serija kratkih, a strmih vzponov.

Porte dobil sedmo etapo, Henao zadržal skupno vodstvo
Avstralski kolesar Richie Porte (BMC) je zmagovalec sedme etape dirke Pariz-Nica, ki se je končala z vzponom prve kategorije na Col de la Couillole. Drugi je bil Španec Alberto Contador, tretji pa Kolumbijec Sergio Henao.

Porte je napadel dobra dva kilometra od ciljne črte in hitro naredil razliko proti Contadorju, Henau in tudi Ircu Danu Martinu, ki pa je popustil nekaj metrov prej. Contador in Henao sta na koncu obračunala za drugo mesto, Španec se je Kolumbijca otresel v zadnjem kilometru, kljub temu pa je Henao prevzel vodstvo v skupnem seštevku.

Od Slovencev je bil v etapi najboljši Grega Bole (Bahrajn Merida) na 91. mestu in z zaostankom 29 minut. Jan Polanc (UAE Team Emirates), ki je bil danes med ubežniki, je končal na 102. mestu, Kristijan Koren (Cannondale Drapac) na 135., Luka Pibernik na 136. mestu in Borut Božič (oba Bahrajn Merida) na 142.

Skupno ima Henao 30 sekund prednosti pred Martinom in 31 pred Contadorjem.