Joaquim Rodriguez ima 22 sekund naskoka pred Contadorjem, do konca Vuelte pa ni več kronometra, kjer ima "Purito" največje težave. Foto: Reuters
Alberto Conatdor
Alberto Contador je poskušal s silovitim pospeškom, vendar mu ni uspelo streti Rodrigueza. Foto: EPA
Christopher Froome
Christopher Froome se je najverjetneje poslovil od boja za eno izmed prvih dveh mest. Foto: EPA

Drugo mesto je na 149,2 km dolgi gorski preizkušnji med krajema Palas de Rei in Puerto de Ancares zasedel Contador, ki je v zadnjem kilometru popustil in zaostal pet sekund. Tretji je bil njegov rojak Alejandro Valverde, ki je zaostal 13 sekund. Popustil je kapetan moštva Sky Christopher Froome. Britanec, ki je blestel na letošnjem Touru, kjer je končal na sijajenm drugem mestu, je na šestem mestu zaostal 38 sekund.

V 14. etapi so kolesarji morali prevoziti kar pet vzponov, zaključni je bil klanec prve kategorije na Puerto de Ancares (1470 m), dolg je bil 9,5 km s povprečnim naklonom 8,1 odstotka. Tik pred vrhom je bil tudi najstrmejši odsek (12,8 odstotka).
Contadorju napad ni uspel
Sprva se je zmaga nasmihala Contadorju, ki je približno dva kilometra pred ciljem ušel Rodriguezu in Valverdeju. Španca sta najprej nemočno gledala, kako "El Pistolero" izginja iz njunega vidnega polja, nato pa se je nosilec prestižne rdeče majice podal v lov na Contadorja. Slab kilometer pred koncem ga je tudi ujel, v zadnjih dvestotih metrih pa še bolj pritisnil na pedala in ciljno črto prečkal s petimi sekundami prednosti pred Contadorjem.

"Alberto je bil danes izjemno razpoložen, njegovi napadi so bili konstantni in siloviti. V sami končnici sem ga vendarle ujel in se osredotočil na zadnji finiš, ki se mi je v celoti posrečil," je po prihodu v cilj nasmejano dejal Cigarica (Purito), kot v kolesarskih krogih imenujejo 33-letnega Rodrigueza.

V nedeljo na Lagos de Covadongo
Rodriguez ima v skupni razvrstitvi 22 sekund prednosti pred Contadorjem, Froome in Valverde pa zaostajata minuto in 41 sekund. V nedeljo bo na sporedu še težja etapa s ciljnim vzponom na Lagos de Covadongi (vzpon je dolg 13,5 km s povprečnim naklonom sedem odstotkov), kjer se je v preteklosti že nekajkrat odločila Vuelta.

Boonenu dirka World Ports Classic
Belgijski kolesar Tom Boonen je zmagovalec premierne dirke World Ports Classic, ki je povezala dve največji evropski pristanišči, Rotterdam in Antwerpen. Prvo, petkovo etapo iz Rotterdama do Antwerpna je dobil Boonen, današnjo, zadnjo pa Nizozemec Theo Bos. Blaž Jarc je dirko končal na skupnem 28. mestu, Kristijan Koren pa na 71.

Prvo etapo, na kateri so morali kolesarji premagati 201 kilometer, je dobil Boonen pred Nemcem Andrejem Greiplom in Norvežanom Alexandrom Kristoffom, četrti pa je bil slovenski kolesar Blaž Jarc, ki je skozi cilj prikolesaril v času zmagovalca. Kristijan Koren je ciljno črto z zaostankom 26 minut in 17 sekund prečkal kot 89. Danes je po 161,5 kilometra iz Antwerpna do Rotterdama ciljni šprint dobil Bos, za njim pa sta končala Greipel in Boonen. Koren (+0:04) je bil 38., Jarc (+0:26) pa 71.

Za zmagovalcem dirke Boonenom je na drugem mestu končal Greipel (+0:01), tretji je bil Kristoff (+0:11). Jarc je z 42 sekundami zaostanka končal na 28. mestu, Koren pa je na koncu zasedel skupno 71. mesto, za Belgijcem pa je zaostal 26,37 minute.

14. etapa,
Palas de Rei-Puerto de Ancares, 149 km:
1. J. RODRIGUEZ ŠPA 4:10:28 2. A. CONTADOR ŠPA +0:05 3. A. VALVERDE ŠPA 0:13 4. D. MORENO ŠPA 0:35 5. C. FROOME VB 0:38 6. A. TALANSKY ZDA 0:44 7. I. ANTON ŠPA 0:56 8. L. TEN DAM NIZ 1:04 9. T. MARCZINYSKI POL 1:13 10. N. ROCHE IRS 1:17 ... 14. R. GESINK NIZ 1:54 Skupni vrstni red po 14. etapi: 1. J. RODRIGUEZ ŠPA 53:06:33 2. A. CONTADOR ŠPA +0:22 3. C. FROOME VB 1:41 4. A. VALVERDE ŠPA 1:41 5. D. MORENO ŠPA 4:16 6. R. GESINK NIZ 5:07 7. N. ROCHE IRS 5:51 8. A. TALANSKY ZDA 6:13 9. L. TEN DAM NIZ 6:34 10. I. ANTON ŠPA 7:16