Košarkarji Miami se drugo leto zapored veselijo naslova. Lani so ugnali Oklahomo s 4:1, letos pa so imeli precej več dela. Foto: EPA
LeBron James
LeBron James je drugič zapored postal MVP finala. Na zadnjih štirih sedmih tekmah je vedno presegel mejo 30 točk. Le igralec Bostona Tom Heinsohn je leta 1957 dosegel 37 točk na sedmi tekmi finala. Foto: EPA
Shane Battier
Shane Battier je bil nepričakovani junak sedme tekme. Izkoristil je veliko prostora, ki so ga Spursi puščali ob podvajanjih Jamesa, in zadel šest trojk. Foto: EPA
Dwyane Wade
Dwyane Wade se je veselil tretjega naslova. Leta 2006 je bil MVP finala. Foto: EPA
Tim Duncan
Tim Duncan je bil zelo jezen, potem ko je zgrešil met za izenačenje 48 sekund pred koncem. Udaril je po parketu in tudi na novinarski konferenci je dejal, da si tega meta nikoli ne bo oprostil. Foto: EPA
Danny Green
Danny Green je na prvih petih tekmah finala skupaj dosegel kar 90 točk, na zadnjih dveh srečanjih v Miamiju pa le še šest. Foto: EPA
Košarkarji Miamija ubranili naslov

Heati, ki so bili na šesti tekmi že v popolnoma izgubljenem položaju, so se čudežno rešili in dobili tudi odločilno tekmo z boljšo igro v končnici. Zadeli so kar 12 trojk, nepričakovani junak pa je bil Shane Battier, ki je bil izza črte natančen šestkrat.
James je zadel pet trojk in tudi ključni met 27 sekund pred koncem za 92:88. Sijajno je vodil igro Miamija in drugič zapored iz rok legendarnega Billa Russlla prejel lovoriko za najkoristnejšega igralca (MVP) finala. Le Russell in Michael Jordan sta poleg Jamesa dve sezoni zapored postala MVP-ja rednega dela in finala.

Duncan ostaja pri štirih prstanih
Spursi so prvič v zgodovini kluba izgubili finalno serijo in ostajajo pri štirih naslovih. Razočaranje je še toliko večje, ko pomislimo, kako blizu so bili na šesti tekmi. Nobena gostujoča tekma ni dobila sedme tekme finala vse od leta 1978. Tim Duncan je dosegel 24 točk in 12 skokov, a zgrešil je ključni met za izenačenje 48 sekund pred koncem.
Green popolnoma odpovedal
Manu Ginobili
(18 točk) je izgubil tri ključne žoge v zadnji četrtini, Tony Parker je iz igre metal le 3/12. Najslabši igralec sedme tekme je bil Danny Green (1/12 iz igre, 1/6 za tri). Če bi bilo finala konec po petih tekmah, bi bil nekdanji igralec Uniona Olimpije MVP finala, na zadnjih dveh tekmah pa je precej pokvaril vtis. Gregg Popovich ga je obdržal v igri kar 36 minut.
Battier s tremi trojkami dvignil navijače na noge
V American Airlines Areni je bilo izjemno vzdušje že ob predstavitvi igralcev, srečanje pa se je začelo zelo nervozno. Miami je v uvodnih šestih minutah dosegel le šest točk. Ginobili je zadel trojko, Kawhi Leonard pa je polagal za vodstvo Spursov z 11:4. Heati so se prebudili v drugem delu uvodne četrtine in z delnim izidom 8:1 prevzeli vodstvo (18:16). Battier je zadel dve trojki zapored po podajah Raya Allena.
Wade in James do odmora skupaj dosegla 29 točk
Na začetku druge četrtine je bil Battier še enkrat natančen izza črte (21:16). Parker je držal priključek, Duncan pa je izjemno zadel od table in ob prekršku Chrisa Bosha dodal še prosti met (27:27). Pri Miamiju sta se razigrala Wade in James (15 točk do odmora), ki je zadel dve trojki, Green mu je puščal preveč prostora. Sekundo pred polčasom je Wade (14 točk, 7/12 iz igre v prvem polčasu) Vročici zagotovil vodstvo s 46:44.
Spursi niso popustili
V tretji četrtini so Spursi skušali zapreti raketo in prodore Jamesa, zato pa je LeBron izjemno metal za tri točke. Z dvema zadetima metoma izza črte je v 33. minuti poskrbel za vodstvo Miamija z 62:57. Odgovoril je najprej Leonard s košem in dodatnim prostim metom, nato pa je še Boris Diaw zadel za tri točke (64:63). Po polaganju Ginobilija so Spursi celo povedli (69:71). Ostalo je še pet sekund za zadnji napad Heatov, Mario Chalmers pa je zadel trojko od table z devetih metrov in znova razgrel navijače (72:71).

Duncan zgrešil stoodstotno priložnost, LeBron potrdil zmago
Zadnjo četrtino je odprl Battier s trojko. Ginobili je podal med gledalce, zgrešil dve trojki, Spursi pa nikakor niso znali zadeti. James je znova prevzel odgovornost na svoja ramena, nanizal je štiri točke zapored za 85:79. Ginobili je le naravnal roko, a je takoj odgovoril Battier s trojko po podaji Jamesa (88:82). Dve minuti pred koncem je Leonard zadel za tri točke in vlil upanje Spursom (90:88).
Chalmers je zgrešil dva prosta meta, na drugi strani pa Leonard ni zadel trojke. Wade in Battier nista bila natančna, 46 sekund pred koncem je imel Duncan lepo priložnost za izenačenje, a je zgrešil met iz bližine prek Battierja, tudi odbite žoge ni spravil skozi obroč. 27 sekund pred koncem je James zadel s šestih metrov (92:88). Po minuti odmora je Ginobili izgubil žogo, James pa je z dvema prostima metoma potrdil veliko zmago in slavje v American Airlines Areni se je začelo.
James: Prihod v Miami je bila pravilna odločitev
"Pred tremi leti sem se pravilno odločil, ko sem prišel v Miami. Zdaj imamo dva naslova. Naša ekipa je neverjetna, odlično se razumemo in znamo se pobrati iz kriznih trenutkov. Zaostajali smo v finalu z 0:1, 1:2 in 2:3 v zmagah. Na šesti tekmi smo se izvlekli po zaostanku petih točk pol minute pred koncem. Lani sem imel le dva tedna počitnic, letos si bom vzel daljši odmor," je bil nasmejan James, ki se veseli dolgega poletja in poroke. "Če ne bi bilo prstana, bi poroko najbrž kar odpovedal, tako pa bo še zabavnejša," je še dodal LeBron.

Finale, sedma tekma:
MIAMI (1)
- San Antonio (2) 4:3
95:88 (18:16, 28:28, 26:27, 23:17)
19.900; James 37 (12/23 iz igre, 5/10 za tri), 12 skokov in 4 podaje, Wade 23 (11/21 iz igre) in 10 skokov, Battier 18 (6/8 za tri), Chalmers 14, Andersen 3; Duncan 24 (8/18 iz igre) in 12 skokov, Leonard 19 (8/17 iz igre) in 16 skokov, Ginobili 18, Parker 10, Green (1/12 iz igre, 1/6 za tri), Diaw in Neal po 5, Splitter 2.

Met iz igre: 36/82; 31/82
Met za tri točke: 12/32; 6/19
Prosti meti: 11/16; 20/22
Skoki: 43; 43
Podaje: 14; 13

Izid v zmagah je v krepkem tisku. Igrali so na štiri zmage po sistemu 2-3-2.

Izidi finalnih serij Lige NBA v zadnjih 15 letih:
1997-98
Chicago Bulls - Utah Jazz 4:2, MVP: Michael Jordan, Chicago
1998-99 San Antonio Spurs - New York Knicks 4:1, MVP: Tim Duncan, San Antonio
1999-00 Los Angeles Lakers - Indiana Pacers 4:2, MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2000-01 Los Angeles Lakers - Philadelphia 76ers 4:1, MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2001-02 Los Angeles Lakers - New Jersey Nets 4:0, MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2002-03 San Antonio Spurs - New Jersey Nets 4:2, MVP: Tim Duncan, San Antonio
2003-04 Detroit Pistons - Los Angeles Lakers 4:1, MVP: Chauncey Billups, Detroit
2004-05 San Antonio Spurs - Detroit Pistons 4:3, MVP: Tim Duncan, San Antonio
2005-06 Miami Heat - Dallas Mavericks 4:2, MVP: Dwyane Wade, Miami
2006-07 San Antonio Spurs - Cleveland Cavaliers 4:0, MVP: Tony Parker, San Antonio
2007-08 Boston Celtics - Los Angeles Lakers 4:2, MVP: Paul Pierce, Boston
2008-09 Los Angeles Lakers - Orlando Magic 4:1, MVP: Kobe Bryant, LA Lakers
2009-10 Los Angeles Lakers - Boston Celtics 4:3, MVP: Kobe Bryant, LA Lakers
2010-11 Dallas Mavericks - Miami Heat 4:2, MVP: Dirk Nowitzki, Dallas
2011-12 Miami Heat - Oklahoma City Thunder 4:1; MVP: LeBron James, Miami
2012-13 Miami Heat - San Antonio Spurs 4:3; MVP: LeBron James, Miami