Košarkarji Golden Stata se veselijo drugega naslova v zadnjih treh letih. Foto: Reuters
Kevin Durant
Kevin Durant je izpolnil cilj. V Oakland je prišel po šampionski prstan in osvojil ga je že prvi sezoni. Komisar Lige NBA Adam Silver ga je razglasil za najkoristnejšega igralca finalne serije. Foto: Reuters
LeBron James
LeBron James je bil četrtič v finalu s Clevelandom, naslov pa je osvojil le lani. Foto: Reuters
Stephen Curry in Draymond Green
Stephen Curry je postavil piko na i s trojko 42 sekund pred zadnjim piskom sirene. Foto: Reuters
Andre Iguodala
Andre Iguodala je blestel v finalu leta 2015, ko je Golden State ugnal Cleveland s 4:2 v zmagah. Tokrat je prikazal najboljšo igro v letošnjem finalu. Foto: Reuters
Kevin Durant in mati Wanda
Mati Wanda je bila ponosna na sina, ki si je končno izpolnil dolgoletne sanje. Foto: Reuters
Golden State na krilih Duranta do naslova prvaka

BA. Na peti tekmi je Clevelandu nasul kar 39 točk, Golden State pa je zmagal s 129:120 in dobil serijo s 4:1 v zmagah.

To je drugi naslov za Bojevnike v zadnjih treh letih in sladko maščevanje za lanski poraz v finalu, ko se je Cleveland vrnil po zaostanku z 1:3 v zmagah. V letih 1947 in 1956 so Warriorsi naslova osvojili še v Filadelfiji, v letih 1975 in 2015 pa že v Oaklandu. Tako prepričljivi niso bili nikoli, v letošnji končnici so izgubili le enkrat - prejšnji petek v Quicken Loans Areni.
Mati Wanda pritekla na parket do MVP-ja
Najkoristnejši igralec (MVP) finala je seveda Durant, ki je na vseh tekmah presegel 30 točk in končno osvojil prvi šampionski prstan. Poleti je prišel iz Oklahome po šampionski prstan in uspelo mu je že v prvi sezoni. Na parket je takoj po koncu tekme pritekla njegova mati Wanda, ki je njegova največja navijačica. Po koncu tekme so jo popolnoma premagala čustva. V finalni seriji je v povprečju dosegal 35,2 točke, 8,4 skoka in 5,4 podaje na tekmo.
Odločilno prednost so si Warriorsi priigrali v drugi četrtini, ki so jo dobili z 38:23. Cavaliersi so zelo dobro začeli in povedli z 41:33. Ključen je bil delni izid 28:4 za Golden State, ki je imel tri minute pred odmorom že 16 točk naskoka (61:45). V drugem polčasu se je Cleveland približal (90:86), a preobrata ni zmogel.

Iguodala spomnil na predlanske predstave

Durant je imel zelo veliko podporo soigralcev, Stephen Curry je prispeval 34 točk in 10 podaj, jeziček na tehtnici pa je bila sijajna predstava Andreja Iguodale s klopi. MVP finala izpred dveh let je v 38 minutah dosegel 20 točk, navdušil je z dvema silovitima zabijanjema.
Peti poraz Jamesa v finalnih serijah
LeBron James je bil najboljši strelec tekme z 41 točkami, a je že petič v karieri izgubil finalno serijo in ostaja pri treh naslovih. Leta 2012 in 2013 je slavil z Miamijem, lani pa je Clevelandu zagotovil prvi naslov v zgodovini kluba. Ogromnega razočaranja ni mogel skriti, takoj po koncu tekme je odhitel v garderobo. Kyrie Irving je prispeval 26 točk, J. R. Smith pa je zadel kar sedem trojk (25 točk). Znova je popolnoma odpovedala klop Clevelanda, ki je dosegla le sedem točk, rezervisti Golden Stata pa so kar 35 točk.
LeBron zrežiral imeniten štart Clevelanda
Cavaliersi so zalet s četrte tekme prenesli tudi v Oracle Areno, z delnim izidom 9:0 so povedli za štiri točke (9:13), potem ko sta James in Irving ukradla žogi in zaključila s polaganjem. Steve Kerr je skušal z minuto odmora presekati odličen štart gostov, vendar je bil James neustavljiv. S trojko je povišal na 11:18. Golden State je s serijo šestih točk povedel z 31:30, zaključek uvodne četrtine pa je znova pripadel Clevelandu, ki je po trojki Smitha po 12 minutah vodil za štiri točke (33:37).
Velik preobrat v drugi četrtini
James je poskrbel za najvišjo prednost Cavaliersov na tekmi (33:41), že na začetku druge četrtine je zbral 16 točk. Bojevniki so se nato prebudili. Silovito zabijanje Iguodale z eno roko je dvignilo navijače na noge. Durant je bil dvakrat natančen izza črte, po trojki in prodoru Curryja pa je moral Tyronn Lue vzeti minuto odmora (54:43). Gostitelji so začutili pravi trenutek, s hitro in kombinatorno igro so prišli do odprtih metov, odlično pa so igrali tudi v obrambi. Gostje so metali iz težkih položajev in izgubili preveč žog. Durant je z novo trojko povišal na 60:45.
Tri minute pred odmorom so se pod obročem zapletli David West, Tristan Thompson in Smith. Vsi trije so prejeli tehnično napako. Sodniki so kar pet minut gledali posnetek in se dogovarjali, kar je bila voda na mlin Clevelanda, ki se mu je le uspelo zbrati. Po delnem izidu 28:4 se je znašel že v velikih težavah, vendar je Smith zadel dve trojki v zadnji minuti prvega polčasa (71:60).
Iguodala se je pridružil Durantu in Curryju
V tretji četrtini se je Clevelandu uspelo približati. Thompson je znižal na 90:86, Smith pa je s peto trojko iz petega poskusa držal priključek (98:93).
Obetala se je napeta končnica, vendar je bil Cleveland preslab v obrambi. Curry in Durant sta skoraj vsak napad uspešno končala. Zelo se je izkazal tudi Iguodala, ki ni blestel le v obrambi, ampak je bil izjemno učinkovit tudi v napadu. Po njegovem zabijanju tri minute pred koncem se je slavje že začelo (126:113). Curry je nato zadel še izjemno trojko 42 sekund pred zadnjim piskom sirene.

Vrtoglave cene za najboljše vstopnice
Cene vstopnic za peto tekmo so se v redni prodaji v soboto gibale med 575 in 975 ameriškimi dolarji. V nedeljo je potekal boj za vstopnice, ki jih prodajajo lastniki sezonskih kart. Nekdo je odštel rekordnih 133.000 zelencev za dve vstopnici v prvi vrsti.

Finale, peta tekma:
GOLDEN STATE (1) - Cleveland (2) 4:1
129:120 (33:37, 38:23, 27:33, 31:27)
19.596; Durant 39 (14/20 iz igre, 5/8 za tri), 7 skokov in 5 podaj, Curry 34 (10/20 iz igre, 2/9 za tri, prosti meti 12/15) in 10 podaj , Iguodala 20 (9/14 iz igre), K. Thompson 11, Green 10 in 12 skokov, McCaw 6, Livingston 5, West 4; James 41 (19/30 iz igre, 2/5 za tri), 13 skokov in 8 podaj, Irving 26, Smith 25 (7/8 za tri), T. Thompson 15 in 8 skokov, Love 6 in 10 skokov, Jefferson 4, Korver 3.

27; 22

Izid v zmagah je v krepkem tisku. Igrali so na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.