Vlatko Čančar je v tretji četrtini vlekel slovenski voz, a na koncu je bilo to premalo za zmago nad Črnogorci. Foto: www.alesfevzer.com

Vedeli smo, da imamo težave z višino, in čeprav smo se temu segmentu še dodatno posvetili, se žal na koncu ni izteklo pozitivno. Na trenutke smo igrali dobro, vendar pa vseh štirideset minut nismo sledili igri Črne gore, ki je zmagala povsem zasluženo. Fantom nimam česa oporekati, saj so se borili, dali vse od sebe, škoda le za nekaj zgrešenih lahkih košev na začetku zadnje četrtine. Kljub slabemu izhodišču v drugem delu moramo vztrajati do konca in verjeti, da se lahko uvrstimo na SP.

Rado Trifunović, slovenski selektor
Jaka Blažič je proti Črni gori dosegel šest točk. Foto: BoBo/Srdjan Živulović
Prepelič: Kvalifikacije za SP so ena velika bedarija
Črnogorski košarkarji Stožice zavili v črno

Zmaga je bila nujna! Po šestih odigranih tekmah ima Slovenija zgolj dve zmagi, v nadaljevanju kvalifikacij od septembra letos do februarja naslednje leto pa jo čaka še šest tekem proti Turčiji, Latviji in Ukrajini.

Vse zmage in tekme iz prvega dela se prenesejo v drugi del, na svetovno prvenstvo pa bodo iz te novonastale skupine napredovale le tri reprezentance. Slovenija potrebuje čudež!

Naslednjo tekmo bo igrala 14. septembra proti Latviji v gosteh, nato pa bo na prvo obletnico evropskega naslova iz Carigrada, torej 17. septembra, gostila Turčijo.

Aktualni evropski prvaki so na prvi tekmi v Podgorici premagali Črno goro s 75:63, a so imeli tedaj pod košem Gašperja Vidmarja, ki ga tokrat ni bilo, črnogorska vrsta pa je bila v primerjavi s februarjem okrepljena predvsem pod obročem, saj je imel selektor Zvezdan Mitrović na voljo še trojico Bjelica–Barović–Đurišić.

Delni izid Črnogorcev – 15:0!
Slovenci, z izjemo končnice, prvega polčasa niso odigrali dobro. V obrambi so storili kopico osebnih napak, tudi sicer so Črnogorci zlahka prihajali pod koš in dosegali točke. Po vodstvu Slovenije s 7:4 je Črni gori uspel delni izid 15:0, povedli so za 12 točk (7:19), prednost pa v drugem polčasu še povečali. Po trojki Milka Bjelice, ki se je izkazal za nerešljivo uganko slovenskih košarkarjev, so gostje v Stožicah povedli že s +17 (18:35). Toda Slovenci niso kar tako vrgli puške v koruzo, na krilih Luke Rupnika so počasi, a vztrajno začeli topiti prednost, na odmor so odšli z zaostankom sedmih točk (39:46).

Čančar vlekel slovenski voz
Drugi polčas je s trojko odprl Vlatko Čančar, po košu Žige Dimca je imel Čančar celo priložnost, da prvič po uvodnih minutah prve četrtine izenači izid, a je zgrešil zabijanje – v odločilnem trenutku mu je žoga spolzela iz rok. Vseeno je 21-letni Koprčan v nadaljevanju tretje četrtine dosegal pomembne koše, vključno s trojko pred koncem četrtine za 56:58.

Črnogorci kaznovali nezbranost Slovencev
Slovencem ni in ni uspelo povesti ali pa vsaj izenačiti izida. Vsakič znova se jim je zatresla roka, Jaka Blažič je zgrešil trojko za vodstvo ob izidu 56:58, prav Blažič in Aleksej Nikolič sta v nadaljevanju četrtine zgrešila lahki polaganji. Dobrih sedem minut pred koncem je Suad Šehović nezbranost Slovencev v napadu kaznoval s trojko, vodstvo Črnogorcev je po trojki Nemanje Đurišića naraslo že na +11 (58:69), slovenski selektor Rado Trifunović je bil prisiljen zahtevati minuto odmora. Igra se kaj prida ni popravila, Črnogorci so ušli na 14 točk prednosti, le-to so brez večjih težav obdržali do konca. Slovenci, ki jim je voda že pošteno tekla v grlo, so morali v končnici tekme hiteti, hitro so zaključevali napade, z neizdelanimi meti je bilo možnosti za uspeh precej malo.

Svetovno prvenstvo bo leta 2019 gostila Kitajska, in sicer med 31. avgustom in 15. septembrom.