Luka Dončić in DeAndre Ayton sta bila v središču pozornosti. Obema novincema strokovnjaki napovedujejo izjemno kariero v Ligi NBA. Foto: Reuters
Deandre Ayton je v 36 minutah zbral 18 točk, 10 skokov in 6 podaj, Luka Dončić pa v 32 minutah 10 točk, 8 skokov in 4 podaje. 1:0 za Aytona torej, a bitka bo še dolga. Foto: Reuters
Goran Dragić in soigralci so doživeli nepričakovan poraz na uvodni tekmi sezone. Foto: Reuters
Aaron Gordon je bil nerešljiva uganka za košarkarje Miamija. Foto: Reuters
Kawhi Leonard je imenitno debitiral v dresu Toronta. Raptorsi so premagali Cleveland s 116:104. Cavaliersi so brez LeBrona Jamesa popolnoma druga ekipa. Foto: Reuters
Dončić prve tekme v Phoenixu ni odigral dobro

Talking Stick Resort Arena v Arizoni je bila prizorišče obračuna dveh kandidatov za novinca leta. Prvi izbor na naboru DeAndre Ayton in čudežni deček slovenske košarke Luka Dončić sta debitirala v Ligi NBA. Za šov je poskrbel Devin Booker, ki se je razigral v zadnji četrtini in s serijo trojk prevesil tehtnico na stran gostiteljev. S 35 točkami je bil najboljši strelec tekme, šestkrat je zadel izza črte. Motivirani Sunsi, ki jih vodi nekdanji slovenski selektor Igor Kokoškov, so vseskozi vodili. Zadeli so kar 19 trojk v 34 poskusih.
Dallas brez razigranega posameznika
Celotna prva peterka Mavericksov je bila dvoštevilčna, a izstopajočega posameznika ni bilo. Dončić ni imel strelskega večera. V 32 minutah je zgrešil vseh pet metov za tri točke, iz igre je metal 5/16. Zbral je tudi osem skokov in štiri podaje, štiri žoge je tudi izgubil. Trener Rick Carlisle vse do novembra ne bo mogel računati na legendarnega Dirka Nowitzkega, ki še okreva po operaciji gležnja. 40-letni Nemec, ki je soigralce spodbujal s klopi, bo odigral 20. in zadnjo sezono v imenitni karieri.
Šest točk Dončića v prvi četrtini
Tekmo so poleg Dončića začeli še Wesley Matthews, Dennis Smith, Dorian Finney Smith in center DeAndre Jordan. Dončić je prvi koš dosegel že po dveh minutah, v uvodni četrtini je zbral šest točk. Gostitelji so si prvo občutno prednost priigrali ob koncu prve četrtine z delnim izidom 10:0. Po 12 minutah so imeli že 13 točk naskoka (37:24). Dallasu se je uspelo približati, vendar so Sunsi na odmor odšli z lepo prednostjo (56:46).
Simultanka Bookerja v zadnjih šestih minutah
Dončić je v tretji četrtini prispeval štiri točke. Mavericsi so najboljšo igro prikazali na začetku zadnje četrtine. Wesley Matthews in Jalen Brunson sta bila natančna izza črte in prednost Sunsov je zelo skopnela (94:90). Jezni Kokoškov je vzel minuto odmora, nato pa je na sceno stopil Booker, ki je v zadnjih šestih minutah in pol nanizal kar 19 točk. Zadel je tri trojke zapored in dvignil navijače na noge. S pravo simultanko je odločil tekmo.

Grenak poraz Miamija kljub odlični predstavi Dragića
V Amway Centru v Orlandu so motivirani gostitelji do odločilne prednosti prišli na začetku zadnje četrtine z delnim izidom 9:0. Gledalce je noge spravil novinec Mohamed Bamba z dvema zabijanjema in blokado, Gordon pa je prispeval 26 točk in 16 skokov, štirikrat je bil tudi natančen izza črte.
Vročica je prepozno stisnila v obrambi, v zadnjih štirih minutah in pol Orlando ni dosegel koša iz igre. Gostje so imeli napad za zmago, vendar je Josh Richardson v prodoru stopil na črto in Evan Fournier je z dvema prostima metoma potrdil zmago gostiteljev. Dragić je bil razigran predvsem v prvem polčasu. Na parketu je bil 33 minut, zadel je tri trojke in prispeval še štiri skoke in štiri podaje.
Odličen začetek Miamija
Trener Miamija Erik Spoelstra je začel s peterko Dragić, Rodney McGruder, Derrick Jones, Josh Richardson in Hassan Whiteside. Gostje so bili razigrani na začetku srečanja, blestel je Dragić, ki je v prvih šestih minutah nanizal 10 točk. S trojko je povišal prednost na sedem točk (12:19). Orlando nikakor ni našel prave igre in skoraj vsak napad je Miami uspešno zaključil. Richardson je povišal na 14:28. Orlando je končal uvodno četrtino z delnim izidom 11:3 in se približal na 25:31.
Dragić je ob koncu prve in začetku druge četrtine sedel na klopi, Orlando pa je uspel izenačiti na 35:35. Razigral se je Gordon, tudi Nikola Vučević je ujel pravi ritem. Dragić je do odmora dosegel 16 točk, Miami pa je imel tri točke zaostanka (54:51).
Orlando skoraj zapravil 11 točk naskoka
V tretji četrtini sta se ekipi izmenjevali v vodstvu, nobena si ni priigrala večje prednosti. Na začetku zadnje četrtine Miami skoraj štiri minute ni dosegel niti točke. Bamba in Jerian Grant sta poskrbela za najvišjo prednost Orlanda na tekmi (92:81) sedem minut pred koncem. V končnici se je Vročica z odlično obrambo nevarno približala. Dragić je 21 sekund pred koncem s polaganjem znižal na 101:99.
Začela se je taktična bitka na črti prostih metov. Jonathon Simmons je zadel le enkrat in Kelly Olynyk je to znal kaznovati z dvema zadetima prostima metoma (102:101). Fournier je pet sekund pred koncem presenetljivo zgrešil obakrat. Po minuti odmora je Richardson krenil v prodor, a je stopil na črto, kar je pomenilo izgubljeno žogo in Fournier je nato zadel oba prosta meta za zmago.
Justise Winslow, Wayne Ellington, Dion Waiters in James Johnson so poškodovani in bodo manjkali tuidi v Washingtonu v četrtek.

Tekme v sredo:
ORLANDO - MIAMI 104:101
Gordon 26 (4/5 za tri) in 16 skokov, Bamba in Fournier po 13, Simmons in Vučević po 12, Augustin 11, Grant 7, Isaac 6, Ross 4; Dragić 26 (9/14 iz igre, 3/7 za tri, prosti meti 5/7), 4 skoki in 4 podaje v 33 minutah, Richardson 21, Whiteside 12 in 18 skokov, Adebayo in Wade (3/13 iz igre in 11 podaj) po 9, McGruder 8, Johnson 7, Jones 5, Olynyk 4.

PHOENIX - DALLAS 121:100
Booker 35 (12/19 iz igre, 6/10 za tri), Ariza 21 (5/9 za tri), Ayton 18 (8/11 iz igre) in 10 skokov, Jackson 18, Warren 17, Canaan 8, Anderson in Okobo po 2; Powell 16, Matthews 15, Smith 13, Finney Smith 12, Jordan 11 in 12 skokov, Dončić 10 (5/16 iz igre, 0/5 za tri), 8 skokov in 4 podaje v 32 minutah, Barea 9 in 10 podaj, Kleber 8, Brunson in Broekhoff po 3.

CHARLOTTE - MILWAUKEE 112:113
Walker 41 (15/29 iz igre, 7/13 za tri), Monk 18; Antetokounmpo 25, 18 skokov in 8 podaj, Middleton 19, Bledsoe 17.