Dončić je čestital Nowitzkemu za nov mejnik v izjemni karieri. Foto: Reuters

V American Airlines Centru je bil poseben večer, saj je Dirk Nowitzki prehitel Wilta Chamberlaina na šestem mestu večne lestvice strelcev Lige NBA. 40-letni Nemec je že v 4. minuti dosegel štiri točke in s tem presegel znamko Chamberlaina (31.419 točk). Dončić je seveda dobro vedel, da mu mora podati na "sladko točko". Z vrha rakete je Nowitzki dvignil gledalce na noge. Pred njim so zdaj na večni lestvici le še Kareem Abdul-Jabbar (38.387 točk), Karl Malone (36.928), Kobe Bryant (33.643), LeBron James (32.439) in Michael Jordan (32.292).

Mavericksi katastrofalno odigrali končnico
Najboljši slovenski športnik preteklega leta se je vrnil na parket, potem ko je v soboto počival proti Clevelandu zaradi lažje poškodbe kolena. V prvem polčasu je sijajno vodil igro Mavsov, ki so odšli na odmor s prednostjo desetih točk (59:49).

19 sekund pred koncem je vse kazalo na zmago Dallasa. Dončić je z dvema prostima metoma povišal na 109:105. Razigrani Elfrid Payton je s trojko znižal, nato pa je Tim Hardaway izgubil žogo. Payton je podal do Juliusa Randla, ki je z zabijanjem pet sekund pred koncem rednega dela poskrbel za vodstvo Pelikanov (109:110). Kenrich Williams je nepravilno ustavil Dončića pri prodoru, a je 20-letni Ljubljančan zadel le drugi prosti met. Randle je zgrešil met za zmago z desne strani ob pisku sirene.

V podaljšku je Frank Jackson nanizal pet odločilnih točk v zadnji minuti. Ključna je bila trojka 32 sekund pred koncem (117:124).

Peti zaporedni trojni dvojček Paytona
Pelikani imajo kar 42 porazov, poleti pa bo ekipo zapustil še glavni zvezdnik Anthony Davis. V Dallasu so bili zelo motivirani. Navdušil je Randle s 30 točkami in devetimi skoki, Payton pa se je veselil petega zaporednega trojnega dvojčka (19 točk, 11 podaj in 10 skokov).

Nowitzki: Chamberlain je bil naravni čudež
"Pred sezono sem potreboval nekaj prek 200 točk. Po poškodbi se je vse skupaj kar zavleklo. Nekaj časa sem že mislil, da mi sploh ne bo uspelo, saj sem potreboval čas za vrnitev v pravo formo. V zadnjih tednih se iz dneva v dan počutim bolje. Na srečo je to zdaj za menoj. Vsi se zavedamo, kaj je Chamberlain naredil za košarko. Noben košarkar ni tako prevladoval v svojem obdobju. Bil je naravni čudež in nemogoče ga je bilo pokriti," je poudaril Nowitzki.

Brez Westbrooka Oklahoma precej manj nevarna
Miami je na osmem mestu Zahoda in potrebuje vsako zmago v boju za končnico. Russell Westbrook je v soboto proti Golden Statu prejel 16. tehnično napako in ni imel pravice nastopa, kar se je zelo poznalo.

Pet trojk Dragića v prvem polčasu
Gostitelji so sanjsko odprli srečanje v Chesapeake Energy Areni, saj so po petih minutah povedli s 13:0. Veliko vrnitev Miamija je začel Dragić, ki je vstopil v 7. minuti, s trojko štiri minute pred koncem prve četrtine. MVP zadnjega evropskega prvenstva je nato dvakrat podal do Dwyana Wada, ki je učinkovito zaključil protinapad. Dragić je nanizal še osem zaporednih točk za delni izid 0:17. S trojko je minuto pred koncem prve četrtine poskrbel za vodstvo Vročice s 25:19.

Tudi drugo četrtino je Dragić zadel odlično. Po zadeti trojki je dodal še prosti met zaradi osebne napake Raymonda Feltona. Odlično je organiziral igro Miamija, ki je po njegovi peti trojki iz petih poskusov sredi druge četrtine povedel že za 10 točk (34:44). Oklahoma je do odmora znižala na 55:58.

Dragić je že v prvem polčasu zadel pet trojk. Foto: Reuters

Oklahoma ni resneje zapretila
Gostitelji so vedno padli v igri, ko so vstopili rezervisti (na celotni tekmi je klop prispevala le 10 točk). V tretji četrtini je Miami še povišal naskok in si sedem minut pred koncem priigral najvišjo prednost na tekmi (82:101). Dragić je šesto trojko zadel z leve strani pet minut pred koncem (92:106). Odličnemu Georgeu je v končnici uspelo znižati izid na 104:110, več pa mu brez Westbrooka ni uspelo. Oklahoma je izgubila kar 19 žog in je po tretjem porazu zapored padla na šesto mesto Zahoda.

Spoelstra: Ni mi težko v igro poslati igralcev s klopi
"Na klopi smo imeli dva aduta. Eden bo zagotovo v Hiši slavnih, drugi pa je že igral na tekmi zvezd. Vsekakor mi ni težko v igro poslati igralcev s klopi," se je pošalil trener Erik Spoelstra.

Denver in Golden State izenačena na prvem mestu
Košarkarji Denverja so si prvič po letu 2013 zagotovili nastop v končnici. V Bostonu so do zmage (105:114) prišli v zadnji četrtini, ki so jo dobili s 34:25. Nikola Jokić je dosegel 21 točk in 13 skokov.

Nuggetsi imajo zdaj 47 zmag in 22 porazov in so ujeli Golden State na prvem mestu Zahoda. Bojevniki so doživeli poraz v San Antoniu, Spursi so bili boljši s 111:105. To je bila že deveta zaporedna zmaga izbrancev Gregga Popovicha, ki so tik pred potrditvijo 22. zaporedne uvrstitve v končnico.

DeMar DeRozan je prispeval 26 točk, 9 skokov in 8 podaj, LaMarcus Aldridge pa je dodal 23 točk in 13 skokov. Pri prvakih je Stephen Curry zgrešil 12 metov izza črte (6/18), vseeno pa je bil najboljši strelec s 25 točkami. Kevin Durant jih je dodal 24.

Ponedeljkove tekme:
OKLAHOMA CITY - MIAMI 107:116
George 31 (9/18 iz igre), 9 skokov in 5 podaj, Grant 27 (10/16 iz igre) in 10 skokov, Schröder 20, Adams 10 (5/6 iz igre), Ferguson 9, Nader 6, Morris 4; Dragić 26 (9/17 iz igre, 6/9 za tri), 11 podaj in 5 skokov v 29 minutah, Wade 25 (10/17 iz igre), Olynyk 18 (7/10 iz igre), J. Johnson 14, Richardson 9, Jones in Adebayo po 8, Waiters 6, Whiteside 2.

DALLAS - NEW ORLEANS * 125:129
Dončić 29 (10/26 iz igre, 1/7 za tri, prosti meti 8/11), 13 skokov in 10 podaj v 39 minutah, Hardaway 21, Powell 16 in 8 skokov, Brunson 14, Kleber in Mejri po 9, Nowitzki 8 (3/6 iz igre) v 12 minutah, Harris in Jackson po 6, Finney Smith 5, Burke 2; Randle 30 (14/24 iz igre) in 9 skokov, Davis 20 (8/11 iz igre), Payton 19, 11 podaj in 10 skokov, Jackson 19, Miller in Clark po 10, Williams (11 podaj) in Diallo po 8, Bertans 3, Okafor 2.