Prvi center slovenske reprezentance Mirza Begić je z madridskim Realom obstal na zadnji stopnički Evrolige. Na sliki je v Bosni in Hercegovini rojeni visoki košarkar v boju v polfinalu proti Barceloni z nekdanjim soigralcem Hrvatom Antejem Tomićem. Foto: EPA
Erazem Lorbek, ki je z Barcelono že postal evropski prvak, je drugič zapored klonil v polfinalu. Tokrat so Katalonci nato izgubili še dvoboj za "tolažilno" tretje mesto. Foto: Reuters
Boštjan Nachbar in Sani Bečirović sta bila najbolj zaslužna, da je slovenska mlada reprezentanca leta 2000 v Ohridu postala evropski prvak. Glavna nosilca takratne mlade izbrane vrste še naprej uspešno igrata. Foto: Reuters
Jaka Blažič
Dvoboj Jake Blažiča in Jake Klobučarja, ki sta bila na prvi tekmi finala najboljša v svojih moštvih. Foto: Aleš Fevžer
Domen Lorbek
Domen Lorbek, ki je v izbrani vrsti že v preteklosti pokazal nekaj zelo dobrih predstav, bo resen kandidat tudi letos. Po besedah selektorja je prav tip igralca, kakršen je srednji izmed bratov Lorbek, manjkal Sloveniji v Litvi. Foto: Aleš Fevžer
Zoran Dragić, Uroš Slokar
V španskem prvenstvu sta se pomerila Zoran Dragić in Uroš Slokar. Skupaj sta dosegla sedem točk, uspešnejši pa je bil Dragić z Unicajo, ki je slavila s 67:65. Foto: Rene Gomolj

in Erazem Lorbek, ki sta z Realom in Barcelono London zapustila poražena.

V polfinalu sta se španska velikana pomerila med sabo. Po preobratu je s 74:67 slavil Real, ki je v nedeljo v finalu lovil deveti naslov evropskega prvaka. Madridčani so vodili že za 17, a se je Olympiakos tako kot lani, ko je v zadnji četrtini nadoknadil 19 točk, dvignil kot feniks iz pepela ter presenetljivo ubranil naslov. Barca je v tekmi za tretje mesto morala priznati premoč CSKA-ju (74:73).

Slovenska visoka igralca, ki sta na EuroBasketu v Litvi tvorila udarni centrski dvojec, nista bila med najbolj razpoloženimi. Begić je na dveh tekmah prispeval skupaj deset točk, Lorbek pa 14 točk in devet skokov.

Bečirović in Nachbar uspešna v končnicah
V Italiji je četrtfinale uspešno začel Sani Bečirović s Sassarijem. Dinamo, ki zdaj nosi sponzorsko ime Banca di Sardegna, v seriji proti evroligaškemu Cantuju vodi z 2:1. Sardinci so dobili obe tekmi pred domačimi gledalci, v Lombardiji pa so klonili s 74:71. Eden največjih talentov slovenske košarke vseh časov je zablestel na prvi tekmi, ko je Sassari zmagal z 90:70, Sani pa je v 13 minutah zbral 16 točk in pet podaj.

Tudi Boštjan Nachbar v nemškem četrtfinalu z Bambergom vodi z 2:1 v zmagah. Bavarci se merijo s Phoenix Hagnom, na obeh tekmah preteklega tedna pa je Dravograjčan igral odlično. Ob porazu v gosteh je prispeval 19 točk, ob zanesljivi domači zmagi pa se je izkazal z 22 točkami, ob tem pa je ujel še osem odbitih žog.

Klobučar in Blažič prvi imeni uvoda finala
Odigrana je bila prva tekma finala slovenskega prvenstva. Krka je v Novem mestu ubranila prednost domačega igrišča. Pri gostiteljih je bil s 13 točkami in osmimi skoki razigran Jaka Klobučar, ki je z reprezentanco že nastopil na dveh EuroBasketih. Deset točk je dodal Domen Lorbek, ki je litovsko prvenstvo izpustil zaradi poškodbe, dve več pa Edo Murić, ki je bil udeleženec zadnjega prvenstva.

Pri Ljubljančanih je znova najbolje odigral Jaka Blažič. Resen reprezentančni kandidat je zbral 19 točk. Svojih skoraj deset minut je dobro izkoristil Luka Rupnik. Udeleženec EuroBasketa v Litvi je prispeval v drugi četrtini osem točk, zadel tudi oba poskusa izza črte, nato pa kar obsedel na klopi. Neprepričljiv je bil znova Klemen Prepelič. Branilec je bil nerazpoložen pri metu (0/6 za tri), po njegovi nespametni tehnični napaki ob koncu tretje četrtine pa si je Krka s petimi zaporednimi točkami tudi priigrala - kot se je na koncu izkazalo - odločilno prednost.

Reprezentančni kandidati
ITALIJA
Sani Bečirović
(Banco di Sardegna Sassari)
16 minut, 9 točk (3/4 za dve, 0/1 za tri), 2 skoka, 2 podaji
(Tretja tekma četrtfinala DP-ja: Cantu – Banca di Sardegna Sassari 73:71)
9 minut, 4 točke (0/2 za dve), 1 podaja
(Druga tekma četrtfinala DP-ja: Banca di Sardegna Sassari – Cantu 83:78)
13 minut, 16 točk (3/3 za dve, 2/3 za tri), 3 skoki, 5 podaj
(Prva tekma četrtfinala DP-ja: Banca di Sardegna Sassari – Cantu 90:70)
Jaka Lakovič
(Sidigas Avellino)
konec sezone

NEMČIJA
Boštjan Nachbar
(Brose Baskets)
27 minut, 22 točk (4/6 za dve, 2/7 za tri), 8 skokov, 3 podaje
(3. tekma četrtfinala DP-ja: Brose Baskets – Phoenix Hagen 104:94)
24 minut, 19 točk (5/7 za dve, 2/10 za tri), 4 skoki, 2 podaji
(2. tekma četrtfinala: Phoenix Hagen – Brose Baskets 95:89)

RUSIJA/Liga VTB
Primož Brezec
(Nižni Novgorod)
zaradi poškodbe že končal sezono
Hasan Rizvić (Jenisej Krasnojarsk)
Proti Krasnjem Krilom ni igral
5 minut, 1 točka (0/2 za dve), 1 skok
(DP: Spartak Sankt Peterburg – Jenisej Krasnojarsk 70:67)

SLOVENIJA
Jaka Blažič (Union Olimpija)
26 minut, 19 točk (3/7 za dve, 3/6 za tri), 5 skokov, 2 podaji
(Prva tekma finala DP-ja: Krka – Union Olimpija 81:68)
33 minut, 14 točk (3/11 za dve, 2/5 za tri), 4 skoki, 2 podaji
(Druga tekma polfinala DP-ja: Maribor Messer – Union Olimpija 57:70)
Tomaž Bolčina (Krka)
Proti Olimpiji ni igral
4 minute, 4 točke (1/1 za dve), 2 skoka
(Druga tekma polfinala DP-ja: Zlatorog Laško – Krka 69:71)
Dražen Bubnić (Union Olimpija)
17 minut, 7 točk (2/4 za dve, 1/1 za tri), 2 skoka, 2 podaji
26 minut, 7 točk (2/4 za dve, 1/2 za tri), 3 skoki, 3 podaje
Erjon Kastrati (Krka)
ni bil v postavi moštva
Jaka Klobučar (Krka)
28 minut, 13 točk (3/3 za dve, 1/4 za tri), 8 skokov, 4 podaje
27 minut, (0/4 za dve, 0/2 za tri), 6 skokov, 3 podaje
Luka Lapornik (Zlatorog Laško)
30 minut, 9 točk (2/3 za dve, 0/3 za tri), 6 skokov, 3 podaje
Miha Lapornik (Zlatorog Laško)
16 minut, 4 točke (0/3 za dve, 1/1 za tri), 2 podaji
Domen Lorbek (Krka)
18 minut, 10 točk (1/5 za dve, 2/4 za tri), 1 skok
19 minut, 6 točk (3/6 za dve, 0/2 za tri), 1 podaja
Gezim Morina (Helios Domžale)
Dino Murić (Union Olimpija)
Edo Murić (Krka)
16 minut, 12 točk (2/2 za dve, 1/4 za tri), 1 skok, 1 podaja
15 minut, 9 točk (1/2 za dve, 1/3 za tri), 1 skok
Alen Omić (Union Olimpija)
26 minut, 6 točk (2/2 za dve), 4 skoki
15 minut, 7 točk (2/3 za dve), 5 skokov, 1 podaja
Marko Pajić (Krka)
1 minuta
7 minut, 2 točki (1/1 za dve), 1 podaja
Klemen Prepelič (Union Olimpija)
18 minut, 2 točki (1/1 za dve, 0/6 za tri), 2 skoka, 2 podaji
15 minut, 2 točki (1/2 za dve, 0/1 za tri), 1 skok, 2 podaji
Matej Rojc (Krka)
12 minut, (0/1 za tri), 1 skok
10 minut, 2 točki (1/2 za dve), 2 skoka, 1 podaja
Luka Rupnik (Union Olimpija)
10 minut, 8 točk (0/1 za dve, 2/2 za tri)
18 minut, 2 točki (1/3 za dve, 0/2 za tri), 2 podaji
Matjaž Smodiš (Krka)
17 minut, 9 točk (1/3 za dve, 2/2 za tri), 2 skoka
19 minut, 8 točk (4/4 za dve, 0/1 za tri), 3 skoki, 1 podaja

SRBIJA
Aleksandar Ćapin (Radnički Kragujevac)
33 minut, 4 točke (1/8 za dve, 0/2 za tri), 3 skoki, 10 podaj
(10. krog DP-ja: Mega Vizura – Radnički Kragujevac 87:85)
21 minut, 14 točk (2/3 za dve, 3/4 za tri), 3 skoki, 6 podaj
(9. krog DP-ja: Radnički Kragujevac – Metalac 86.66)

ŠPANIJA
Mirza Begić
(Real Madrid)
11 minut, 6 točk (3/3 za dve)
(Finale Evrolige: Olympiacos – Real Madrid 100:88)
13 minut, 4 točke (1/3 za dve), 3 skoki, 1 podaja
(Polfinale Evrolige: Barcelona – Real Madrid 67:74)
Sandi Čebular (Lobe Huesca)
Zoran Dragić
(Unicaja Malaga)
14 minut, 3 točke (0/1 za dve, 1/2 za tri), 2 skoka
(33. krog DP-ja: Unicaja Malaga - Gran Canaria 67:65)
Matej Krušič (Lobe Huesca)
Erazem Lorbek (Barcelona)
18 minut, 8 točk (3/6 za dve, 0/1 za tri), 4 skoki, 1 podaja
(Tekma za tretje mesto Evrolige: CSKA Moskva – Barcelona 74:73)
26 minut, 6 točk (3/7 za dve, 0/3 za tri), 5 skokov
Uroš Slokar (Gran Canaria)
10 minut, 4 točke, 1 skok

TURČIJA
Jure Balažič
(Erdemir)
Moštvo ni imelo tekme
Gašper Vidmar
(Bešiktaš)
21 minut, 12 točk (6/8 za dve) 3 skoki
(36. krog DP-ja: Anadolu Efes – Bešiktaš 90:74)

(Igokea)
20 minut, 8 točk (4/6 za dve), 5 skokov, 1 podaja
(Prva tekma polfinala DP-ja: Igokea – Bosna 82:44)