Litovci so dobili trdo bitko pod stoženskimi obroči. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Luigi Datome in Mantas Kalnietis
Litva je prevladovala tudi v skoku in ga dobila s prepričljivih 38:25, od tega 29 v obrambi. Najuspešnejši njihov skakalec je bil kar organizator igre Mantas Kalnietis s sedmimi skoki.
Bojan Bogdanović
Hrvaška je edina ekipa na letošnjem evropskem prvenstvu, ki ima le en poraz. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Hrvati po 18 letih znova v polfinalu
Litovci v končnici strli Italijane

Zadnja je v zadnjem četrtfinalnem obračunu z 81:77 ugnala Italijo in se tako vsaj delno odkupila za nesrečen spodrsljaj izpred dveh let, ko jih je v četrtfinalu domačega EP-ja izločila Makedonija. Litovci so hitro prevzeli vodilno vlogo, zakraljevali v raketi in si v osmi minuti obračuna prigrabili do tedaj najvišjo prednost na tekmi (22:12). A nepopustljivi Italijani so imeli pripravljen odgovor.

Italijanski mrk dolg šest minut
Azzurri so ob podpori glasnih navijačev sijajno odigrali v drugi in tretji četrtini in se pred zadnjimi desetimi minutami po številnih izgubljenih litovskih žogah prerinili v vodstvo s 57:58. Nato pa je sledil italijanski mrk. Litva je zadnjo četrtino odprla z delnim nizom 15:0. Italija kar šest minut ni dosegla niti točke, kar je zadostovalo za udobno prednost Litve za 14 točk (72:58). Seveda prednosti niso več izpustili iz rok.

Italijani preveč zaletavi v zadnji četrtini
"Težko se je bilo kosati z Litvo, saj ima fizično in psihično zelo dobro pripravljeno ekipo. Zdaj se moramo odpočiti, saj nas čez 15 ur čaka že nova tekma,"
je po porazu proti Litvi (81:77) dejal Luigi Datome (10 točk) in priznal, da so bili Italijani v zadnji četrtini preveč zaletavi in da so si nato morda preveč želeli nadoknaditi zaostanek, kar se jim je na koncu maščevalo.

Hrvaška tehtnico nagnila na svojo stran v drugi četrtini
Kockasti so si odločilno prednost pred več kot 5.000 navijači v Stožicah priigrali v drugi četrtini, ko so dosegli 29 točk in zagospodarili z delnim izidom 13:0. Ukrajinci so bili povsem ohromljeni pri metu za tri točke, so si pa opomogli v tretji četrtini in prišli na devet točk zaostanka (63:54), vendar je Damir Markota takoj odgovoril s trojko. Na začetku zadnje četrtine je Hrvaška dosegla pet točk zapored, tekmecu pa je šele v zadnji minuti uspelo zaostanek znižati pod 10 točk.

Ukrajini ni nič pomagal dobljen skok
Prvi strelec je bil Krunoslav Simon, ki je s 23 točkami v 22 minutah (zadel je pet trojk od osmih poskusov) krepko presegel svoje povprečje. Ukrajina je zadela le tri trojke od 22 in ji dobljen skok (39:30) ni nič pomagal.

Popoldansko dogajanje v Stožicah je bilo v znamenju slovenske zmage nad Srbi (92:74), ki je varovancem Božidarja Maljkovića prinesla najmanj 6. mesto in s tem nastop na SP-ju 2014. Že v sredo sta si nastop v jutrišnjem polfinalu priborili Španija in Francija.