Dolgo je trajalo, a Tony Parker je le zlomil žilave Špance in jim preprečil naskok na tretji naslov evropskega prvaka. Francija se bo v nedeljo proti Litvi borila za svojega prvega. Za Francoze bo to drugi zaporedni nastop v finalu, sicer imajo že šest medalj z evropskih prvenstev. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Sergio Rodriguez in Nando De Colo
Realova naveza Sergio Rodriguez - Rudy Fernandez si je tudi na tako pomembni tekmi, kot je polfinale EP-ja, privoščila nekaj čudovitih potez. Trikrat sta postregla z 'alley-oopom'. A Špancem je zato manjkal met v sklepnem delu. Pri metu za tri točke so zgrešili zadnjih sedem poskusov, nespametno pa odigrali tudi zadnji napad na tekmi. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Tony Parker
Veliki Tony Parker bo imel v nedeljo priložnost, da končno dopolni svojo zbirko trofej še z naslovom evropskega prvaka. Španci so se Parkerja lotili podobno kot pred dvema letoma. Na njem so se izmenjavali Rubio, Calderon, Llull in Rodriguez, a je z novo velemojstrsko predstavo dokazal, da je Stožice zavzel trenutno najboljši evropski igralec. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Analiza po tekmi Francija - Španija
Francozi izločili branilce naslova Špance
Hrvati brez možnosti proti Litvi
Ukrajinci presenetili še Italijo

Neverjetno, a kazalo je povsem drugače. Francozi so odigrali daleč najslabši polčas na prvenstvu in po dveh četrtinah dosegli le 20 točk. Zdelo se je, da je drugi polfinale, klasika moderne košarke, odločen. Nato pa je Parker (do polčasa 14 od francoskih 20 točk) le dobil pomoč od soigralcev, sledil pa je zgodovinski preobrat in sladko maščevanje Francozov za poraz v finalu EP-ja izpred dveh let (98:85). Najboljši napad prvenstva je po začetnih 0/9 za tri točke zadel devet trojk v naslednjih 12 poskusih in tudi s pomočjo cone izničil zaostanek. V podaljšku je tehtnico na francosko stran poleg Parkerja nagnil Antoine Diot, ki je zadel vse štiri proste mete.

Po prvem polčasu se je zdelo, da je vse rešeno
Španci na začetku v svojem osmem polfinalnem nastopu zapored ničesar niso prepuščali naključju in sijajno odprli tekmo. Pri tem jim je seveda pomagal tudi francoski mrk v drugi četrtini. Brez koša so bili kar sedem minut, tako da si je Španija po nizu 13:0 priigrala vodstvo z 31:18. Francozi so delovali kot razbita vojska, v napadu jim ni nič steklo, z nekaj neverjetnimi potezami pa jih je reševal in držal v igri Parker. Do polčasa so preostali Francozi iz igre zadeli le tri mete od 20, zvezdnik San Antonia sam pa sedem od devetih.

Francozi lovili in ulovili Špance tri minute pred koncem
A vse se je spremenilo v tretji četrtini. Španci niso zadeli kar pet minut, Francozi pa so se po dveh trojkah Diota prebili le na -6 (35:29). Novi dve trojki zapored pa sta jih približali le na -3 v 29. minuti (44:41). V napeti zadnji četrtini je Parker po sijajni samostojni akciji izid najprej poravnal na 61:61 tri minute pred koncem, Francijo pa v vodstvo popeljal s svojo 28. točko (63:64) minuto pozneje. V sklepnem delu rednega dela nobeno izmed moštev ni izkoristilo svoje priložnosti. V podaljšku so Francozi, ki so na celotni tekmi vodili le 1:43, pokazali več zbranosti in trdnosti. Poleg Diota je bil natančen pri prostih metih še Parker.

Parker dočakal veliki trenutek
"Po prvem polčasu sem bil jezen. Nato smo stopili skupaj. Verjeli smo v zmago, borili smo se, igrali obrambo in uspelo nam je. Španija je najboljša ekipa zadnjih let in kar nekajkrat nas je premagala. A iz porazov smo se učili," je po tekmi dejal Parker.

Slovenci za slovo še z Ukrajino
V boju za mesta od 5 do 8 je Ukrajina, veliko presenečenje prvenstva, s 66:58 premagala Italijo. Eugene Jeter je dosegel 20 točk. Spomnimo, da so si slovenski navijači zelo želeli, da bi Slovenija igrala z Ukrajino v četrtfinalu, zdaj pa se bosta reprezentanci v soboto ob 21. uri srečali v tekmi za 5. mesto.