Igralec tekme Tony Parker je s 27 točkami popeljal Francijo v polfinale.
Igralec tekme Tony Parker je s 27 točkami popeljal Francijo v polfinale. "Odločile so izkušnje. Rad igram take tekme. Zato igram košarko. Naša obramba je bila nocoj izvrstna. V napadu smo izgubljali preveč žog. Pred takim občinstvom ne smeš dopustiti lahkih košev," je dejal Parker. Goran Dragić je bil spet najučinkovitejši Slovenec (18). Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Slovenija
Prizor, ki pokaže, kako silen je bil boj na parketu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Francija
Francija se bo v polfinalu pomerila s Španijo, ki je razbila Srbijo (90:60). Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Slovenija
Fizično močnejši Francozi so dominirali pod obročema. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Boštjan Nachbar
Boštjan Nachbar po tekmi ni mogel veliko komentirati: "Prehitro je bilo konec. Dali smo vse od sebe." Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Zoran Dragić
Zoranu Dragiću in soigralcem ni mogoče veliko očitati. Francija je bila pač boljša. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Goran Dragić
Najboljšega Slovenca Gorana Dragića je s tesnim pokrivanjem "izčrpaval" Nicolas Batum. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Analiza četrtfinala: Slovenija - Francija

met v polfinale domačega evropskega prvenstva, saj so jih v stoženskem četrtfinalu z 72:62 ustavili Francozi.

V trdi, "rovovski" bitki "koš za koš" je zmaga pripadla fizično močnejšim Francozom, ki so na začetku drugega polčasa po slovenskem izenačenju na 26:26 naredili delni izid 10:0 in vodstva niso več izpustili iz rok.

Slovenija se je na začetku zadnje četrtine približala na 49:52, a moči in zbranosti za preobrat ni bilo. Francija je bila z izjemo prostih metov boljša v vseh statističnih elementih. Skok ji je pripadel s 46:39, met iz igre z 41:34 (v odstotkih). Seveda pa je imel vse niti igre v rokah najboljši igralec srečanja Tony Parker, ki je dosegel 27 točk.

G. Dragić: Najbolj mi je žal navijačev
"Solze žalosti, solze zadovoljstva. Najbolj mi je žal navijačev. Borili smo se do konca. Francozi so fenomenalna ekipa, zelo atletska, na koncu pač nismo imeli več moči. Imamo še dve tekmi, borili se bomo, upam, da bomo zmagali. Dogovorili smo se, da skušamo čim hitreje igrati, oni se slabo vračajo v obrambo, zgrešili smo par "zicerjev", niso nam šle trojke," je po tekmi dejal Goran Dragić, z 18 točkami najučinkovitejši Slovenec.

Že v četrtek ob 14.30 tekma s Srbijo
Slovenci veliko časa za počitek ne bodo imeli, saj jih že v četrtek ob 14.30 (!) čaka tekma s Srbijo. Z zmago bi si varovanci Božidarja Maljkovića že zagotovili uvrstitev na svetovno prvenstvo, ki bo prihodnje leto v Španiji.

Prva četrtina (12:10): Brez lepote, trda bitka "koš za koš"
Slovenija začne v postavi G. Dragić, Z. Dragić, Murić, Nachbar in Begić. G. Dragić zgreši trojko, odbito žogo ujame Begić, a ne zadene koša. Zato pa Z. Dragić dvakrat zapored polaga za 4:0. Po še eni uspešni akciji Gorana je 6:2 v 4. minuti. Francozi se vrnejo s trojko Gelabala. Pomembnost tekme je vzrok za nekaj zapravljenih napadov na obeh straneh. Za zdaj trda bitka "koš za koš". Prodor "Gogija" za 8:5. Če bi Slovencem stekle še trojke (0/6), bi bilo lažje ... Nov koš starejšega izmed bratov Dragić za 10:7 v 9. minuti. Parker izenači s trojko, potem ko Petro v napadu ujame tri žoge zapored. Za slovensko vodstvo po prvi četrtini poskrbi Balažič (12:10).

Druga četrtina (12:16): Met od daleč Slovencem ne gre - trojke 1/14
Slabši slovenski začetek druge četrtine. Petro in koš pod prekrškom Parkerja za 15:12 Francije. Vidmar z zabijanjem (15:14) dvigne Stožice na noge, trojke pa še naprej ostajajo težava - 0/10. Ker ne gre od daleč, Blažič prodre in zabije za 16:17. Ajinca zadene za 19:16 v 15. minuti, Batum pa doda prosti met (20:16). Slovenijo približa Z. Dragić s košem in zadetim prostim metom. V 18. minuti Nachbar poskrbi za prvo slovensko trojko (22:22), nato pa zadene še en težak met (24:22). Sledi francoska minuta odmora. Po njej Diaw izenači na 24:24. Francija gre na odmor s +2, saj Parker ob pisku sirene zadene za 26:24. Parker je z 10 točkami najboljši strelec prvega polčasa. Pri Sloveniji Z. Dragić 9. Slovenske trojke 1/14, francoske 2/6.

Tretja četrtina (21:24): Slovenci prepolovijo francoskih +10
Drugi polčas Slovenija začne v postavi brata Dragić, Blažič, Nachbar in Begić. Nachbar odpre ta del s košem, a takoj trojko zadene Batum (26:29). Po prodoru Parkerja, srečnem košu Gelabala in zabijanju Ajincaja semafor v 24. minuti kaže +10 (36:26). Če Slovencem ne steče met z razdalje, jim trda prede. Pod obročem se pač ne morejo bosti s francoskimi hrusti. Maljković vzame minuto odmora, po kateri trojko zadene Lakovič. Ko uspešno prodre še G. Dragić, je lažje (31:36). Druga trojka Nachbarja za 36:40 in Blažiča za 39:42. Izjemen koš G. Dragića, a vrača s prodorom Parker (41:46). Parker je nezgrešljiv s prostih metov (42:50), na slovensko srečo pa Lorbek ob zvoku sirene zadene trojko (45:50).

Četrta četrtina (17:22): Ni dinamita za preobrat
Lorbek nadaljuje, kjer je končal (49:52). Priložnost za izenačenje, a Blažiču ne uspe zadeti trojke, nato pa še en zapravljen napad. Francija na drugi strani s koši Diawa, Batuma in De Cola šest minut pred koncem uide na +10 (59:49). Maljković vzame minuto odmora. Po njej Z. Dragić zniža na -7, Goran pa doda prodor za -5 (54:59). Trojka G. Dragića za 57:61. Žal nato zapravljen napad "Gogija" in na drugi strani koš Gelabala (57:63). Tehtnica se nagiba na stran Francije. Slovenci nimajo dinamita, da bi tekmo še preobrnili. Ko igralec tekme Parker mojstrsko prodre za 69:60, je slovenskih upov konec.

Lakovič: Glave gor, čakata nas še dve pomembni tekmi
"Konec je sanj. Francija je bila danes boljša ekipa in čestitati ji moramo za zmago. V drugem polčasu nismo bili na njen ravni. Prestavila je v višjo prestavo in s štiridesetimi doseženimi točkami v drugem delu zasluženo dosegla zmago. Vem, da bo težko, a dvigniti moramo glave, saj nas čakata še dve zelo pomembni tekmi. Morda ne za ta turnir, zagotovo pa za prihodnost slovenske reprezentance v prihodnjih štirih letih," pa je po tekmi realno ocenil slovenski kapetan Jaka Lakovič.