Vassilis Spanoulis je znova prevesil tehtnico na grško stran. Foto: EPA
Marc Gasol
Marc Gasol je ključni španski igralec. Če on ne zagospodari v raketi, Španci le s težavo zmagajo nad kakovostnimi nasprotniki.
Jose Calderon in Vassilis Spanoulis
Vassilis Spanoulis je po koncu tekme takole tolažil Joseja Calderona. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Damir Markota
Damir Markota je kraljeval pod košema in zbral kar 11 skokov, devet v prvem polčasu. Foto: EPA
Grki v napeti končnici strli Špance
Razigrani Hrvati pometli s Finci

Varovanci Jasmina Repeše so pot do prepričljive zmage začeli tlakovati v drugi četrtini, ko so izkoristili finski mrk (šest minut niso dosegli koša) in povedli s 14 točkami prednosti (11:25). V finski koš je deževalo z vseh strani, po trojki Kruna Simona v 17. minuti je bilo že 15:33. Finska se je skušala izvleči z metom za tri točke, a jim ta na njihovo žalost ni stekel. Ob polčasu je bilo 20:39. Tudi v drugem polčasu se razmerje moči ni spremenilo, razlika je v zadnji četrtini presegla 30 točk. Hrvaška je prevladovala tudi v raketi, kjer je dosegla kar 34 točk več (44:10) in nadskakala Fince s 47:30. Finska je iz igre metala 33-, Hrvaška pa 52-odstotno.

Prvi strelec tekme je bil Damjan Rudež s 17 točkami, ob tem je dosegel kar pet trojk, Bojan Bogdanović jih je prispeval 15, v finski ekipi pa je bil z desetimi še najbolj razpoložen Shawn Huff. Hrvaška ima zdaj v skupini F dve zmagi in poraz iz prvega dela. V soboto ob 14.30 jih čaka Italija.

Vrhunska košarka v Stožicah, slavje Grkov
Grčija je dobila veliki derbi proti Španiji in ostaja v boju za četrtfinale. S seboj v drugi del niso prinesli nobene zmage, a s sijajno igro tokrat napovedali pohod na vrh. Maloštevilni gledalci v Stožicah so spremljali vrhunsko košarko. Španija je zadnjič vodila z 62:64 v 35. minuti, nato pa so evropski prvaki iz Beograda 2005 z delnim nizom 13:4 povedli s 75:68 in tekmo suvereno pripeljali do konca. V zaključku so se branilci naslova še približali na 77:73, a je Vassilis Spanoulis mirno zadeval proste mete.

Prvo vodstvo Grkov v 18. minuti
Španci so bili razigrani na začetku in že v deveti minuti prišli do prednosti desetih točk (14:24). Grčija je metala iz igre le 30-odstotno, Španci kar 72-odstotno, nato pa jih je "presekala" že tretja osebna napaka Marca Gasola v prvi četrtini in sledila je njegova selitev na klop. Grki so tako po medlem začetku v drugi četrtini lažje zadihali, ob tem pa je stekla tudi njihova "trojka". Iz sedmih poskusov so zadeli kar šest trojk. Razigral se je še njihov ključni igralec Spanoulis, ki je zapored dosegel osem točk in Grke prvič na tekmi popeljal v vodstvo v 18. minuti s 37:34. Po trojki Kostasa Kaimakoglouja je bilo že 40:34, Španci pa so v zaključku po koših Rudyja Fernandeza in Rickyja Rubia le znižali zaostanek na 41:38.

Gasol in Fernandez dosegla več točk kot preostali Španci skupaj
Po težavah z osebnimi napakami je v raketi po odmoru znova zagospodaril Gasol. Španci so tretjo četrtino odprli z nizom 5:0 in znova prevzeli pobudo, Gasol pa je dosegel kar 11 točk. Po odmoru se je nekoliko "izgubil" glavni grški igralec Spanoulis oz. so ga Španci odlično odrezali. Po polčasu točke ni dosegel vse do 34. minute, nato pa bil seveda odločilen v zaključku tekme. Na koncu je dosegel 20 točk, pri poražencih sta po 20 točk dosegla Fernandez in Gasol, preostala ekipa skupaj pa 35 točk.

Grki naslednji slovenski nasprotnik
Španija je bila boljša tako v skoku (28:34) kot podajah (13:15), v celotni tekmi pa zgrešila le en prosti met (17/18), a so izgubili kar 11 žog več (6:17), ob katerih so njihovi nasprotniki dosegli kar 19 točk. Grke naslednja tekma čaka v soboto proti Sloveniji ob 21.00, Španci si bodo samozavest dvigovali proti Fincem.