Francija je bila poleg Španije že pred prvenstvom glavni favorit za osvojitev zlata. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Tony Parker
Tonyju Parkerju tokrat ni bilo treba vleči francoskega voza tako kot v polfinalu, ko je proti Španiji dosegel 32 točk. Finale je končal z 12 točkami. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Nicolas Batum in Mindaugas Kuzminskas
Nicolas Batum je vseh 17 točk Litvi nasul že v prvem polčasu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Antoine Diot
Veselje Antoina Diota po trojki ob sireni ob koncu prvega polčasa za vodstvo s 50:34. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Marc Gasol
Marc Gasol je na tekmi za tretje mesto za zmago Španije prispeval 17 točk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Francoski košarkarji prvič evropski prvaki

Vse od začetka tekme so kazali svojo moč. Če so v polfinalu proti Španiji do polčasa zmogli 20 točk, so jih tokrat že po dobrih petih minutah dosegli 15. Njihov prvi zvezdnik Tony Parker je sicer svoji prvi točki dosegel šele za vodstvo s 17:12, nato pa so imeli Litovci tako rekoč edino dobro obdobje na tekmi. Linas Kleiza jih je s trojko ob koncu prve četrtine povedel v vodstvo s 17:18, po prvih 10 minutah pa je bilo 19:22.

Ko je šel Kleiza na klop, se je ustavilo
Kleiza je bil z novo trojko za 27:29 že pri svoji 16. točki, nato pa se je ustavilo. Ko je litovski selektor za trenutek potegnil Kleizo na klop, je Francija v dobrih treh minutah zaostanek preobrnila v vodstvo z 41:34. Dve trojki je v tem času dosegel Nicolas Batum, ki je polčas (in tudi tekmo) končal s 17 točkami. Ob sireni je sledila še neverjetna trojka Antoina Diota s približno devetih metrov in Francija je ob odmoru vodila s 50:34. Drugo četrtino je dobila z 31:12. Do polčasa so francoski rezervisti dosegli 21 točk, litovski niti ene. Francozi so začeli dobro igrati v obrambi in se razigrali v napadu.
Francija skok dobila z 42:25
V drugem delu se Litovci niso pobrali. Prednost Francije je bila že 22 točk (64:42). Francozi so kraljevali tudi v skoku (42:25), medtem ko Litva še sredi tretje četrtine ni imela niti enega skoka v napadu (na koncu 12:2)! Finale je bil tedaj že odločen in Francija je tekmo mirno pripeljala do konca. Najboljši strelec srečanja Kleiza je zbral 20 točk, Parker, ki je tokrat imel izdatno pomoč soigralcev, pa je končal pri 12.

Reprezentanci sta se pomerili že v drugem delu tekmovanja, ko je bila Litva boljša s 76:62.

Llull dosegal trojke v pravih trenutkih

Na tekmi za bronasto kolajno je Španija z 92:66 premagala Hrvaško. Španci so tako še drugič na prvenstvu visoko porazili Hrvate. Prvi dan prvenstva so bili boljši z 68:40.
Prvaki z zadnjih dveh prvenstev so dobro začeli tekmo ter povedli z 9:2 in 14:6. Hrvaška se je nato približala samo na točko zaostanka (17:16), a je potem Sergio Llull zadel dve trojki zapored in po prvi četrtini so košarkarji v rdečih dresih vodili s 23:18. Sredi druge četrtine so po trojki Bojana Bogdanovića (to je bila že njegova 15. točka) Hrvati napravili preobrat in vodili s 27:28.
Toda Španija je hitro našla odgovor in v zadnjih dveh minutah prvega polčasa ekspresno prišla do prednosti s 47:36. Llull je ob sireni zadel novo trojko. Ta košarkar je tudi na začetku drugega polčasa nadaljeval svoj šov. Z novo trojko ob sireni in še enim košem je vodstvo Špancev povišal na 54:40. Prednost je nato le še rastla, v zadnji minuti je bilo že +29 (92:63). Llull je tekmo končal z 21 točkami, Bogdanović pa z 22 (19 jih je dosegel v prvem polčasu).
Obe ekipi sta imeli povsem enako uspešen met za dve točki (18/36), Španci so 50-odstotno metali tudi trojke (12/24). Skok so dobili s 36:29. Izgubljene žoge: 7:14.