To je bil večer bratov Gorana in Zorana Dragić, ki sta skupaj dosegla 37 točk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Boštjan Nachbar in Marco Cusin
Tudi Boštjan Nachbar je s 13 točkami prispeval velik delež k slovenski zmagi. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Italijanski košarkarji
Luigi Datome (v sredini) je bil drugi najboljši italijanski strelec (16). Trojke je metal 4/6. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Marco Belinelli
Slovenci so dobro ustavili prvega italijanskega zvezdnika Marca Belinellija. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Navijači
Navijači so spet dihali s slovensko reprezentanco. Foto: Aleš Fevžer
Božidar Maljković
Božidar Maljković je svoje varovance odlično pripravil na zahtevno tekmo. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Slovenija - Italija
Po nekoliko slabših predstavah v prvem delu se je prebudil tudi Mirza Begić. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Slovenski košarkarji po zmagi nad Italijo
Analiza po tekmi Slovenija - Italija
Brata Dragić zrežirala zmago nad Italijo

Tekma je bila pričakovano trda, saj so Italijani še minuto in pol pred koncem zaostajali s 77:74. Zoran Dragić je nato zadel težak met, po ubranjenih napadih pa je odpor "gostov" s trojko in košem dokončno strl Goran Dragić, ki je bil z 22 točkami najboljši strelec tekme.

Slovenija dobila skok s 45:28
Slovenija, ki je po izgubljeni uvodni četrtini (18:21) vodstvo prevzela na začetku drugega dela, je izrazito prevladovala pod obema obročema (skoki 45:28), boljša pa je bila tudi pri metu za dve točki (49 %/36 %). Italijo, ki je v tretji četrtini zaostajala že za 10 (48:58), sta v igri držala dober met za tri točke (10/21) in odlično izvajanje prostih metov (19:20), a tudi to je bilo na koncu premalo.

"Dvojni" Zoran: Igrali smo kot družina
"Tekma je bila zelo težka, borili smo se, pokazali energijo na parketu. Igrali smo kot družina, žoga je lepo tekla v napadu, zapirali smo koš, na koncu smo zasluženo zmagali. Belinellija smo odrezali od igre, tako rekoč so igrali štiri na pet. Zahvalil bi se navijačem, ker so nas podpirali. Upam, da bo tudi na naslednjih tekmah tako. V naši skupini bo zelo težko. Gremo iz tekme v tekmo," je po tekmi povedal eden izmed slovenskih junakov Zoran Dragić, ki je dosegel dvojni dvojček (15 točk in 11 skokov).

V soboto "prva žoga" za četrtfinale
Slovenija bo v soboto ob 21.00 igrala z Grčijo, ki je z 79:75 premagala Španijo. V prvi tekmi dneva je Hrvaška nadigrala Finsko z 88:63. Ob zmagi nad Grki bi si Slovenci že zagotovili četrtfinale, v nasprotnem primeru pa imajo v ponedeljek še "popravni" izpit proti Fincem.

Prva četrtina (18:21): Italija natančna, Slovenci še lovijo ritem
Slovenija začne v postavi G. Dragić, Joksimović, Lorbek, Nachbar in Begić. Begić podeli banano Cinciariniju, Cusin pa doseže prvi koš na tekmi. Nervoza na slovenski strani je očitna, ko Dragić zgreši polaganje, na drugi stani pa Aradori poviša na 4:0. Trojka Nachbarja za 5:4, a odgovori Cusin z zabijanjem. Aradori zadene še drugič (5:8). Nachbar z zabijanjem dvigne Stožice na noge (9:8). Odgovor Italije je silovit. Po trojkah Cinciarinija in Datomeja semafor v 6. minuti kaže 9:14. Maljković vzame minuto odmora. Po nekaj zgrešenih napadih na obeh straneh Nachbar zadene trojko (15:16), a se Italija ne da, saj trojko zadene Belinelli (21:16). Izid četrtine z zabijanjem postavi Vidmar. Italija je natančnejša pri metu iz igre (7/15 proti 4/11).

Druga četrtina (27:18): Brata Dragić vlečeta slovenski voz
Slovenija odpre ta del z izidom 7:0, potem ko Z. Dragić zadene trojko v zadnji sekundi napada. Italija vrne s trojko Gentileja. Slovenski voz vleče Z. Dragić, ki v treh minutah doseže devet točk. Ko trojko doda še Goran, semafor v 16. minuti kaže 34:29. A kaj ko Italijani vračajo z Datomejem (34:32). Begič z dvema zaporednima zabijanjema poskrbi za +6 (38:32) v 17. minuti. Italija s prostimi meti drži priključek. Novo zabijanje Begića in osebna napaka tokrat bledega Belinellija, po kateri Blažič s prostega meta poviša na 43:36. Slovenci na odmor odidejo s +6 (45:36), potem ko zadnji napad Gentileja ustavi Begić. Najboljši slovenski strelec je G. Dragić s 13 točkami. Slovenci so boljši v skoku (20:13) in pri metu za dve točki (52 %/29 %).

Tretja četrtina (15:15): Po +10 se Italijani vrnejo
Slovenija drugi polčas začne v postavi G. Dragić, Joksimović, Blažič, Nachbar in Begić. Prosti met G. Dragića in koš Nachbarja za 48:41. Po neuspešnem napadu Blažič napravi neumno namerno napako, kar Italija izkoristi in s trojko Datomeja izenači na 48:48 (23.). Sledijo štiri zaporedne točke Nachbarja in protinapad Z. Dragića (54:48), tako da Pianigiani vzame minuto odmora. Slovenci ubranijo še en italijanski napad, Joksimović pa v 25. minuti zadene za +8 (56:48). Ko pod košem uspešno skoči še Begić, semafor kaže že +10 (58:48). Zdi se, da italijanska barka počasi tone, a se kljub temu azzurri pred zadnjo četrtino približajo na 60:54. V igri jih držijo trojke (8/16).

Četrta četrtina (24:23): Goran in Zoran prevesita tehtnico
Vidmar in Balažič dosežeta koša za +10 (64:54). Slovenci slabši met nadomeščajo s skoki v napadu. Murić najprej ujame žogo, nato pa zadene trojko (67:57). Kljub temu se Italija ne predaja, najboljši strelec Gentile v 36. minuti s prostih metov zniža na 66:69. Na slovensko srečo je z enako mero vrnil G. Dragić, nato pa še Lorbek za 74:65 tri minute pred koncem. Trojka Belinellija ter prosti meti Datomeja in Aradorija za 75:72. A Z. Dragić rešuje Slovenijo z dvema zadetima težkima metoma (79:74). Ko po ubranjenih napadih trojko in koš doda Goran, je dvomov o zmagovalcu konec.

Za tekmi Slovenija - Grčija in Slovenija - Finska so v prodaji nove vstopnice, in sicer na blagajni v Stožicah, na spletni strani eventim.si in na stalnih prodajnih mestih Eventima.