Mirza Teletović je na tem evropskem prvenstvu na eni tekmi dosegel največ točk (31). Foto: EPA
Pero Antić
Makedonija, četrta na prejšnjem prvenstvu, se poslavlja od EP-ja in je v Ljubljani ne bo. Škoda, saj je imela reprezentanca res veliko podporo navijačev. Foto: EPA
Aleš Pipan
Makedonija je premagala le Srbijo. Na tekmi proti Latviji je bila obramba preslaba in ko je Latvija povedla za 17 točk, se Makedonija ni mogla več približati na manj kot osem točk. Morda se takšnega razpleta veselijo pri Unionu Olimpiji - selektor Aleš Pipan bo že v torek lahko prevzel vodenje slovenskega podprvaka. Foto: EPA
Marc Gasol
Marc Gasol je k zmagi Španije prispeval 4 točke in 8 skokov. Foto: EPA
Bo McCalebb za TV Slovenija o Makedoniji
BiH in Makedonija domov že po prvem delu
Kaj je skrivnost uspehov Fincev v Kopru?

Bosanci so v skupini B potrebovali zmago z desetimi točkami razlike, vodili so za 16 točk, tri minute pred koncem so še držali prednost 13 točk, nato pa so se Litovci vrnili. Martynas Pocius je 11 sekund pred koncem zadel prosti met in postavil izid 71:78, kar je pomenilo, da so Bosanci za napredovanje potrebovali trojko. Odgovornost je nase prevzel Mirza Teletović (31 točk), ki je vrgel krepko izza črte, zgrešil in sanj o napredovanju je bilo konec.
Tudi Pipan končal EuroBasket
Makedonija, ki je imela v isti skupini le še teoretične možnosti za preboj v drugi del, je na prvi ponedeljkovi tekmi proti Latviji izgubila s 76:66. Za Makedonijo se je teorija podrla že po treh minutah, ko so Latvijci vodili z 12:0 in si nato priborili 17 točk prednosti. Vsi poskusi selektorja Aleša Pipana, da bistveno zniža zaostanek ali da celo povede za želenih 10 točk (v tem primeru bi za Makedonce še bilo upanje) so bili neuspešni in tako se po Rusiji poslavlja še ena reprezentanca, ki je bila pred dvema letoma v polfinalu. Skok je Latvija dobila s 40:25.

Poleg Litve (tri točke) in Latvije (dve točki) bo v Stožicah igrala še Srbija, ki bo drugi del začela s štirimi točkami, saj je v Podmežakli premagala obe baltski reprezentanci. Varovanci Dušana Ivkovića so za konec sicer izgubili proti Črni gori s 76:83.

O končnem razpletu v skupini C in porazu Slovenije proti Poljski si lahko več preberete TUKAJ.

Ukrajina v 1. polčasu odlično metala trojke
Tivoli (skupina A) je za uvod ponedeljkovega dogajanja videl novo zmago Ukrajine, ki se je prvič uvrstila med najboljših 12. Druga najmlajša ekipa tega prvenstva je s 87:68 odpravila Britance, ki gredo domov. Mike Fratello je lahko spočil zvezdnika Eugenea Jeterja, ki je igral le 16 minut. Po prvem polčasu je imela Ukrajina že lepo zalogo (48:31), potem ko je zadela sedem trojk iz 12 poskusov.
Izrael bi v primeru zmage nad Nemčijo zvečer potreboval še zmago Francije nad Belgijo (ta se je tudi zgodila - 82:65), vendar so sproščeni Nemci, ki so izpadli že v nedeljo, z odličnim metom za tri točke (10/23) vodili ves drugi polčas in slavili z 80:76. Tudi najboljša predstava izraelskega zvezdnika Omrija Casspija na EP-ju (22 točk in 13 skokov) ni pomagala. Casspi je na prvih štirih tekmah iz igre metal le 24-odstotno.
S koliko točkami se moštva iz skupine A iz središča Ljubljane selijo ob severno obvoznico? Francija s štirimi, Ukrajina s tremi, Belgija pa z dvema.

Nezgrešljivi Koponen
Pred zadnjimi tekmami predtekmovanja je bilo le v koprski skupini D že jasno, kdo so trije udeleženci drugega dela. Finci so opravili še z Grki (86:77) in v drugi del potujejo s tremi točkami. Grčija gre naprej z dvema. Finska si je odločilno prednost priigrala v tretji četrtini (21:12). Blestel je Petteri Koponen in dosegel 29 točk. Zadel je pet trojk iz sedmih poskusov. Finska je imela 64-odstoten met za dve točki.
Italija je edina neporažena reprezentanca prvega dela EuroBasketa 2013. Za konec je bila z 82:79 boljša še od Švedske in v nadaljevanje tekmovanja nese vse štiri točke.