Tony Parker ni imel svojega večera, proti Litvi je zbral zanj skromnih 11 točk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Francija - Litva
Renaldas Seibutis je bil s 15 točkami najboljši strelec na tekmi. Iz igre je zadel 4 od 6 poskusov, statistiko je okrepil še s tremi prostimi meti. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Litovski navijači
Litovski navijači so glasno spodbujali svoje košarkarje, a vzdušje je bilo v dvorani zaradi slabega obiska bolj klavrno. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Nenad Krstić
Nenad Krstić je prispeval levji delež k zmagi Srbije nad Belgijo. Foto: EPA
Litva gladko odpravila Francoze
Srbi prek Belgije do četrtfinala
Latvijci zlahka obvladali Ukrajince

Francozom nikakor ni uspelo razviti fizične igre, ki so jo prikazali v prvem delu tekmovanju pod Rožnikom, Litovci so se odlično pripravili na prvega zvezdnika Parkerja, ki je zbral zanj skromnih 11 točk. Pri Litvi je blestel Renaldas Seibutis, ki je bil tudi najučinkovitejši igralec tekme (15 točk).

Francozi so na tekmi z Litvo za svojim povprečjem na letošnjem EuroBasketu zaostali za 18 točk. V povprečju so na tekmo dosegali po 80 točk, tokrat so jih zbrali le 62.

Z agresivno obrambo ustavili Francoze
Litovci so v prvem polčasu z agresivno obrambo zaustavili Francoze, ki so tekmo sicer začeli dobro (Mickael Gelabale je srečanje odprl s trojko, točke sta dosegla tudi Boris Diaw in Nicolas Batum), nato pa so se v drugi polovici Litovci prebudili in ob koncu četrtine s košem Jonasa Valančiunasa povedli s 16:9. Sredi druge četrtine je Donatas Motiejunas s prostim metom poskrbel za najvišjo prednost v prvem polčasu (+11; 23:12), razburljiv je bil predvsem konec polčasa. Diaw je štiri sekunde pred koncem podal iz avta za alley-oop Batuma, ob sireni pa je pri metu Martynasa Pociusa za tri Parker, ki je v prvem polčasu zbral 8 točk, storil osebno napako. Krilni igralec Litve je zadel dva meta izza črte za 32:27.

Litvi se je v zadnji četrtini odprlo
Neprepričljiva igra Francozov se je nadaljevala tudi v drugem polčasu. Varovanci Vincenta Colleta so zgrešili kopico lahkih metov, na drugi strani so bili Litovci še vedno suvereni, ob koncu 3. četrtine so prek dveh hitrih protinapadov znova pobegnili na +9. Najprej je po podaji Linasa Kleize s polaganjem žogo skozi obroč spravil Robertas Javtokas, hip zatem je za 51:42 zadel Mindaugas Kuzminskas. Litvi se je na začetku zadnje četrtine odprlo, zadeli so dve trojki (Pocius in Kleiza) in z izidom 57:45 francoskega selektorja prisilili v minuto odmora. Francozi tudi po minuti odmora igre niso pretirano popravili, Litovci so še naprej pridno polnili koše in prednost uspešno pripeljali do konca. Na koncu so slavili s 76:62.

Srbi so se igrali in skorajda opekli z belgijskim ognjem
Srbi so na zadnjih štirih tekmah prvenstva le dvakrat zmagali, a so že po prvi tekmi drugega dela v četrtfinalu. Po medlem uvodu in zaostanku z 0:4 niti minuta odmora njihovega stratega, jeznega Dušana Ivkovića, ni prebudila Srbije, ki se je hitro znašla v zaostanku z 0:8. Belgijska conska obramba je Srbom povzročila nekaj težav. Šele po košu Stefana Markovića v zadnjih sekundah so prevzeli vodstvo in prvo četrtino dobili z 19:18. Tudi v nadaljevanju se nasprotnikom ni uspelo resneje odlepiti. Prvi srbski igralec Nenad Krstić je v tretji četrtini nadomestil zamujeno iz prvega polčasa (le šest točk) in dosegel prvih devet točk za svojo ekipo v tretji četrtini. Belgijci so znova prevzeli nadzor in v 27. minuti vodili z 51:48. Srbi so zadnjo četrtino odprli z delnim nizom 7:1 in povedli z 61:52. A Belgijci so pretili do konca in po prodoru Sama Van Rossoma izenačili na 65. Ključno trojko za srbsko zmago je 50 sekund pred koncem za 73:67 dosegel Bogdan Bogdanović.

Latvija Ukrajince postavila na realna tla
Latvija je drugi del EP-ja v košarki v skupini E v Stožicah odprla s prepričljivo zmago proti Ukrajini. Na koncu je bilo 85:51. Ekipa Ainarsa Bagatskisa je gostitelje prihodnjega EP-ja čez dve leti po presenetljivem uvodnem delu v Tivoliju postavila na realna tla. Že po prvi četrtini je razlika znašala 13 točk (24:11), v 18. minuti 21 točk (40:19), nato pa se je le še povečevala do končnih +34. Ukrajina je bila za razred slabši nasprotnik in proti v napadu izrazito razpoloženemu nasprotniku ni imela nobenih možnosti. Latvija je zadela kar 15 trojk (Ukrajina 3) in imela 11 podaj več ter skok dobila s 40:34. Ukrajinci so na celotni tekmi naredili zgolj deset osebnih napak. To je bila druga najvišja zmaga na prvenstvu.