Poljaki (na fotografiji Adam Waczynski) so se z zmago poslovili od letošnjega evropskga prvenstva v košarki. V Celju so nadigrali razorožene Slovence, ki so popuščali v obrambi, v napadu pa so zgrešili odločno preveč odprtih metov. Foto: EPA

Na prvih treh tekmah smo se preveč "pokurili". Nismo imeli energije in moči, potem pade tudi koncentracija. Poljaki so imeli svoj dan, zadeli so vse, kar so vrgli proti košu.

Mirza Begić
Thomas Kelati je bil z 21 točkami najboljši strelec na tekmi. Med drugim je zadel 5 od 7 metov za tri točke. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Gotovo ni lepo prvega dela prvenstva končati s porazom. Želeli smo se dvigniti po včerajšnjem porazu proti Hrvaški. Poljaki niso slaba ekipa, že na začetku bi jih morali bolj stisniti. Ko so se enkrat razigrali, jih nismo mogli več ustaviti. Zdaj imamo dva dni časa, da opravimo kakšen trening. Upam, da nas bodo podprli navijači.

Jure Balažič
Slovencem met z razdalje ni šel od rok, a so kljub vsemu vztrajali - na koš so za tri točke vrgli 22-krat, zadeli so vsega 6 poskusov (27,3-odstotna uspešnost). Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Slovenija bo v Stožicah igrala proti prvim trem reprezentancam iz koprske skupine D. To so Italija, Finska in Grčija. Italija bo drugi del začela s štirimi točkami, Finska s tremi, Grčija pa z dvema točkama. Iz skupine A bodo prvenstvo nadaljevale Francija (4 točke), Ukrajina (3 točke) in Belgija (2 točki), iz skupine B pa Srbija (4 točke), Litva (3 točke) in Latvija (2 točki).

Niti mične in gibčne plesalke niso bile pretirano uspešne pri dvigovanju vzdušja v Zlatorogu, kjer je Slovenija ob polčasu proti Poljski zaostajala z 28:36. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Poljska zadala Sloveniji še drugi poraz
Analiza po tekmi Slovenija - Poljska

Slovenci so bili popolnoma razoroženi, naleteli so na motivirane Poljake, ki so zadevali z vseh mogočih položajev, še najnevarnejša sta bila Thomas Kelati in Marcin Gortat, ki je vknjižil dvojnega dvojčka (19 točk in 12 skokov).

Poraz proti Poljakom za Slovence seveda ni bil usoden, saj so se že pred tekmo uvrstili v drugi del tekmovanja, medtem ko se Poljaki častno poslavljajo od letošnjega EuroBasketa.

1. četrtina (17:19): Slovenci vendarle pokazali zobe
Poljaki so srečanje v Celju odprli s trojko (Lukasz Koszarek), v obrambi so bili zelo zbrani in so Slovencem hitro ušli na +9 (4:13), ko je za tri točke zadel Michal Ignerski. Pod košem je kraljeval Gortat, ki je dobre tri minute pred koncem zadel s polrazdalje za 10:17. Slovenci so v prvi četrtini storili kar nekaj napak v obrambi, še najbolj pa izstopa napaka pri izvajanju avta. V končnici četrtine so v obrambi vendarle zaigrali nekoliko bolj agresivno, Domen Lorbek je zadel po prodoru, Goran Dragić pa je s polrazdalje zaostanek zmanjšal na -3 (14:17). Po prostem metu Boštjana Nachbarja in košu Mirze Begića so Slovenci izid minuto in sekundo pred koncem poravnali (17:17). Z zadetima prostima metoma je izid prve četrtine (17:19) postavil Maciej Lampe.

2. četrtina (11:17): Poljaki izkoriščali slovenske napake
Manjša strelska neučinkovitost je Slovence pestila tudi v 2. četrtini, kjer so v uvodnih minutah zgrešili kopico odprtih metov. Na drugi strani so Poljaki ostali zbrani, Gortat je z zabijanjem prednost povišal na +6 (19:25). Slovenci so izgubljali boj pod košem, Poljaki so po 15 minutah vknjižili sedem skokov več (10:17). Po dolgih minutah je strelski mrk prekinil Lorbek, ki je s trojko zaostanek znižal na -2 (24:26), a je že takoj zatem vajo na drugem koncu parketa ponovil Ignerski (24:29). Do odmora so Poljaki izkoristili vsako slovensko napako, dobro minuto pred koncem je iz protinapada zadel Kelati, nato je s trojko prednost povišal že na +10 (26:36). Po dveh minutah odmora (in pesmi Welcome to the jungle rockskupine Guns N' Roses) je s košem ob sireni izid ob polčasu (28:36) postavil Nachbar.

3. četrtine (14:17): Prednost Poljakov že +12
Drugi polčas je z 'air-ballom' odprl Goran Dragić. Slovenci so v prvi polovici 3. četrtine zadeli nekaj lepih košev, v 24. minuti je šele drugo slovensko trojko zadel Jure Balažič. Nato so varovanci Božidarja Maljkovića znova zaspali v obrambi, kar so Poljaki izkoristili in z natančnimi meti z razdalje pridno polnili koše. Še posebej je bil dejaven Kelati, ki je s trojko v 26. minuti dosegel že 18. točko, na +12 je Poljska ušla s trojko Lampa (37:49). Poljaki so s consko obrambo zaključili tretjo četrtino, v kateri so Slovenci zbrali 14 točk. Lampe je ob izteku četrtine pod košem zadel za najvišjo prednost na tekmi (+14; 39:53). Pred zadnjo četrtino je bil izid 42:53.

4. četrtina (19:18): Popolna nemoč
Domen Lorbek je s trojko na začetku zadnje četrtine na noge dvignil zbrane slovenske navijače, a jih je že v naslednjem napadu s trojko nazaj na sedeže posedel Adam Waczynski (45:56). Košarkar iz Toruna je z novo trojko prednost povišal že na +14 (45:59). Slovenci niso igrali kolektivno, v napadu je bilo preveč samostojnih prodorov in neizdelanih metov, v obrambi so Poljakom prevečkrat puščali odprte mete. V zadnjih petih minutah tekme se je razigral Gortat, ki je večkrat osmešil slovensko obrambo, v 37. minuti je z 'alley-oopom' zadel za +20 (47:67). Do konca srečanja je Slovencem poraz uspelo le še nekoliko ublažiti (61:71).

Slovo Čehov, Španija brez težav
Že popoldne so se v "slovenski" skupini C od prvenstva poslovili Čehi. Ob porazu proti Hrvatom s 53:70 jih je pokopalo zelo slabo izvajanje prostih metov (5/21). Na krilih odličnega Pavla Pumprle (19 točk) so v prvem polčasu še držali stik s tekmeci, v drugem polčasu pa so popolnoma odpovedali. Hrvati so zadevali z vseh položajev in v drugi del tako kot Slovenija in Španija nesejo tri točke.
Španija na zadnji tekmi prvega dela ni imela težav z Gruzijo (83:59). Najboljša strelca sta bila Ricky Rubio (16) in Sergio Rodriguez (15). Gruzija je štiri minute pred koncem polčasa povedla s 27:26, nato pa so Španci zagospodarili v Zlatorogu in na odmor odšli z 12 točkami prednosti (29:41).