Odmevi po izpadu Slovenije v Lillu
"Na eni tekmi smo vrgli stran dva meseca dela"
Analiza Romana Horvata po slovesu Slovenije
Zadnja minuta tekme Slovenija - Latvija

Slovenci večji del tekme niso bili "pravi" in so zaostajali. Iz igre so metali samo s 36-odstotno učinkovitostjo, od tega za dve točki 39-odstotno. Po prvem polčasu je Latvija vodila s 40:42, po tretji četrtini pa je bil izid 52:55.
To je bil osmi dvoboj Slovenije in Latvije, ki je v medsebojnih obračunih dosegla tretjo zmago. Že leta 2001 v Turčiji so Latvijci z zmago po podaljšku (99:93) končali slovenski nastop na evropskem prvenstvu, takrat še pred izločilnimi dvoboji. Drugič so Slovenijo premagali med pripravami za letošnje prvenstvo na turnirju v Rigi (72:66).

S porazom je Slovenija zaostala za ciljem na tem Eurobasketu - uvrstitvijo vsaj med prvih sedem reprezentanc, ki se bodo naslednje leto potegovale za olimpijske igre v Riu de Janeiru, izpad v osmini finala pa je hkrati njen najslabši rezultat na zadnjih šestih evropskih prvenstvih. Od leta 2005 do 2013 je bila Slovenija vedno med prvimi osmimi ekipami.
Film tekme

Prva četrtina (20:20)
Selektor Jure Zdovc je na parket poslal peterko Jaka Klobučar, Jaka Blažič, Zoran Dragić, Uroš Slokar in Alen Omić. Latvijci so takoj pokazali, da bodo poskušali s svojim glavnim orožjem trojkami, čeprav so bili v tem elementu igre na koncu slabši kot Slovenci (glej statistiko spodaj!). Zadeli so prvo trojko, potem pa v uvodnih dveh minutah zgrešili še dva poskusa izza črte. Pri Sloveniji je kar 10 točk dosegel Dragić. Najprej je s trojko izenačil na 5:5, potem zadel za znižanje na 12:13 in nato še dvakrat uspešno prodrl pod koš za vodstvo z 20:17. Ob sireni je končni izid prve četrtine s trojko postavil Janis Strelnieks.

Druga četrtina (20:22)
Drugo četrtino je s trojko odprl Miha Zupan (23:20), potem pa je kmalu sledilo nekaj slabših minut Slovencev. Latvijci so s šestimi točkami zapored v 17. minuti povedli z 29:33. Zdovc je reagiral z minuto odmora, toda najboljši strelec Latvije v prvem delu EP-ja Dairis Bertans se za to ni menil in s trojko oddaljil Balte na +7 (29:36). Odgovorila sta Klobučar in Klemen Prepelič ter z uspešnima metoma izza črte znižala na 35:36. Sledila je še trojka Jureta Balažića in njegov navaden koš za izenačenje na 40:40. Za končni izid prvega polčasa 40:42 je štiri sekunde pred koncem zadel Janis Blums. Slovenci so bili premalo agresivni in so imeli rezerve predvsem v obrambi. Izvajali niso niti enega prostega meta, Latvijci so naredili samo šest osebnih napak.

Tretja četrtina (12:13)
V tretji četrtini sta obe ekipi popustili v napadu. Vrstile so se napake in zapravljeni napadi. Latvija je ušla na 40:46 in 42:48, Slovenci pa so se najbolj približali pri 50:51 (Blažič) in 52:53 (Slokar).
Četrta četrtina (14:18)
Zadnja četrtina se je začela dobro, saj je Klobučar zadel trojko in Slovenijo približal na 55:57. Toda Latvija še naprej ni dopustila, da Zdovčevi fantje ujamejo korak. Kristaps Janicenoks je tako pet minut in pol pred koncem z novo trojko obdržal Latvijce na varni razdalji (57:62), Berzins pa je po osebni napaki Balažića v napadu povišal na 57:64 in s še eno trojko tudi na +10 (57:67). Edini razpoloženi Slovenec Dragić je nato zadel trojko za 60:67, a Slovenci v nadaljevanju še naprej niso našli prave igre. Dokončno so jih pokopali koš Strelnieksa s pol razdalje natanko minuto pred koncem tekme (65:71) in dva prosta meta Janisa Timme (66:73). Slovenci so se poskušali približati, a sta Mitja Nikolić in Dragić zgrešila izza črte.