Anthony Randolph je z zabijanjem postavil končni izid (78:81). Foto: Reuters
Goran Dragić
Goran Dragić je tekmo končal pri 29 točkah in je po dveh krogih prvi strelec evropskega prvenstva. Njegov met iz igre je bil 8:16 (trojke 2:5), zadel je 11 od 12 prostih metov, temu pa je dodal še pet podaj, štiri skoke in dve ukradeni žogi (statistični indeks 30) Foto: Reuters
Finska - Slovenija
Finci so v prvem krogu presenetili Francoze, v drugem pa so morali priznati premoč Slovencem. Foto: EPA
V razprodani dvorani je bilo slišati tudi slovenske navijače. Foto: Tilen Jamnik
Lauri Markkanen
20-letni Lauri Markkanen je bil prvi strelec Finske. Dosegel je 24 točk. Finci so zadeli kar 14 trojk. Foto: EPA
Grčija - Francija
Francozi so z odličnim prvim polčasom prišli do prve zmage na Eurobasketu 2017. Foto: Reuters
Srbija - Rusija
Drug zanimiv dvoboj je bil v skupini D. Rusi so na krilih Šveda v Carigradu s 75:72 premagali Srbijo. Rusi so vodili večino srečanja, a so Srbi v zadnji minuti imeli možnost izsiliti podaljšek, a sta bila s črte prostih metov neučinkovita Milosavljević in Bogdanović. Foto: EPA
Dragić v prvem polčasu nasul 24 točk

Slovenija je dosegla drugo zmago na Eurobasketu in je edina neporažena ekipa v skupini A.

Prvi junak je bil znova kapetan Goran Dragić, ki je dosegel 29 točk, 10 jih je prispeval Anthony Randolph, ki je v odločilnih trenutkih ukradel žogo Fincem in je z zabijanjem postavil končni izid.

Vidmar kot podajalec
Igor Kokoškov je najprej na parket razprodane Hartwall Arene poslal Dragića, Murića, Čančarja, Dončića in Vidmarja. Finska prva peterka pa je bila Salin, Koponen, Huff, Lee in Kotti. Prvi koš so dosegli domačini, po trojki Salina pa so vodili s 5:2. Vidmar je znižal zaostanek (5:4), prvi center slovenske izbrane vrste pa se je v naslednjih akcijah izkazal z asistencami, njegovi podaji sta izkoristila Murić in Čančar in Slovenija je vodila s 5:8. Po zabijanju Dončića in še dveh njegovih točkah je Slovenija imela sedem točk naskoka (5:12). Finci so po treh uspešnih napadih ujeli Slovence (11:12), a po košu Dragića - spet je odlično podajal Vidmar - so Slovenci znova malenkost povišali prednost (13:18). Finci so odlično metali za tri točke, zadnjo so zadeli ob koncu tega dela igre, ko je bil izid izenačen (22:22).

Na krilih Dragića do dvomestne prednosti
Finci so drugo četrtino začeli bolje, pet zaporednih točk je dosegel Markkanen (27:22). Slovenci so po dolgem času ponovno povedli s 30:31. Slovenija je vodstvo višala, po dveh zadetih prostih metih Dragića pa so prišli do dvomestne prednosti (37:48). Svojo tretjo trojko je zadel Markanen (40:48), a je pri Slovencih na +12 s štirimi zaporednimi točkami povišal Blažič (40:52). Finski selektor je v zadnjih sekundah v igro poslal Salina, z menjavo je zadel v polno, saj je Salin takoj zadel (42:52).

Niz Fincev
Finci so začeli odlično četrtino, z nizom 12:4 so se čisto približali Slovencem, ki dolgo niso zadeli. Sledila je raztresena igra pri obeh ekipah, Slovenci pa so po petih zaporednih točkah Prepeliča znova nekoliko povedli (56:62), a so Finci spet uporabili svoje najmočnejše orožje, trojke, in v zadnjo četrtino sta ekipi vstopili izenačeni (63:65).

Randolph z obrambo in zabijanjem rešil zmagovalca
Vidmar je z zabijanjem poskrbel za +3 (67:70), Finci so imeli priložnost preiti v vodstvo, a je niso izkoristili. Navijače je na noge dvignil Wilson, štiri minute pred koncem je poskrbel za izenačenje (72:72). S košem in prostim metom je za prednost poskrbel Dragić (72:75). Slovenija je tri točke naskoka imela tudi minuto in pol pred koncem (74:77), a je prvi igralec Finske, Markkanen, z dvema zadetima prostima metoma in nato še z metom pod košem povedel Finsko v vodstvo (78:77). Zadnjih 38 sekund je bilo zelo zanimivih. Dragič je zadel dva prosta meta (78:79), nato je dvakrat zgrešil Randolph, a se je naturalizirani Slovenec odkupil z odlično obrambo - ukradel je žogo Markkanenu in zabil (78:81). Finci so imeli še tri sekunde za napad, finski selektor je na minuti odmora znova pripravil akcijo za Markkanena, tudi tokrat pa ga je Randolph tako dobro pokril, da je 213 centimetrov visoki bodoči igralec Chicago Bulls prestopil črto igrišča in zapravil možnost za izenačenje.

Jutri z Grčijo
Po današnji tekmi bo imela Slovenija malo časa za regeneracijo, saj jo že jutri ob 15.30 čaka Grčija. V predtekmovanju bo Slovenija igrala še z Islandijo (torek) in Francijo (sreda), pri čemer si želi končati na prvih dveh mestih skupine A, kar, vsaj v teoriji, prinaša lažjega tekmeca (iz skupine B) v osmini finala.

Francozi do odločilne prednosti v prvem polčasu
Derbi dneva, tekma med Grčijo in Francijo, ni čisto upravičil pričakovanj, saj so Francozi zanesljivo prišli do zmage.

Ranjeni Francozi, ki so v prvem krogu presenetljivo izgubili proti Finski, so si zmago priborili v prvem polčasu. Grki so sicer povedli s 5:0, a so nato na parketu zavladali Francozi, ob slabi grški obrambi so zlahka prihajali do točk, ob polčasu so imeli 19 točk naskoka (36:55), ta razlika se je izkazala za odločilno. V tretji četrtini sta bili ekipi izenačeni, četrto pa so Grko dobili za deset točk, a je bilo to premalo, da bi izničili zaostanek iz prvega polčasa.

Grki s trojkami ujeli Francoze
Zadnjo četrtino so Francozi odprli s košem, ki jim je prinesel kar 20 točk prednosti (57:77). A Grki se niso predali, z delnim izidom 12:0, odlično so metali za tri točke, so se po le treh minutah igre približali Francozom (69:77). Za osem so Francozi vodili tudi dve minuti pred koncem, Grki pa so po še eni trojki, zadel je Pappas, minuto in devet sekund pred koncem zaostajali le še za šest točk (85:91). A tudi Francozi so bili natančni, za tri točke je 48 sekund pred koncem zadel Heurtel, s čimer je zapečatil zmago Francozov.