Goran Dragić je bil proti Islandiji najboljši slovenski strelec, zbral je 21 točk v slabih 27 minutah. Foto: Reuters
Jaka Blažič
Jaka Blažič je dosegel 100. točko Slovenije na tekmi. Foto: Reuters

Izbranci Igorja Kokoškova niso imeli pretiranih težav z islandsko ekipo, ki je pretila le v prvi četrtini, nato pa ni mogla več slediti nasprotniku in je utrpela še četrti poraz na prvenstvu.

Goran Dragić, ki je odigral slabih 27 minut, je bil z 21 točkami najboljši strelec, v slovenski reprezentanci mu je s 15 točkami sledil Jaka Blažič, točko manj je zbral Klemen Prepelič, Luka Dončić se je ustavil pri 13 točkah. V islandski reprezentanci je bil najbolj razpoložen Martin Hermannsson (18 točk).

Slovenija bo v sredo za konec predtekmovanja igrala s Francijo. Zmaga prinaša prvo mesto v skupini, poraz pa bi lahko Slovence pahnil tudi na tretje mesto. Tako Francozi kot Finci imajo le zmago manj od Slovenije. Za zadnje mesto, ki vodi v osmino finala, se bodo v skupini A pomerili Grki in Poljaki.

1. četrtina (25:23): Islandci presenetili Slovence

Islandci so srečanje proti Sloveniji začeli odlično. Trojke so zadevali kot za stavo, razpoložen je bil predvsem Haukur Helgi Palsson, ki je pridno izkoriščal vrzeli v slovenski obrambi in v prvi četrtini dosegel 8 točk. Islandci so v končnici prve četrtine z delnim izidom 6:0 povedli s 25:20, zaostanek je s trojko ob sireni na -2 (25:23) zmanjšal Klemen Prepelič.

2. četrtina (18:37): Slovenci postavili stvari na pravo mesto
V drugi četrtini so Slovenci v napadu zaigrali malenkost bolje, po zadetem prostem metu Matica Rebca - njegovi prvi točki na tem evropskem prvenstvu - in izenačenju na 29:29 so povedli z dvema zaporednima trojkama, ki sta jih zadela Prepelič in Jaka Blažič (31:35). Igra v obrambi ni bila zadovoljiva, Islandci so prihajali do odprtih metov, ki jih na srečo niso vse izkoristili. Na drugi strani so bili Slovenci uspešnejši, Dragić je razigraval soigralce in tudi sam pridno nabiral točke, za izid ob odmoru je s trojko ob sireni poskrbel Luka Dončić (43:60), to je bila tudi najvišja prednost slovenskih fantov v prvem polčasu.

3. četrtina (16:21): Slovenci ušli že na +30
Prevlada Slovencev se je nadaljevala tudi v uvodnih minutah drugega polčasa. Pridno so rešetali mrežico nasprotnika, Dragić je v delnem izidu 8:0 dosegel šest zaporednih točk, Randolph je s polaganjem prednost svoje ekipe povišal že na +30 (48:78). Sledile so slabše minute Kokoškovih varovancev, storili so kopico napak v obrambi, kar so Islandci izkoristili in zaostanek zmanjšali na -22 (56:78), a je njihov nalet s trojko hitro zaustavil Rebec. Izid ob izteku tretje četrtine je z metom za tri točke ob sireni postavil Elvar Fridriksson (59:81).

4. četrtina (16:21): Mirna plovba proti zmagi
Jasno je bilo, da bo Slovenija dosegla novo, četrto zmago na letošnjem evropskem prvenstvu, vprašanje je bilo le, s kakšno končno razliko. Slovenci so na parketu uživali, na trenutke so se poigravali z Islandci, vmes storili kakšno napako, ki pa se ni pretirano poznala. Vlatko Čančar je dobrih pet minut pred koncem zadel pod košem za najvišjo prednost na tekmi (+32; 64:96), stotico je prebil Blažič (70:100), srečanje so na parketu končali Rebec, Blažič, Čančar, Saša Zagorac in Žiga Dimec (75:102).