Goran Dragić je 20 od 30 točk dosegel v prvem delu. Za slovenskim rekordom Teomana Alibegovića na EP-jih je zaostal le za tri točke. Foto: EPA
Slovenski navijači so bili zadovoljni s predstavo. Foto: EPA
Lauri Markkanen
Lauri Markkanen je bil z 22 točkami prvi strelec dvoboja Finske in Francije. Foto: EPA

Po izenačeni prvi četrtini so varovanci Igorja Kokoškova stopili na plin v drugi četrtini. Takrat so si že priigrali dvomestno prednost, ki pa je ob koncu polčasa malce skopnela. Odločilen udarec je sledil v tretji četrtini. Naskok se je v pičli minuti povišal na 15 točk. Ko so Slovenci zagrizli še v obrambi, je bil odpor Poljakov skorajda zlomljen. Prednost se je povzpela na 21 točk (72:51) in tekma je bila praktično odločena. V samem zaključku so Slovenci popustili, Poljska se je približala na -7, vendar zmaga ni bila ogrožena. Zadnji žebelj v krsto Poljakov je zabil prav Dragić.

Gogi je 20 od svojih 30 točk dosegel v prvem delu. S tem je za dve točki izboljšal svoj osebni rekord na EP-jih. Na parketu je prebil prav toliko minut. Njegov statistični indeks je bil 27.
Dvomestno število točk so dosegli še Luka Dončić, Gašper Vidmar (oba 11) in Klemen Prepelič (20). Dončić je bil za Anthonyjem Randolphom (7 točk, 10 skokov) drugi skakalec (8) in prvi podajalec (6) pri Slovencih. Pri Poljakih je bil najučinkovitejši Mateusz Ponitka z 22 točkami in 13 skoki, 12 točk je dodal A. J. Slaughter.
Finci presenetili Francijo
Naslednja tekmica Slovenije bo Finska (v soboto ob 19.00), ki je pred glasnimi navijači šokirala Francijo in po podaljšku zmagala s 86:84. Tekmo je odločil organizator igre Jamar Wilson z uspešnim polaganjem pet sekund pred koncem. Junak tekme je bil tudi Lauri Markkanen z 22 točkami. To pa ni bilo edini presenečenje uvodnega dne EP-ja, saj je Gruzija z 79:77 premagala Litvo, srebrno na zadnjem prvenstvu.

Prva četrtina: 24:22
Slovenija je obračun s Poljsko začela v postavi Goran Dragić, Klemen Prepelič, Luka Dončić, Edo Murić in Gašper Vidmar. Po uvodni trojki Poljakov je prve točke za Slovenijo na tem evropskem prvenstvu po prodoru dosegel Dragić. Slovenci so prvič povedli s trojko Prepeliča (8:7). Do sredine prve četrtine sta se moštvi izmenjevali v vodstvu, potem pa je prvo trojko na EP-ju dosegel Dončić, dve je dodal Vidmar in Slovenci so povedli za pet (19:14). Selektor Igor Kokoškov je veliko menjal, že v uvodnih 10 minutah je uporabil deset igralcev. Na klopi sta ostala le Rebec in Zagorac. Povsem ob koncu uvodne četrtine so se Poljaki približali na minus dve. Sedem točk je dosegel Goran Dragić, štiri Gašper Vidmar.

Druga četrtina: 29:24
Slovenija je drugo četrtino odprla s trojkama Prepelića in Vlatka Čančarja, delni izid 10:0 pa je pomenil vodstvo za 12 po pičlih dveh minutah tega dela. Še naprej je bil prvi mož Dragić, ki je že v 13. minuti dosegel dvomestno število točk. Razlika se je v nadaljevanju vseskozi gibala okoli desetih točk. Izjemno predstavo je nadaljeval Dragić, za katerega Poljaki niso imeli rešitve. Kapetan je dve minuti pred polčasom zapustil parket s 16 točkami v svoji statistiki. Po krizni slovenski minuti se je prednost stopila le na pet točk (45:40), kar je Kokoškova prisililo v minuto odmora. Niti to ni pomagalo. Poljska se je z delnim izidom 9:0 približala na tri točke zaostanka. Post je prekinil Dragić, ki ga je bil Kokoškov prisiljen vrniti na parket. V zadnji minuti so Poljaki naredili tehnično napako, ki jo je z dvema točkama kronal Dončić (5 točk). Dragić je sklenil polčas z dvema prostima metoma in skupaj 20 točkami za vodstvo 53:46. Drugi strelec je bil Vidmar s 7 točkami. Že v 17. minuti se je med strelce vpisalo vseh deset košarkarjev, ki jih je Kokoškov poslal na parket. Slovenski met je bil 19/39, trojke 5/15. Pri Poljakih, ki so dobili skok s 23:16, je bil s 13 točkami najučinkovitejši Mateusz Ponitka.

Tretja četrtina: 21:12
Kokoškov je drugi polčas začel z enako postavo. Neutrudni Dragić je odprl drugi del s štirimi točkami, s trojko Prepeliča pa je po samo minuti prednost narasla na +13. Poljaki so prvič zadeli po dobrih treh minutah. Težave so ob dobri slovenski obrambi imeli tudi v nadaljevanju, tako da je njihov zaostanek le še naraščal. Tri minute pred koncem tretje četrtine je bila slovenska prednost že 21 točk (72:51). Do konca četrtine so se razglašeni Poljaki le približali na -16.

Zadnja četrtina: 16:23
V zadnjem delu je kazalo, da bodo Slovenci tekmo rutinirano pripeljali do konca, vendar brez manjših težav ni šlo. Zaradi petih osebnih napak sta morala parket zapustiti visoka Žiga Dimec in Vidmar, tako da je Dončić prevzel naloge tudi pod obročema. V samem zaključku se je prednost stopila na manj kot deset točk, a sta stvari na svoje mesto postavila Dončić s trojko za 86:75 in motivirani kapetan, kar je lepa spodbuda pred nadaljevanjem evropskega prvenstva.