Pokal Nikolaja Semaška je tretjič končal v rokah španskih košarkarjev. Foto: EPA

Nesporni junak zadnjega EuroBasketa je bil Pau Gasol. Izkušeni Katalonec je blestel v izločilnih bojih v Lillu, tretjič v šestih letih s Španijo postal evropski prvak, bil drugič izbran za najkoristnejšega posameznika turnirja in bil tretjič v karieri prvi strelec prvenstva najboljših reprezentanc stare celine. Španci so bili v pravem trenutku najboljši, veliko težav pa so sicer imeli v skupinskem delu. Srebrno medaljo so osvojili Litovci, bronasto pa Francozi, ki so gostili izločilne boje.

Skupinski del so gostile še Latvija, Nemčija in Hrvaška. Slovenija je igrala v Zagrebu, kjer je spodbudno začela, izgubila le proti favoriziranima reprezentanci Hrvaške in Grčije, nato pa doživela hladno prho v osmini finala, kjer jo je domov poslala Latvija (73:66). Jure Zdovc je sicer na prvenstvo odpeljal precej oslabljeno reprezentanco, manjkal je tudi prvi mož in kapetan izbrane vrste Goran Dragić.

Več utrinkov z zadnjega evropskega prvenstva pa v spodnji fotozgodbi.

Prvenstvo leta 2015 bi prvotno moralo biti v Ukrajini, vendar je bilo zaradi političnih razmer v državi odpovedano. Organizacijo so prevzele štiri države. Skupinski del je bil na Hrvaškem v Zagrebu, v Nemčiji v Berlinu, v Latviji v Rigi in v Franciji v Montpellierju. Tudi izločilni boji so bili v Franciji, in to na stadionu Pierra Mauroya, kjer je bil postavljen tudi rekord po obisku na tekmi evropskega prvenstva, saj si je finale ogledalo več kot 27.000 ljubiteljev košarke. Foto: Reuters
Slovenijo je drugič na evropsko prvenstvo popeljal Jure Zdovc, ki je ekipo vodil tudi leto prej na svetovnem prvenstvu v Španiji, kjer je reprezentanca v četrtfinalu klonila pred ZDA. Zdovc je bil selektor tudi leta 2009, ko je Slovenija na EuroBasketu na Poljskem zasedla četrto mesto, kar je še vedno najboljša uvrstitev. Foto: EPA
Evropsko prvenstvo leta 2015 je edino veliko tekmovanje, ki ga je izpustil Goran Dragić. Vlogo kapetana je tako prevzel Jure Balažić. Zaradi poškodb so manjkali še Gašper Vidmar, Edo Murić in Aleksej Nikolić. Foto: EPA
Slovenija je prvenstvo v Zagrebu, kjer je imela znova bučno podporo številnih navijačev, začela s porazom proti Hrvaški (80:73), nato je premagala Gruzijo (79:68), Nizozemsko (81:74), klonila pred Grčijo (83:72), ko je sicer s 27 točkami blestel Jaka Blažič, in ugnala Makedonijo (62:51). Skupinski del je za Grčijo in Hrvaško končala na tretjem mestu. Foto: EPA
Ob odsotnosti Gorana Dragića je bil prvi slovenski strelec Zoran Dragić, ki je v povprečju dosegal 15,5 točke na tekmo. Drugi je bil Blažič z nekaj manj kot 13 točkami na srečanje. Z dobrimi petimi ujetimi žogami na tekmo je bil prvi skakalec Alen Omić, prvi podajalec pa s 4,2 podaje na srečanje Klemen Prepelič. Foto: EPA
Nasprotnik Slovenije je bila v osmini finala Latvija, ki je slavila s 73:66. Slovenci so bili povsem neprepoznavni, v napadu je bil s 17 točkami razpoložen le Zoran Dragić, ki je edini dosegel dvomestno število točk. Foto: EPA
Po porazu v osmini finala je morala Slovenija vstopnico za naslednje evropsko prvenstvo prvič po evropskem prvenstvu leta 2005 iskati v kvalifikacijah. Po prvenstvu je izbrano vrsto prevzel Igor Kokoškov, po Božidarju Maljkoviću drugi tujec na slovenski klopi. Srbski strokovnjak, ki že vrsto let deluje v Ligi NBA, je pred dvema letoma še vodil Gruzijo, s katero je sicer nastopil na treh evropskih prvenstvih. Foto: EPA
Pred dvema letoma je zadnjo tekmo za nemško reprezentanco odigral eden najboljših evropskih košarkarjev vseh časov Dirk Nowitzki. Na domačem parketu v Berlinu je Nemčija izpadla po skupinskem delu, nekoliko pozneje pa je Nowitzki napovedal konec bogate reprezentančne kariere. Zvezdnik Lige NBA, kjer je tudi postal prvak in osvojil naziv MVP-ja, je z Nemčijo presenetljivo leta 2002 osvojil bronasto medaljo na svetovnem, tri leta pozneje pa še srebro na evropskem prvenstvu. Trikrat je bil najboljši strelec EuroBasketa, leta 2005 pa hkrati tudi najboljši posameznik. Na večni lestvici strelcev evropskih prvenstev zaseda drugo mesto. Foto: EPA
Grčija je v Lillu zasedla peto mesto, potem ko je merila na medaljo. Po koncu evropskega prvenstva je reprezentančno pot končal izvrstni Vasilis Spanulis. Z izbrano vrsto je leta 2006 postal svetovni podprvak, leto prej pa v Beogradu evropski. Medaljo je osvojil tudi na EP-ju leta 2009 na Poljskem, ko je bil izbran v peterko turnirja. Reprezentančno kariero je končal tudi Spanulisov najboljši prijatelj Nikos Zisis. Foto: EPA
Francija je na domačem parketu branila naslov prvaka, ki ga je na krilih Tonyja Parkerja osvojila leta 2013 v Ljubljani. Francozi so bili tudi glavni favoriti za zlato medaljo, zato so bili ob osvojitvi brona kar nekoliko razočarani. Zadnjič je na ev. prvensrvu zaigral Parker, ki je sicer francoski dres nosil tudi na lanskih olimpijskih igrah. Parker je z doseženimi 1.104 točkami najboljši strelec v zgodovini evropskih prvenstev. S Francijo je bil na EuorBasketih dvakrat tretji, ob naslovu v Sloveniji pa ima še srebro iz Litve leta 2011. Foto: EPA
Španija je pot proti vrhu začela v Berlinu, kjer pa se je v skupinskem delu namučila. Ugnala je Turčijo in Islandijo, a klonila pred Srbijo ter Italijo. Na zadnji tekmi skupinskega dela proti Nemčiji ji je celo grozil izpad, a je slavila s 77:76, potem ko je prosti met za podaljšek zgrešil Dennis Schröder. Foto: EPA
Ko je bilo najbolj potrebno, v izločilnih bojih, pa so Španci zablesteli. Najprej so z 80:66 ugnali Poljsko, v četrtfinalu so bili s 73:71 boljši od Grčije, nepozabna pa je bila polfinalna poslastica proti Franciji. Španci so slavili po podaljšku z 80:75, potem ko so v zadnji četrtini naredili preobrat z delnim izidom 10:0. Kar polovico točk je dosegel Gasol, ki jih je zbral 40. To je bila ena najboljših predstav v zgodovini evropskih prvenstev. Foto: EPA
Gasolu so družbo v prvi peterki prvenstva delali še rojak Sergio Rodriguez, Francoz Nando de Colo ter Litovca Jonas Mačiulis in Jonas Valančiunas. Gasol je bil prvi strelec in bloker prvenstva, Rus Andrej Voroncevič (9,1) najboljši skakalec, Litovec Mantas Kalnietis (7,8) podajalec in Mačiulis najboljši po ukradenih žogah (1,9). Foto: EPA
Pau Gasol je bil drugič izbran za MVP-ja EuroBasketa. Tolikokrat je nagrada pripadla le še Krešu Ćosiću. S kar 25,6 točke na tekmo je bil izjemni Katalonec tudi prvi strelec prvenstva. To je bil že trikrat, kar je uspelo le še Radivoju Koraću in Nowitzkemu, Nikos Galis pa je bil štirikrat. Gasol je za Parkerjem drugi strelec evropskih prvenstev in ima letos lepo priložnost, da Francoza na vrhu tudi prehiti. Kar trikrat je s Španijo postal evropski prvak, dvakrat je osvojil srebrno kolajno, enkrat pa bronasto. V vitrini ima tudi dva olimpijska srebra in en bron ter naslov svetovnega prvaka. Foto: EPA
Ob odsotnosti Juana Carlosa Navarra, ki je sicer kapetan reprezentance, je pokal dvignil Felipe Reyes. Španija je najboljša evropska reprezentanca zadnjih let. Na zadnjih štirih evropskih prvenstvih je trikrat osvojila naslov. Ob tem je bila še leta 2013 v Sloveniji tretja, sicer pa je od leta 1999 le 2005 ostala brez odličja, ko je bila četrta. Vse tri naslove ja slavila pod taktirko italijanskega strokovnjaka Sergia Scariola. Foto: EPA