EP v košarki 2017
Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 4.3 od 53 glasov Ocenite to novico!
Dairis Bertans
Latvija je spet dokazala, da je na letošnjem EP-ju tekmec, vreden vsega spoštovanja. Foto: EPA
Hrvaška - Rusija
Rusi so v drugem polčasu popolnoma nadigrali Hrvate. Foto: EPA
Španija - Turčija
Španci na Eurobasketu 2017 še niso doživeli poraza, na tekmi osmine finala pa so porazili gostitelje prvenstva, Turčijo. Foto: EPA

Carigrad - MMC RTV SLO

Kdor je morda še dvomil o moči latvijske košarkarske reprezentance, je v osmini finala spoznal, kako nevaren tekmec v četrtfinalu čaka Slovenijo. Zadnji so si četrtfinale zagotovili Rusi, ki so razbili Hrvate s 101:78.

Latvija je v Carigradu na tekmi osmine finala evropskega prvenstva z izjemno predstavo kar s 100:68 izločila nebogljeno Črno goro. Zadela je v 15 od 25 poskusov za tri. V tej prvini je bil brezhiben Janis Timma, saj je v 24 minutah igre zadel vse štiri trojke in bil z 21 točkami (13 v prvih dveh četrtinah) najboljši strelec tekme. Center Kristaps Porzingis je dodal 19 točk. Že ob polčasu je bilo 53:37, po tretji četrtini 82:52. V zadnji četrtini so nosilci igre lahko počivali.

Latvijci so bili pri metu izza črte (60-odstotna uspešnost) celo natančnejši kot pri metu za dve točki (20/34; 59-odstotna uspešnost).

Naj strelci EP-ja Povprečje
Aleksej ŠVEDRusija23,7
Dennis SCHRÖDERNemčija 23,2
Bojan BOGDANOVIĆHrvaška22,5
Kristaps PORZINGISLatvija21,8
Goran DRAGIĆSlovenija21,2

Slovenski košarkarji so nedeljsko dopoldne izkoristili za odmor oziroma ogled tekme Latvija - Črna gora, popoldne pa so v pomožni dvorani opravili trening.

Srbi proti Italijanom
Italijani so dobili tekmece v četrtfinalu. To so postali Srbi, ki so imeli precej dela z Madžari. Ob polčasu so imeli Srbi sedem točk naskoka. Srbi so v tretji četrtini po delnem izidu 14:4 prišli do večje prednosti (62:45), videti je bilo, da bodo varovanci Aleksandra Đorđevića zlahka prišli do zmage, a ni bilo tako. Madžari so v zadnji četrtini nanizali tri zaporedne trojke (dve Ferencza in ena Vojvode) in zaostajali so le še za sedem točk (69:62). Đorđević je bil primoran vzeti minuto odmora, da prekine niz Madžarov, prvi koš za Srbe po dveh minutah in pol igre pa je dosegel Milan Mačvan (71:62). Po štirih zaporednih točkah Bobana Marjanovića je Srbija spet prišla do nekoliko višje prednosti (75:62). Madžari so se z odličnim metom slabi dve minuti pred koncem približali na le sedem točk zaostanka (84:77), a so Srbi, ki na EP-ju nastopajo v zelo oslabljeni zasedbi, strnili svoje vrste in niso dovolili presenečenja.

V srbski izbrani vrsti sta bila strelsko najučinkovitejša Bogdan Bogdanović in Ognjen Kuzmić, ki sta dosegla po 17 točk, slednji je pobral tudi deset žog pod obema obročema. Pri Madžarih je bil najbolj učinkovit Zoltan Perl z 22 točkami, Csaba Ferencz jih je dosegel 15.

Španija, ki na Eurobasketu 2017 še ni okusila poraza, je v osmini finala s 73:56 odpravila gostitelje prvenstva, Turke. Mogočne Špance je do nove zmage vodil Ricky Rubio, dosegel je 15 točk, razpoloženi so bili še Pau Gasol, Sergio Rodriguez (oba po 11 točk), Marc Gasol jih je dodal 10. Pri Turkih je bil edini razpoložen Furkan Korkmaz (20 točk), ki je Turčijo še držal blizu Španije, a je ta kljub glasnim žvižgom ves čas nadzorovala tekmo, ob koncu pa so prišli celo do najvišje prednosti na tekmi. Branilce naslova v četrtfinalu čaka Nemčija, ki je v soboto izločila Francijo.

Rusi z odlično 3. četrtino rešili zmagovalca
V zadnjem obračunu dneva je bil zanimiv prvi polčas, ekipi sta se izmenjavali v vodstvu, na odmor pa so Rusi odšli s štirimi točkami prednosti (42:46). Tretja četrtina je v popolnosti pripadla Rusom, po minuti in pol igre so vodstvo povišali na devet točk, prvič pa so do dvomestne prednosti prišli po treh zadetih prostih metih Šveda (48:58). Ta je nato zadel še trojko (49:61), dodal jo je še Fridzon, slednji je nato zadel še koš in prosti met za najvišjo prednost (51:67).

V zadnji četrtini so Rusi vodili že za 22 točk (62:84), tekmo so brez težav pripeljali do konca. Kulagin je s štirimi zaporednimi točkami prebil mejo stotih točk (78:101).

Pri Rusih je spet sijajno odigral Aleksej Šved, dosegel je 27 točk, vknjižil pa je še 12 podaj. Hrvatom ni pomagalo niti 28 točk Bojana Bogdanovića.

Rusi se bodo v četrtfinalu pomerili z Grki.

100:68 (27:15, 26:22, 29:15, 18:16)
Timma 21, Porzingis 19 točk in 6 skokov, Strelnieks 12; Dubljević 21, Vučević 16, Mihailović in Ivanović po 7.

SRBIJA - Madžarska
86:78 (24:16, 24:25, 21:12, 17:25)
Bogdanović in Kuzmić (10 skokov) po 17, Marjanović in Mačvan po 14; Perl 22, Ferencz 15, Vojvoda 11.

ŠPANIJA - Turčija
73:56 (19:10, 14:15, 16:18, 24:13)
Rubio 15, P. Gasol in Rodriguez po 11, M. Gasol 10; Korkmaz 20, Mahmutoglu 10.

Hrvaška - RUSIJA
78:101 (23:25, 19:21, 15:26, 21:29)
Bogdanović 28, Šarić 13, Žorić 11; Šved 27, Kulagin in Zubkov po 14, Frdizon 13.

ITALIJA/SRBIJA

Finale (20.30) in tekma za tretje mesto (16.00) bosta v nedeljo.

T. O., D. S.
kozorog81
# 10.09.2017 ob 09:02
A kanal, a ne bi prenašali tekme Latvija Črna Gora, da bi si ogledali naše naslednje nasprotnike.? Itak ste vsi tam ...groza!
Wasabi
# 10.09.2017 ob 08:12
Basket paše na A kanal ravno toliko kot Murko na National Geographic. Srbija - Madžarska bo cel spektakel, cela košarkarska Evropa že prav težko pričakuje ta izjemen sosedski derbi, kjer so možnosti 50/50, žoga in obroča pa okrogli.
pero23
# 10.09.2017 ob 10:08
Treba je A Kanal zbombardirat z maili in sporočili, ker to kar si oni privoščijo je pa res za bruhat. Nategnili so nas na polno s tem, ko so odkupili pravice. Na vseh predhodnih prvenstvih smo vedno imeli možnost gledati vse tekme v izločilnih bojih, tukaj se pa oni zdaj delajo norca in spuščajo najbolj zanimive tekme. Marš u p.m.....
Sapp
# 10.09.2017 ob 10:16
se pridružujem pljuvanju po Kanalu A.. v bistvu izgleda kot da so odkupili TV pravice zato, da nam onemogočijo spremljanje tekem..
SLOBloodPatriot
# 10.09.2017 ob 09:50
Tile na kanalu A so res bedaki z iq sobne temparature, prenašali bodo najman zanimivo tekme med Srbijo- Maždarsko, ki bo odločena že v prvih 5 min 1. četrtine. Ne bodo pa prenašali dveh najbolj zanimivih tekem, v katerima se skrivata naša naslednja tekmeca v izločilnih bojih.
WAITAPU
# 10.09.2017 ob 21:54
Ako izgubimo ne priznajemo Eurobasket!
# 10.09.2017 ob 09:56
Prekleti motogp, koga zanima neka bedasta dirka na motorjih v San marinu. Če so odkupli pravice za Eurobasket imajo da ga prenašajo, sploh pa izločilne boje, naše nadaljne nasprotnije. Mater sem živčen, prekleti nesposobneži zajebantski.
Unssen
# 10.09.2017 ob 12:59
Črnogorci so v vaterpolu tako dobri samo zato, ker če ne plavaš, utoneš.
Na pou Slovenc
# 10.09.2017 ob 08:02
Fiston a je kaksna moznost, kot zadnjic prek fb, da lahko preko tablice spremljam Latvija:Crna Gora, hvala bi ti bil zelo hvalezen, a kanalizacija se mi je pa do konca zasrala! Lepo nedeljo tudi vsem ostalim na forumu :)
# 10.09.2017 ob 10:32
Pa še neki, če ste morda opazili, lahko preverite spored za nazaj, boste videli, da so kreteni na kanalu a prenašali poleg naših, samo še tekme kjer so igrali Hrvati in Srbi,ostali kot da ne obstajajo na tem prvenstvu.
skoviik
# 10.09.2017 ob 09:30
Wasabi res, žoga in obroči so okrogli. Mi je dalo mislit kolko bolj je zaheban basket od nogometa. Pri basketu ni samo žoga, tudi obroči so okrogli!!!

Lahko bi vsaj na Pop TV dali tekmo, res so neumni na Kanalu A. Srbija Madžarska nas ne gane nič, pri Latviji in Črni Gori pa dobimo nasprotnika v četrtfinalu. Prav brez nikakršnega občutka.
Blazz
# 10.09.2017 ob 10:53
kmetavzarji od A kanala... ni prenosa.... lol
autopoesis
# 10.09.2017 ob 10:14
Proplus - nesposobneži, tukaj naj bi bila košarka doma?! To je šala? Seveda se jim jebe za košarko, rajši bodo prenašal limonado al pa neke motošporte, namesto tekme, ki so pomembne za nas v prihodnjih dneh. Seveda morajo pa prenašat Srbijo in Hrvaško, ker imajo mnogo gledalcev s koreninami iz naših južnih bratskih držav. Važna je gledanost.
Da ne govorim o zvoku... enkrat prehiteva, drugič zaostaja... katastrofa!
goodkat
# 10.09.2017 ob 22:31
Vilfan ne ve, kdaj je zadnja reprezentanca v osmini finala dosegla 100 tock? ..pred nekaj urami
garmond
# 10.09.2017 ob 12:11
Termin igranja tekme pred poldnevom je izredno neugoden za Črnogorce.
Oni se takrat komaj vstanejo. Zato pa tako slabo igrajo danes.

19.00 Alfa Mikić

Pa to morš bit res retardiran da ne prenašaš prvenstva v košarki!

Jebo ti delfin Mikića !!!
upo
# 10.09.2017 ob 21:06
A veste kaj je višek ironije? Ko nam Vilfan med prenosom pribije, da nam je lahko žal, ker si nismo mogli ogledati tekme med Latvijo in ČG, da bi lahko videli kaj nas čaka čez dva dni.
To pa je zaj... direktno v čelo.
am shagar
# 10.09.2017 ob 13:07
Ja to so pa ti nečloveški pogoji. Fincem je bilo prevroče. Za Črnogorce pa prezgodaj.
2px_orbitala
# 10.09.2017 ob 12:57
Ja Latvija vodi 30 po 3. četrtini proti ČRNOGORCEM. Naj vas spomnim, da smo mi skoraj s tako razliko vodili FRANCOZE po 3. četrtini. Kdo je zdaj bolj strašen?
Jouža
# 10.09.2017 ob 12:03
Kako zelo sramotno!!!!!
Leta 2017 se moram jebat, da na netu najdem neko 19x38 kvaliteto tekme in jo gledam na šverc.
Sramotno!!!!!!!!!
In če pomislim, da plačujem vse žive pakete operaterju... Pa se ti neki A kanal najde..
konjice
# 10.09.2017 ob 10:11
Kanal A ima katastrofalen prenos... že cel teden niso popravili tega zelo motečega zvoka. Upam, da zadnjič prenašajo košarko. Naj imajo samo nogomet (prva liga, liga prvakov, liga evropa), košarko ter odbojko pa naj prepustijo RTV-ju
RazorBack
# 10.09.2017 ob 08:28
Verjetno zmaga Latvije, Srbije, Hrvaske in Spanije danes. Mam obcutek, da bo eno polfinale Srbija-Hrvaska, drugo pa upam da Slovenija-Spanija. Se pa hitro komu kaj zalomi.
royayers
# 10.09.2017 ob 22:34
Hrvati so za dom spremni.
jCoob
# 10.09.2017 ob 22:32
hehe.. pero pravi, da se ne spomni kdaj je nazadnje v izločilnih bojih, ko gre na izpadanje, ena ekipa dobila 100 pik..?!.. emm, pero.. črna gora danes zjutraj? :))..
caree
# 10.09.2017 ob 22:30
Vilfan, nazadnje je 100 točk dosegla DANES :)
Sir Charles
# 10.09.2017 ob 22:27
Zbornaya Komanda
Neverjetno, prisegel bi, da so mi tukajšnji strokovnjaki rekli, da je Šved eden najslabših igralcev v evropi.

konjice
# 10.09.2017 ob 13:17
Latvija nemore še enkrat vrečt 15 trojk. So močni ampak smo tudi mi. Treba je vrjet v zmago. Naši so gledali tekmo tako, da vedo kaj jih čaka. GREMO SLOVENIJA!
skoviik
# 10.09.2017 ob 10:37
menim, da na Analu K niso hoteli dat denarja za več kot 2 tekmi na izločilne boje, hkrati pa jih obvladujejo srbski nacionalisti. Ker res ne vem, koga drugega faking zanima tekma madžarska srbija...bojkot
skoviik
MVP tega prvenstva bo definitvno Fiston :D
dohtar93
# 10.09.2017 ob 13:10
košarka je doma na kanalu a....yeah right!
OneRound
# 10.09.2017 ob 12:54
Latvijci pa v komentarjih razmišljajo le o španiji. Očitno so prepričani, da bodo šli mimo nas brez problema.
čarli23
Drugače pa Rusi so bili sedaj nekaj let res katastrofa, v kvalifikacijah za EP 2015 so izgubili celo od Švice, na EP v Sloveniji so skupinski del končali z 0 zmagami in 5 porazi, najboljši igralci dolga leta niso hoteli igrati... Sedaj je pa vodenje zveze prevzel Andrei Kirilenko in na hitro spremenil vse, vsa čast.
garmond
# 10.09.2017 ob 20:33
Navijamo za Ruse, a ne?
Frfrofnofka
# 10.09.2017 ob 12:10
Res nevem kakšni profesionalci se ukvarjajo s prenosi na kanalu A...Ampak da prenašaš srbija - madžarska, namesto recimo te tekme zdaj ali pa Španije in Turčije...Res bravo
montebuba
# 10.09.2017 ob 13:20
Lol rtv...a bolj strahopeten naslov res ne gre najti!
Namesto da bi napisali: latvija preskocila crnogorce za napet obracun s slovenijo
autopoesis
# 10.09.2017 ob 11:28
Kupim paket Jugo55+ za en mesec... prižgem RTS2 pa mi napišejo... program nima pravic za prenos tekme na območju SLO.... kak fail :(
BKn
# 10.09.2017 ob 22:35
No, vesel sem, da se Bogdanović ni predal. Zdi se mi, da je bil to edini HR igralec ki ni bil demoraliziran.
nimely
# 10.09.2017 ob 13:04
Mislim da nekateri majckeno pretiravate..kvaliteta mislim da je se vedno na nasi strani..bolj je tukaj vprasanje kdo bo imel boljse zivce. Tale tekma pa realno ne pokaze lih ravno pravega obraza latvije..saj crna gora sploh ne igra dons..tko kot ukrajina ni igrala proti nam. Tekma v torek bo napeta,zivcna in rezultat bo pomoje zelo tesen..zmagovalec pa zna biti na koncu pri medaljah. Se vedno mislim da so moznosti za nas malenkost visje..bo pa veliko odvisno od dnevnega razpolozenja igralcev..dam 55% za naso zmago
Binder Dandet
# 10.09.2017 ob 13:03
"Ok latvija je do zdaj izgubila le proti srbiji...morda kdo ve kako so jih ustavili srbi? Je kdo gledal tekmo"

Lakovič ali kateri drug asistent Kokoškova gotovo.:)
weylakuc
# 10.09.2017 ob 12:01
Sicer cenim vaše minuse ampak ne spremenijo dejstva; Črna Gora nima šans. Latvijci jih bodo povozili.
skoviik
# 10.09.2017 ob 10:58
Blazz...prosim ne žalit kmetavzarje, oni bi zagotovili prenos...Anal K je še nižji
nightwing
# 10.09.2017 ob 22:36
Sanjica pa dobiva intervjuje kot kakšna novinarka kakšne svetovne televizije.
nightwing
Kljub porazu bo hrvaški egič še naprej velik. Čez nekaj dni bodo spet polni sebe, pa klobasali razne neumnosti.
shadyman
# 10.09.2017 ob 22:05
Shved je v nba dejansko res bil za en drek, zato so bile kritike upravicene. To, kar kaze na tem prvenstvu, je pa nekaj povsem drugega ...
Janezski
# 10.09.2017 ob 20:26
Himna Rusije je pa ena izmed top na zemeljski obli, v sami špici.
Brez imena
# 10.09.2017 ob 14:04
Izjemno mevžast naslov, butasta izbira besed s strani novinarja.
Voly
# 10.09.2017 ob 23:45
Fantje, ne delajte se norca iz Hrvatov, ker tudi nas v torek čaka trd in neizprosen boj z odlično Latvijo. Lahko tudi mi izgubimo, no prepričan pa sem, da se nam podoben razpad sistema ne bo zgodil, poleg tega pa smo šli tudi stopničko višje, kot oni, ki so izpadli že ob prvi tekmi, res pa je, da so imeli veliko težjega tekmeca, Rusi so zelo homogena in izkušena ekipa.
Glede Hrvaške, so dobra ekipa, kot pa sem pisal že pred prvenstvom, je njihova šibka točka trener Petrović. Ne morem verjeti, da tega Hrvati ne vidijo, sicer pa, koga pa naj postavijo za trenerja, ga ne premorejo.
Po moje bi se morali ponižati in najeti kakšnega Srba, sploh pa imam občutek, da je na področju Juge trenutno s trenerji velika suša, popravite me, če mislite, da se motim.
moj komentar
Huda borba med Rusijo in Hrvaško. Rusi so se pokazali kot stroj, ki melje celotno tekmo in niso popuščali niti za milimeter. Pred tekmo sem pričakoval zelo tesen rezultat in so me Rusi zelo pozitivno presenetili.