Srbi se bodo v polfinalu pomerili z Rusi. Ekipi sta se srečali že v predtekmovalni skupini, takrat so bili boljši Rusi. Foto: Reuters
Ko se je pri Rusih razigral Aleksej Šved (26 točk), je sledil popoln preobrat. Foto: Reuters
Ne smemo si privoščiti tehničnih napak
Lakovič: Do polfinala se bomo dobro regenerirali
SLO – LAT: Nihče ni želel na letalo ob 6.00
Evforija v Carigradu, Slovenija v polfinalu

Zadnji so si polfinale priborili Srbi, ki so rutinsko premagali Italijo (67:83). V oči bode predvsem razmerje v skoku, Italijani so ujeli 19 odbitih žog, Srbi pa kar 44. Pri Srbih je 22 točk dosegel Bogdan Bogdanović, 13 jih je dodal Milan Mačvan. Pri Italijanih je bil najboljši Marco Belinelli z 22 točkami.

Srbi dolgo brez koša
Varovanci Ettoreja Messine so povedli s 5:0. Vodstvo bi lahko povišali, a so bili strelsko neučinkoviti. Varovanci Aleksandra Đorđevića so prvi koš dosegli po štirih minutah in pol igre, zadel je prvi zvezdnik ekipe, Bogdanović (5:2). Srbi so po asistenci Bobana Marjanovića Vasiliju Miciću prvič na tekmi povedli (7:8). Italijani so odgovorili z dvema trojkama in ponovnim vodstvom (16:12) minuto do konca prve četrtine. V samem zaključku tega dela igre so Srbi po uspešnem izvajanju prostih metov spet vodili (17:18).

Drugo četrtino so bolje odprli Srbi (20:24), Italijani pa so korak z njimi držali s trojkami. Srbi so nato izkoristili svoje adute, zaigrali so čvrsto v obrambi. S koši Bogdanovića in visokega Marjanovića ter Stefana Jovića iz protinapada, trojko je dodal še ostrostrelec Vladimir Lučić, pa so si priigrali visoko prednost (27:35). Dvomestno prednost je s trojko zagotovil Mačvan (27:38). Italijani so prednost hitro prepolovili v dveh napadih, dvakrat je za tri uspešno metal Luigi Datome (33:38). A Srbi so imeli do konca prvega polčasa 11 točk naskoka (33:44).

Srbi so nadaljevali odlično igro v tretji četrtini, izkoristili so svojo prednost v višini, dosegali so lahke koše, vodili so že za 15 točk (37:52). Sledile so slabe minute pri Srbih, ki so jih Italijani izkoristili, približali so se na devet točk zaostanka (46:54). Mačvan je nato s tremi zaporednimi točkami spet povedel Srbijo do dvomestne prednosti (46:57).

Italijani so si pet minut pred koncem po petih zaporednih točkah - trojko je zadel Marco Belinelli, za dve je zadel Datome - povrnili upanje v zanimivo končnico (59:67), ki pa ni trajalo dolgo. Po minuti odmora na zahtevo Đorđevića je namreč Bogdanović zadel prvo srbsko trojko v drugem polčasu (59:70). Bogdanović je nato še lepo prodiral (61:72). Dve minuti pred koncem pa so Srbi prišli do najvišje prednosti na tekmi (61:79).

Srbi se bodo v polfinalu pomerili z Rusi, ki so v četrtfinalu nadigrali Grke (69:74).

Grki bolje začeli, Rusi bolje končali
Grki so tekmo odprli s trojko Slukasa, prvi pa so si večjo prednost priigrali Rusi (9:13). Grki so hitro nadoknadili zaostanek, ob koncu prve četrtine so imeli sedem točk naskoka. Dobro igro so nadaljevali tudi v drugi četrtini, na začetku katere so naredili delni izid 9:0, najvišja prednost je znašala 13 točk (35:22). Rusi so odgovorili s serijo 7:0, zaostajali so le še za šest točk (35:29). Razlika je bila tolikšna tudi ob polčasu. Grki so v prvem polčasu ustavili ruskega ostrostrelca, Alekseja Šveda, ki je dosegel le štiri točke.

Rusi so se po vrnitvi na parket približali na štiri točke zaostanka, a je v pravem trenutku trojko zadel Printezis (43:36). Grki so vodstvo znova povišali na deset točk (49:39), a vztrajni Rusi se niso predali, z delnim izidom 8:0 so se približali na le dve točki zaostanka (49:47). Ob koncu tretje četrtine je Šved, ki se je v tem delu igre razigral, s štirimi zaporednimi točkami poskrbel za izenačenje (51:51).

Rusi so v zadnji četrtini popolnoma zavladali, povedli so za sedem točk (60:67). Po košu Kalatesa, najboljšega pri Grkih, je bil rezultat 62:67. Ruski center Mozgov je nato dvakrat zgrešil pod košem, na drugi strani pa je bil natančen Kalates, z novim košem je poskrbel za zanimivo končnico (64:67). Na obeh straneh so sledili neučinkoviti napadi, Grki so zgrešili dve trojki, v zadnjo minuto so Rusi vstopili z dvema točkama prednosti (66:68). Ključen koš, kot se je izkazalo pozneje, je dosegel branilec Rusije Hvostov (66:70), ki je z zadetim prostim metom povišal prednost (66:71), nato pa je s skokom v napadu omogočil Rusom nov napad, tega so Grki prekinili z osebno napako. Fridzon je bil polovično uspešen pri metanju prostih metov (66:72). Kalates je 12 sekund pred koncem zadel trojko (69:72), a Grkom je zmanjkalo časa. Rusi so z uspešnim izvajanjem prostih metov potrdili zmago.

Pri Rusih je znova blestel Aleksej Šved, ki je dosegel 26 točk, 22 od teh v drugem polčasu, ko je Rusija poskrbela za preobrat. Pri Grkih je Nick Kalates dosegel 25 točk.

Slovenija proti Španiji jutri ob 20.30
Prvi pa so si polfinale zagotovili Španci, ki so včeraj brez težav opravili z Nemci. Izjemno razburljiva pa je bila tekma med Slovenijo in Latvijo, sedme zaporedne zmage pa so se razveselili izbranci Igorja Kokoškova. Polfinalni obračun med Španijo in Slovenijo bo na sporedu jutri ob 20.30.