Bojan Bogdanović je znova prvi strelec Hrvaške, tokrat je dosegel 23 točk. Foto: EPA
Aleksej Šved
Rusija je z nekaj težavami ukanila Belgijo s 76:67. Pri zmagovalcih je bil najbolj razpoložen Aleksej Šved, ki je 20 točkam dodal še po šest skokov in asistenc. Foto: EPA
false
Španija je spet pometla s tekmeci, tokrat so z 91:50 odpihnili Romunijo. Na parket ni stopil prvi zvezdnik Španije, Pau Gasol. Foto: EPA

Hrvati so bili po zmagah nad Madžari in Romuni na prvi resnejši preizkušnji, ki so jo opravili z odliko. Vodili so skozi celotno srečanje.

Varovanci Aleksandra Petrovića so tekmo odprli z delnim izidom 15:0, Črnogorci pa so prve točke dosegli šele po štirih minutah igre, za tri je zadel naturalizirani MVP zaključnega turnirja Evrolige Tyrese Rice (3:15). Črnogorci so se v drugi četrtini uspeli približati na le tri točke zaostanka, a so Hrvati do polčasa ponovno zbežali na dvomestno prednost (31:43).

Hrvati so v tretji četrtini še naprej vzdrževali prednost, v zadnjo četrtino pa so vstopili z desetimi točkami prednosti (52:62). Varovanci izkušenega selektorja Bogdana Tanjevića so se počasi bližali Hrvatom, slabi dve minuti pred koncem so po nekaj zaporednih točkah Ricea zaostajali le še za točko (72:73). Črnogorci so v ključnih trenutkih naredili nekaj napak in tako niso uspeli narediti preobrata.

Pri Hrvatih sta izstopala Bojan Bogdanović (23 točk) in Dario Šarić (14 točk), ki sta tudi tokrat tako kot na prvih dveh tekmah na parketu prebila več kot 30 minut.

Na uvodni tekmi skupine C je Madžarska ukanila Češko s 85:73 in dosegla svojo prvo zmago na evropskem prvenstvu po letu 1969. Za zgodovinsko zmago je najbolj zaslužen Adam Hanga, ki je Čehom nasul 31 točk. Španija pa je brez večjih težav opravila z Romuni, enim izmed štirih prirediteljev letošnjega evropskega prvenstva. Španci so slavili z 91:50, najbolj učinkovit pa je bil Juancho Hernangomez z 18 točkami in 12 skoki.

V luči slovenskih uspehov v skupinskem delu EuroBasketa, so se zopet zbrali gostje športnega podkasta Vala 202 Žoga je okrogla, miza pa tudi. Strokovni komentator Boris Zrinski ter novinarja športne redakcije Radia Slovenija Franci Pavšer in Luka Štucin so pod vodstvom Aljaža Golčerja analizirali prve predstave slovenske reprezentance, se čudili mojstrstvu Gorana Dragića in Luke Dončića ter pogledali že v Carigrad, kjer bodo zaključni boji evropskega prvenstva. Pogovor lahko poslušate TUKAJ.

Derbi skupine D Srbom
V Carigradu je Srbija spravila na kolena gostiteljico prvenstva, Turčijo. Srbija je vodila večino časa, Turki pa so v zadnji četrtini dodobra zapretili Srbom, po trojki Cedija Osmana so celo prišli v vodstvo (57:59). Prvi zvezdnik Srbije, Bogdan Bogdanović, je po dveh nanizanih trojkah svoje moštvo spet popeljal v vodstvo (66:61), ki so ga varovanci Aleksandra Đorđevića obdržali do konca.

Slovenija bo spet igrala v torek, ko se bo ob 12.45 pomerila z najslabšo ekipo v skupini A Islandijo. Tudi derbi zadnjega kroga proti Franciji bo v sredo prva tekma dneva.