Košarkarji Uniona Olimpije po tekmi niso bili pretirano slabe volje, saj bi si ob primeru zmage nad Rigo v zadnjem krogu zagotovili tretje mesto v skupini. Foto: Aleš Fevžer

Aleš Pipan, trener Uniona Olimpije
Dino Murić
Dino Murić je bil s 15 točkami najučinkovitejši strelec ljubljanske ekipe. Foto: www.alesfevzer.com

Ljubljančani so tekmo začeli dobro, nato pa so bili večji del prvega polčasa v podrejenem položaju. Prebudili so se šele v tretji četrtini, ko jim je končno stekla tudi igra v napadu, odlično je igral predvsem povratnik Dino Murić (15 točk; met iz igre 7/9), ki pa je moral sredi zadnje četrtine zaradi petih osebnih napak predčasno na klop. V končnici so se Ljubljančani približali na le točko zaostanka, a za zmago jim je zmanjkalo časa.

Rusom uspel delni izid 10:0
Ljubljančani so srečanje dobro začeli, s košem Alena Omića in trojko Klemna Prepeliča so hitro povedli z 0:5, po košu Blaža Mahkovica so nazadnje vodili s 4:7, nato pa je gostiteljem uspel delni izid 10:0. V prvi četrtini, ki se je končala z izidom 26:19, so Rusi v napadu igrali odlično, v obrambi pa so zmaje večkrat prisilili v napake.

Zmaji izgubljali skoke v obrambi
V drugem delu prvega polčasa so se napake v napadu Ljubljančanov vrstile, košarkarji Zenita so to izkoriščali s hitrimi protinapadi in z delnim izidom 8:2 nasprotniku znova pobegnili. Po minuti odmora, ki jo je zahteval Aleš Pipan, so se slovenski podprvaki za trenutek zbrali, nato pa spet malce popustili. V obrambi se je nekajkrat umaknil Omić, ki ni že pred začetkom drugega polčasa želel dobiti še četrte osebne napake. Prvi polčas, v katerem se Ljubljančani izgubili preveč skokov pod lastnim obročem, se je končal s 45:37.

Na krilih Murića zmanjšali zaostanek
Drugi polčas so zmaji začeli odlično, Rusom se je pod ljubljanskim košem zaradi boljše obrambne predstave nasprotnika ustavilo, zeleno-bele pa je uspešno v napadih vodil Murić, ki je zadel kopico pomembnih košev in svojo ekipo popeljal na štiri točke zaostanka (52:48). Toda gostitelji so se še pravočasno zbrali, priigrali so si kar nekaj priložnosti s skoki v napadu, zelo hitro so spet pobegnili na +9 (57:48).

Za kaj več zmanjkalo moči (in zbranosti)
Ljubljančani so zadnjo četrtino začeli v zaostanku šestih točk (59:53). Po košu Murića so imeli več priložnosti za znižanje zaostanka na zgolj dve točki, a so bili v napadu preveč nespretni. Artem Vikrov je to hitro izkoristil z zabijanjem, s trojko je prednost na +9 znova povišal Artem Komolov. Za nameček je v naslednjem napadu Murić zgrešil še oba prosta meta, dobrih pet minut pred koncem tekme je moral zaradi pete osebne napake na klop. Vseeno se Pipanovi varovanci niso dali, hrabro so se borili še naprej, Mahkovic je tri minute pred koncem zmanjšal zaostanek na -3 (67:64), a za zmago jim je zmanjkalo moči.

V zadnjem krogu se bodo v Stožicah pomerili z zadnjeuvrščeno Rigo, v primeru zmage bi si zagotovili končno tretje mesto v skupini. Tekma bo naslednjo sredo ob 20.30.

Izjavi po tekmi

Aleš Pipan, trener Uniona Olimpije: "V Sankt Peterburg smo prišli z dvema načrtoma. Prvi načrt je bil, da tekmo zmagamo, drugi pa, da ne izgubimo z več kot petimi točkami razlike. Zenit je direkten konkurent za končno tretje mesto v skupini. Uspeli smo pri drugem načrtu. Rad bi čestital mojim igralcem za dobro igro, predvsem v drugem polčasu. V prvem polčasu nismo igrali tako kot smo se dogovorili, predvsem v obrambi. V drugem delu smo le odigrali dobro obrambo in kontrolirali strelce z razdalje."

Halil Kanacević, igralec Uniona Olimpije: "Strinjam se z našim trenerjem. Nismo najbolj navdušeni, saj smo izgubili tekmo, a po drugi strani smo lahko zadovoljni z rezultatom. Odigrali smo slabši prvi polčas, potem v drugem, pa smo le odigrali tako kot znamo."