Trener Baskonie Pedro Martinez se je jezil tudi na sodnike. Foto: EPA

Fernandez po podaji Dončića zadel za zmago Reala

CSKA razbil Anadolu Efes
17. januar 2018 ob 22:42
Madrid - MMC RTV SLO

Košarkarji Baskonie so bili blizu presenečenja v Madridu v 18. krogu Evrolige. Real se je izvlekel v končnici, ko je Luka Dončić podal do Rudyja Fernandeza, ki je 2,9 sekunde pred koncem zadel za zmago.

18-letni Dončić je v slabih 21 minutah na igrišču zbral 12 točk in dodal še štiri skoke ter imel po tri podaje in ukradene žoge. Madridčani imajo 12 zmag in so na tretjem mestu.

Baskonia, ki se bori za preboj med osmerico, je odlično začela zadnjo četrtino. Po koših Jasona Grangerja in Vincenta Poirierja je šest minut pred koncem srečanja povedla z 68:61. Rodrigue Beaubois je povišal na 72:64, v zadnjih petih minutah pa so Baski dosegli le še točko.

Dončić je zadel tri izmed štirih prostih metov v napeti končnici, minuto in 25 sekund pred koncem pa je izenačil na 73:73. V zadnjem napadu gostov Beaubois in Thornike Shengelia nista bila natančna, nato pa je Dončić na desni strani našel Fernandeza. 32-letnik je bil natančen. Baskonia ni imela več minute odmora, zato je poskušal Granger s polovice igrišča, a je bil daleč od uspeha.

Zoran Dragić je z Anadolu Efesom visoko izgubil v Moskvi. CSKA je bil boljši kar s 110:79. Dragić je igral dobrih 16 minut in dosegel 11 točk za turško ekipo.

Že v torek sta igrala Aleksej Nikolić in Beno Udrih, njuna kluba Bamberg in Žalgiris sta se pomerila med seboj. Nikolićevo moštvo je slavilo s 93:86, prispevka slovenskih igralcev pa sta bila skromna, dve točki je dosegel Udrih, Nikolić je ostal brez koša.

18. krog:
CSKA MOSKVA
- ANADOLU EFES
110:79 (35:21, 23:25, 23:15, 29:18)
Higgins 21, Rodriguez 16; Motum 19, Dragić 11 (3/5 za dve, 1/3 za tri).

FENERBAHČE - PANATHINAIKOS
67:62 (18:20, 17:10, 12:20, 20:12)
Thompson 14, Vesely 12; Singleton 14.

REAL MADRID - BASKONIA
75:73 (18:17, 16:17, 25:27, 16:12)
Causeur in Thompkins po 13, Dončić 12 (2/6 za dve, 1/3 za tri), 4 skoki in 3 podaje v 21 minutah, Fernandez 12, Tavares 11; Beaubois 18, Voigtman in Janning po 10.

OLIMPIA MILANO - UNICAJA MALAGA
101:87 (31:22, 19:22, 29:27, 22:16)
Goudelock 18, Kuzminskas 17; Nedović 22, Brooks 19.

CRVENA ZVEZDA - HIMKI
70:79 (21:14, 16:17, 17:21, 16:27)
Rochestie 27, Dangubić 20; Šved 29, Anderson 14, Thomas 11.

BROSE BAMBERG - ŽALGIRIS
93:86 (21:23, 16:21, 27:17, 29:25)
Rubit 22, Hackett 16, Musli 14 ... Nikolić 0 točk, ena podaja v 3 min; White 23, Milaknis 18 ... Udrih 2 (1/2 za dve), en skok in ena podaja v 10 minutah.

OLYMPIACOS - MACCABI
94:64 (24:16, 29:24, 17:11, 24:13)
Spanulis 13, McLean in Milutinov po 12; Jackson 13, Tyus 10.

@pismo "Ker mu ne gre se razburja..."

18-letni Dončić je v slabih 21 minutah na igrišču zbral 12 točk in oddal še štiri skoke ter imel po tri podaje in ukradene žoge. plus asist za zmago.

To tudi jaz vidim kot globoka kriza in resnicni pokazatelj, da ti ne gre.
bojfab
# 18.01.2018 ob 01:59
A je kdo od vas kdaj kaj treniral? Četudi sam sebe prepričuješ, da zmoreš, glava to ne dovoli. Fanf je od 15. julija v polnem pogonu! Dragić je imel krizo zasičenosti pred mesecem, Dončić pa sedaj. Ko ne stopi na igrišče nasmejan, veš, da nekaj ni uredu.
indaclub
# 18.01.2018 ob 00:43
Luka ne bo povrnil forme, ce ne bo zacenjal tekem, igral vec in imel vec zogo v rokah. Takole s klopi in po 20 min na tekmo ne vidim, da bi prisel nazaj v top formo. Upam, da se motim, saj mocno pogresam njegovo pravo igro in me po zadnjih tekmah skrbi, kako nemocen bo v igri 1 na 1 v NBA. Nujno potrebuje ubijalski met za 3 tocke ali pa nekaj narediti na prodorih in zakljucevanju pod kosem.
veza
# 18.01.2018 ob 00:00
Bodimo realni, Luka zadnje čase igra slabše, od bleščeče igre proti Efesu mu forma gre dol, ali ima 18 let ali karkolil, tako pač je, upajmo, da se bo stanje popravilo, želim mu vse dobro!
threepointer
# 17.01.2018 ob 23:51
Ja, tokrat so ga rabili, ker je bila tekma zelo tesna, pa ni imel ravno dneva. No, na koncu je kljub nekaj zgrešenim metom vseeno prispeval nekaj potez in ključno podajo za zmago v zadnjih sekundah.

Glede na to, kako je začel, ko je v treh minutah dosegel 7 točk in indeks 14, sem pričakoval odlično partijo, potem pa mrk do končnice. Že dolgo ga ni Pablo zamenjal zaradi slabe igre, kakor tokrat v drugi četrtini. Nekaj napak, predvsem pa brez volje in energije. Takšnega res nisem navajen.

Ampak Real je vseeno zmagal navkljub zelo povprečni igri, kar je lastnost odličnih ekip. Tokrat so bili sicer zreli za poraz, a jim je do zmage pomagal nasprotnik z ogromnim številom izgubljenih žog.
lukace5
# 18.01.2018 ob 06:12
To kar se mu dogaja sedaj smo na enem drugem forumu napovedovali ze na koncu Novembra, ko je prislo do vseh tistih poskodb. Doncica je Laso prevec obremenil in je sedaj skurjen, ceprav je se vedno njihov najboljsi igralec. Namesto da bi mu v ACB dali kaksno tekmo pocitka, mu dajejo 20 min v tekmah ko zmagujejo za 30. Po EP ni imel nobenega pocitka, finale je bilo v nedeljo zvecer kjer si je zvil glezenj, potem so 2 dni proslavljali, v petek pa ze tekma v Spaniji in od takrat igra 2 tekmi na teden brez pocitka. To se je moralo slej ko prej poznati in po pravici povedano me je presenetilo, da je trajalo tako dolgo preden se je to zgodilo. V NBA temu pravijo rookie wall in to se recimo sedaj dogaja tudi Kuzmi in Simmonsu. Nobene panike, Luka ni pozabil igrati kosarke in slej ko prej bo prisel nazaj v formo. Enako se mu je zgodilo lani ob koncu sezone, ko je bil povsem izven forme na F4 in v koncnici ACB, pa je potem na EP in na zacetku te sezone dominiral.

Ce bi bil na Lasovem mestu, bi mu dal kaksno tekmo v ACB prosto da si malo spocije telo in glavo in potem bo hitro spet prisel na pricakovan nivo.
veza
# 18.01.2018 ob 10:27
Papki
# 18.01.2018 ob 08:07

Je pa Luka včeraj vseeno bolje odigral v obrambi. Škoda je bil le, da se je pustil sprovucirati, zato pa je nadaljeval slabše, ko je pod košem dvakrat zapored zgrešil oz. pokasiral banano. Zato se je začel ukvarjati z sodniki, kar pa ni dobro. Po mojem je zato nadaljeval slabše.

in zato je sedel na klopi, da se ohladi, ne more se obnašat kot užaljena princesa, če mu kdo podeli banano.
pismo
# 17.01.2018 ob 23:30
Donke ni pravi zadnje čase. Kot da bi se premalo gibal v obrambi in napadu in preveč čakal. Ker mu ne gre se potem tudi razburja.
Papki
# 18.01.2018 ob 14:30
veza
Luka je še vedno samo najbolj obetaven mladi igralec na tem planetu, nič več in nič manj

Luka je trenutno MVP, kar je veliko več samo najbolj obetaven mladi igralec.
Papki
Ronaldinho10
# 18.01.2018 ob 07:37
@bojfab - Dragić je imel krizo zasičenosti pred mesecem

Sicer se strinjam s tvojim komentarjem, a Goran je imel krizo zato, ker je moral igrati poskodovan.

Za Doncica pa verjamem, da bo dvignil formo, ceprav tudi zdaj ne igra slabo.
slovenc pa pol
# 18.01.2018 ob 04:31
Vsi preveč gledate na index...sezona je še dolga...njegov 2. vrhunec bo prišel...še večkrat
# 18.01.2018 ob 00:34
Danes je Luka odigral zanj neverjetno črno belo.

Začetek neverjeten, v dobrih treh minutah 7 točk in indeks 14. Sicer nihče ni pričakoval, da bo tako nadaljeval celo tekmo, saj bi mu to prineslo rezultat podoben njegovim najboljšim iz juniorske konkurence, ko je bil izrazito superioren, čez 50 točk in indeks v bližini stotice.

Potem pa neverjeten mrk, ko je kakšnih 15 minut igral z negativnim indeksom. Spremljam ga od začetka njegove profesionalne kariere, pa česa podobnega pri njem še nisem videl. Praktično brez točk, skokov in asistenc in z nekaj napakami. Večino časa ga ni bilo niti opaziti. Kot, da ga ni v igri. Do sedaj sem mislil, da česa podobnega sploh ni zmožen.

Na srečo je potem v končnici spet odigral veliko bolje in Realu pomembno pripomogel k zmagi.

Če bi bil res v krizi, kako bi potem lahko tako dobro odigral prvih nekaj minut? Če se ne bi trudil, pa najbrž ne bi bil dober v končnici. Kaj se je dogajalo vmes, pa si ne znam razložiti. Očitno tudi Pablo ne, ker se tudi ne spomnim, kdaj bi se nanj nazadnje jezil.

Upam, da čim prej spet sestavi eno zares dobro tekmo, saj to že kar malo pogrešam. Pa ne mi spet o tem, da ima samo 18 let, ker sodeč po vsem, kar je že pokazal v tem kratkem življenju, njegova leta očitno ne tečejo z običajno hitrostjo :).
Papki
# 18.01.2018 ob 13:01
veza
točno tko.

Ko se smeji in igračka na igrišču je super. Ne sme se "žreti za vsak zgrešen met ali napako"
Pri njemu imaš občutek kot da bi rad da je vsaka njegova poteza popolna, kar tudi velikokrat je, če pa ni ga pa že malo vrže iz tira.
Misli,. da bo tudi to popravil že do konca letošnje sezone in bo na final foru že TOP.
veza
# 18.01.2018 ob 10:25
Saj, sem predlagal pred časom, naj gre malo počivat, ven iz košarke, kot je naredil Fernandez, pa ste vsi skočili gor, ni kaj, rabi prevetritev in sprostitev.
In ja, je na piki nasprotnikov, na njega dosti bolj pazijo kot na druge, to je cena slave.
Želim mu vse dobro!
mend055
# 18.01.2018 ob 08:17
Vseeno se mi zdi, da se preveč govori o našem Luki D. Saj ni samo on košarka.
Za mladost je pa tako ali tako značilno, da NIHA gor in dol. Saj nekateri kolegi/ce so tu zgoraj dobro zapisali nekaj razlogov za NEBLEŠČEČIH par zadnjih iger. Pa kaj. Času čas.
angelmanuel
# 18.01.2018 ob 00:03
Ja ti prosti meti so ratali kar neka alibi igra za katero se skriva. Prosti meti mu nanesejo približno polovico pik. Res da zna izsilit prekrške ampak met vedno bolj peša zadnje tekme.
# 18.01.2018 ob 21:58
Luka bo igral bolje, ko bo to potrebno. On ni in najbrž tudi nikoli ne bo stroj tipa LBJ, ki lahko ves čas igra na najvišjem nivoju.
veza
# 18.01.2018 ob 20:15

trenutno še vedno ( je tudi prvak Evrope in član najboljše peterke), a po zaslugi iger v prejšnjih krogih
veza
# 18.01.2018 ob 18:28
Prav, vsi hočemo Dončiću samo dobro, pač spremljamo, navijamo, razmišljamo, imamo svoje mnenje, trenutno mu ne gre optimalno, ne bomo dramatizirali, ker itak nimamo vpliva, ne bomo pa tudi si zatiskali oči, vse smo lepo videli, kaj je tu sporno?
# 18.01.2018 ob 14:59
Luka je najbolj obetaven igralec na svetu. Mladi bi izpustil, ker razen po letih, ne kaže prav veliko značilnosti mladih igralcev. Z izjemo določene mere čustvene labilnosti...
# 18.01.2018 ob 14:01
Papki, temu se reče perfekcionist. Perfekcionisti so zelo pogosto zagrenjeni ljudje, ker nikoli niso zadovoljni z ničemer, kar naredijo. Po drugi strani pa lahko to njihovo stalno nezadovoljstvo pripelje tudi do sposobnosti za stalne izboljšave. Luka je veliko časa dobre volje in če upoštevamo še njegov dejanski napredek, lahko rečemo, da gre pri njemu v večji meri za slednje.

Luka ima tako visok BB IQ, da mu nihče ne rabi razlagati, ko naredi napako. To bi bilo tako kot, da poskušaš mlademu Mozartu razložiti, da je napisal melodijo, ki nikomur ne bo šla v ušesa. Sem prepričan, da tudi njemu ni uspelo vse takoj najbolje. Seveda pa Luki lahko zelo koristijo nasveti, na kakšen način lahko najbolje izkoristi svoje izjemne sposobnosti. Prepričan sem, da bo v NBA dobil še boljše nasvete kot jih dobiva sedaj. In on ni nadutež, ki bi mislil, da vse sam ve najbolje, ampak zna nasvete kritično presoditi in upoštevati. Tudi zato tako hitro napreduje.
veza
# 18.01.2018 ob 13:07
Papki

Luka je še vedno samo najbolj obetaven mladi igralec na tem planetu, nič več in nič manj, od tu naprej je še vse odprto, želim mu vse najbolje, a od junaka do bedaka je majhen korak, naj mu uspe!
Samo ne bo šlo kar samo od sebe, pred njim je še dolga in zahtevna pot.
In ko naredi neumnost ali napako, mu mora to nekdo povedat, brez olepševanja.
# 18.01.2018 ob 10:48
Tista banana je bila celo čista in posledica njegove povsem nezbrane igre.

Se pa ne morem strinjati, da gre predvsem za posledico skurjenosti, sicer ne bi bil sposoben začeti in zaključiti tekmo kot jo je. Bi se prej strinjal, da gre za težave s čustvi, ki so pri njem zelo izrazita. Jaz ga imam sicer za človeka z izjemno čustveno inteligenco, kar je dokazal že večkrat. Je pa že kar nekajkrat dokazal tudi, da ga lahko čustva zelo ovirajo. Pravzaprav v tem pogledu še najbolj pokaže, da je res star samo 18 let. Torej še skoraj otrok, vsi pa od njega pričakujemo kontrolo nad čustvi, za kar je potrebno leta in leta treninga. Še sploh, če si tako čustvena oseba kot je on.

Ampak tako hitro kot on pridobiva vse vrste izkušenj, jih redkogko in tukaj nimam v mislih samo košarkašev. In ker s sabo nikoli ni zadovoljen, tudi stalno napreduje. Če za koga, potem zanj velja tista iz onega znanega starega filma: "Svakoga dana u svakom pogledu stalno napredujem" :).
ZagorCiko
# 18.01.2018 ob 09:14
Ko igra povprecno je za evropo se vedno dober igralec, ko igra pa dobro pa je st. 1 brez konkurence. Fant se bo moral nauciti nadzirat custva, ker sam sebe nepotrebno vrze iz igre.
Kar zadeva nba pa bo Luka moral biti vrhunski strelec iz razdalje, da bo tam lahko tudi zvezda. Prakticno se ne spomnim tekme v evropi kjer je iz direktnega vodenja po prejeti zogi sel mimo igralca in dal kos. V nba bo to se veliko tezje in konstantno preigravanje in lomljenje igralca ne bo mozno celo tekmo delati. Tu je se segment obrambe, kjer so ze nba centri hitrejsi iz prvega koraka od njega, da ne govorimo o bekih in krilih. Ce zeli slabsi atlet uspeti v nba in biti zvezda mora biti vrhunski suter in Luka ima vse potrebno za to. Petrovic, Stojakovic itd so bili super suterji in samo zaradi tega so bili tako ucinkoviti. Ce imas sut in driblig si zelo tezak za branjenje, ker obrambni igralec ne ve kaj bi. Ce Luka tega ne uspe bo pa pac povprecen nba igralec kar pa tudi ni tako slabo. Za evropske razmere bo se vedno car. Ce tam lahko zelo dobro igra en Furnier ali pa Galinari potem res ni ovire, da tudi Luka ne bi imel kar nekaj uspesnih let.