Gary Neal in Danny Green sta bila nepričakovana junaka tretje tekme. Foto: EPA
LeBron James je imel zelo slab večer. Met mu nikakor ni stekel, iz igre je metal 7/21. Foto: EPA
Mike Miller in Matt Bonner
Rezervist Mike Miller je bil najbolj razigran pri Miamiju. Foto: EPA
Kawhi Leonard
Kawhi Leonard je prispeval dvojni dvojček (14 točk in 12 skokov), v obrambi pa je znova sijajno pokrival Jamesa. LeBron je zgrešil 11 izmed prvih 13 metov in sploh ni prišel do ugodnih položajev v raketi. Foto: EPA
Chris Bosh, Ray Allen, LeBron James, Norris Cole in Dwyane Wade
Chris Bosh, Ray Allen, LeBron James, Norris Cole in Dwyane Wade so le nemočno opazovali dogajanje v zadnji četrtini, ki jo je San Antonio dobil kar s 35:14. Foto: EPA
Peter Holt
Lastnik Spursov Peter Holt je bil navdušen. Foto: EPA

Spursi so zadeli 16 trojk iz 32 poskusov, kar je rekord finalnih tekem. Odlično so zaustavljali LeBrona Jamesa, ki je bil večji del tekme odrezan, zadel je le sedem metov iz 21 poskusov. Prvič v letošnji sezoni ni imel na voljo niti enega prostega meta! Pri Heatih se je izkazal Mike Miller s petimi trojkami iz petih poskusov (15 točk). Točko več je prispeval Dwyane Wade.
Nekdanji igralec Uniona Olimpije Green je odigral življenjsko tekmo, prvakom je nasul 27 točk, zadeval je iz težkih položajev in s trojkami z osmih ali celo devetih metrov dvigoval gledalce na noge. Le Ray Allen je dosegel eno trojko več na finalnih tekmah, pred tremi leti jih je v dresu Bostona LA Lakersom nasul kar osem. Neal, ki si je tri sezone kruh služil v Italiji, Španiji in Turčiji, je dodal 24 točk.
Bo Parker lahko igral na četrti tekmi?
Tony Parker, Tim Duncan in Manu Ginobili tokrat niso bili v glavnih vlogah. Francoz si je nategnil kito v podkolenskem zgibu in v zadnjih desetih minutah ni več igral. Čaka ga slikanje, njegov nastop na četrti tekmi je vprašljiv.
Green v finalu zbral več točk kot James
"Nikoli nisem pomislil, da bi lahko bil najboljši strelec finalne tekme Lige NBA. Ujel sem pravi ritem, soigralci so me našli samega. Vsi smo bili razpoloženi v napadu in težko nas je bilo zaustaviti. Žoga je odlično krožila, njihova obramba je imela težko nalogo," je pojasnil Green, ki je na treh tekmah finala dosegel že 56 točk, šest več od največjega zvezdnika lige Jamesa.

Wade na začetku držal priključek

Gostitelji so na prvi tekmi v domači dvorani po treh tednih začeli odlično. Duncan je dosegel štiri točke, Kawhi Leonard je bil natančen izza črte in pri 11:4 je Erik Spoelstra vzel minuto odmora. Wade je hitro znižal zaostanek, v uvodni četrtini je nanizal osem točk. Podal je Millerju, ki je zadel za tri točke. Pri Spursih je takoj po vstopu v igro zablestel Ginobili z dvema uspešnima prodoroma. Argentinec je našel Neala, ki je zadel trojko za 22:18, nato pa je podal še do Tiaga Splitterja, ki je z zabijanjem končal prvo četrtino (24:20).

Šov Neala v drugi četrtini

Na začetku druge četrtine Miami tri minute in pol ni dosegel niti točke, Jamesu met nikakor ni stekel. San Antonio tega ni izkoristil, saj je zadel le Neal za tri točke (27:20). Chris Bosh in Norris Cole sta ujela priključek (27:26). Sledilo je najboljše obdobje Spursov v prvem polčasu, z delnim izidom 16:6 so si tri minute pred koncem polčasa priigrali enajst točk naskoka (43:32). Razigran je bil Neal, ki je do odmora prispeval kar 14 točk.
Heati so hitro našli odgovor, s serijo 12:1 so izenačili (44:44). Miller je zadel dve trojki. Spursi so v zadnje pol minute prvega dela dvakrat zadeli izza črte. Najprej je bil natančen Parker, nato pa je Francoz našel še Neala, ki je ob sireni povišal na 50:44.

Preblisk Jamesa je bil premalo

Na začetku drugega polčasa se je razigral Green, ki je zadel dve trojki (62:49), Miami je v igri držal Miller, ki je odgovoril z dvema metoma izza črte. Sredi tretje četrtine je Spursom uspel delni izid 11:0, dobesedno leteli so po igrišču, gledalci pa so bili vseskozi na nogah. Neal je bil nezgrešljiv, Ginobili je zabil po protinapadu, Leonard pa je bil natančen izza črte in v 33. minuti so Spursi vodili s 73:52. James se je prebudil v zadnji minuti in pol tretje četrtine, najprej je zadel za tri točke, nato pa je nanizal še šest točk in Heati so znova upali na preobrat (78:63).
Neverjetne trojke Greena
Spursi so zadnjo četrtino odprli na najboljši mogoči način, Neal je zadel dve trojki, Green pa je polagal za 86:63. Minuta odmora Spoelstre sploh ni zalegla. Green je zadel kar štiri trojke, tudi devet metrov zanj ni bilo predaleč. V AT&T Centru je vladala popolna evforija (102:71). Oba trenerja sta v igro poslala rezerviste že šest minut pred koncem.

Rekordna zmaga ostaja v lasti Chicaga

Prednost je do konca tekme narastla kar na 36 točk, kar je tretja največja razlika v zgodovini finalnih tekem. Rekord ima Chicago, ki je leta 1998 premagal Utah s 96:54.
Tretja tekma je v finalnih serijah velikokrat prelomna, ko se izid v zmagah izenači na 1:1. V 12 izmed 13 primerov je zmagovalec tretje tekme nato tudi osvojil naslov. Le Miamiju pred dvema letoma proti Dallasu ni uspelo.
San Antonio je v letošnji končnici sijajen na domačem parketu (7:1), kjer je klonil le na drugi tekmi proti Golden Statu. Tudi naslednji dve tekmi bosta v AT&T Centru.