San Antonio je petič v zadnjih 15 letih postal prvak Lige NBA. Foto: Reuters
Kawhi Leonard
Kawhi Leonard je postal tretji najmlajši MVP v zgodovini. Leta 1980 je bil Magic Johnson star 20 let, ko je z LA Lakersi pokopal Philadelphio. Leta 1999 je bil Duncan prav tako star 22 let, ko so Spursi ugnali New York s 4:1 za prvi naslov v zgodovini kluba. Foto: Reuters
Tony Parker in Tim Duncan
Tony Parker se je veselil četrtega naslova, Tim Duncan pa je pustil neizbrisen pečat pri vseh petih naslovih. Foto: Reuters
Manu Ginobili
Manu Ginobili je v ključnih trenutkih prevesil tehtnico na stran Spursov. Ko je steklo še soigralcem, Miami ni imel nikakršnih možnosti. Foto: EPA
Patty Mills in Gregg Popovich
Patty Mills je zadel kar pet trojk iz osmih poskusov. Avstralec je lani v finalu igral stransko vlogo, dosegel je le štiri točke, letos pa je stopil na veliko sceno. Za njegov razvoj je seveda zaslužen Gregg Popovich, ki je sijajno povezal igralce iz različnih držav. "Pop" tudi v trenutkih slavja ni silil v ospredje, ampak je mirno opazoval sadove svojega 18-letnega dela. Foto: EPA
Chris Bosh in LeBron James
LeBron James, ki je bil MVP finala v zadnjih dveh letih, tokrat ni imel dovolj pomoči soigralcev. V petem finalu je doživel tretji poraz. Foto: Reuters
LeBron James
James je igral 41 minut, šest minut in pol pred koncem je izmučen zapustil parket in do konca tekme razočaran obsedel na klopi. Foto: Reuters

San Antonio je pred tem prvak postal v letih 1999, 2003, 2005 in 2007. Trikrat je bil MVP finala Tim Duncan, pred sedmimi leti pa Tony Parker. Tudi tokrat sta oba zvezdnika blestela, izstopal pa je 22-letni Leonard, ki je na zadnjih treh tekmah odlično pokrival LeBrona Jamesa, tudi tokrat je bil najboljši strelec Spursov z 22 točkami in 10 skoki.
Štiri gladke zmage za izbris grenkih spominov
Legendarni trener Gregg Popovich je na prvem skupnem treningu igralcem pokazal videoposnetek lanske šeste tekme finala, ko so Spursi že imeli roko in pol na pokalu Larryja O'Briena, potem pa je Ray Allen zadel neverjetno trojko, podaljšek in sedmo tekmo pa je dobil Miami. V letošnjem finalu ni bilo nobenih dvomov - Spursi so vse štiri tekme dobili za 15 ali več točk.

Al
len v začetni peterki
Erik Spo
je po dveh visokih porazih doma (92:111 in 86:107) moral nekaj spremeniti. Allen je začel tekmo, Mario Chalmers pa je po izjemno slabih predstavah izpadel iz peterke. James je na začetku srečanja igral na položaju organizatorja igre.
Sijajen začetek Vročice
Miami je na prvih štirih tekmah vedno slabo začel, tokrat pa je hitro prevzel nadzor. Najprej je zadel Wade, nato je zabil še James, ki je bil neustavljiv. Hitro je nanizal šest točk, Spursom met ni stekel in v 4. minuti je Gregg Popovich vzel minuto je odmora (0:8). Leonard s trojko prvič dvignil navijače s sedežev (5:13), a je takoj odgovoril Rashard Lewis. Tudi Allen je bil natančen izza črte in v 7. minuti je Vročica povedla za velikih 16 točk (6:22). V dvorani je bilo vse bolj tiho, veliko je bilo zaskrbljenih obrazov.
James neustavljiv v prvi četrtini
V težkih trenutkih je Ginobili prevzel odgovornost v svoje roke, s trojko je znižal na 12:22, gostitelji so začeli igrati hitreje, tudi Leonard in Patty Mills sta zadela za tri točke in po delnem izidu 12:0 je prednost Miamija skopnela na štiri točke (18:22). James je igral simultanko v uvodni četrtini, ob izteku napada Heatov je zadel trojko z desetih metrov za 18:25. V prvi četrtini je dosegel kar 17 točk in Miami je imel sedem točk naskoka (22:29).
Ginobili zrežiral izjemen preobrat
Sredi druge četrtine so gostje še vedno imeli sedem točk prednosti (28:35), potem pa je pet minut niso dosegli niti točke. San Antonio je z delnim izidom 14:0 prevzel pobudo. Duncan je zadeval izpod koša, Leonard je bil znova natančen izza črte. Jamesa so odlično pokrivali, soigralci pa niso prav nič zadeli. Razigral se je še Ginobili, ki je ob neodločnem Allenu zabil kot v najboljših letih (42:35). Argentinec je nato zadel še trojko iz težkega položaja z desne strani in AT & T Center je postal pravi kotel (45:37). Spursi so ob odmoru vodili za sedem točk (47:40).
Millsu se je "utrgalo"
Tudi na začetku tretje četrtine Miami kar štiri minute ni dosegel niti točke. Allen, Wade in Bosh niso imeli svojega večera. Razigral se je Avstralec Mills, ki je zadel dve trojki zapored, sanjskih 53 sekund Spursov pa je zaokrožil Ginobili s trojko po podaji Leonarda za 65:44. Navijači v Teksasu so ponoreli, nihče več ni mogel ustaviti neverjetnih Spursov, ki so leteli po parketu. Spoelstra je klical tri "time-oute" v razmiku štirih minut, a ni prav veliko pomagalo. Mills je zadel še dve trojki do konca tretje četrtine (77:58).
James na klop že šest minut in pol pred koncem
V zadnji četrtini se Miami ni več nevarno približal. James in Bosh sta šest minut in pol pred koncem zapustila parket pri izidu 90:72. V dvorani se je začelo veliko slavje, vsi so samo še čakali na zadnji pisk sirene, priložnost so dobili rezervisti, Popovich pa je glavnim zvezdnikom namenil odhod s parketa ob stoječih ovacijah s tribun.
Ginobili: Vzeli bi mi potni list, če bi izvedeli, da nisem gledal tekme Argentine
"Kar težko je verjeti, da smo štirikrat tako zanesljivo zmagali. Ko smo si priigrali prednost, niti malo nismo popuščali. Preveč sveži so bili lanski spomini. Odigrali smo na zares visoki ravni, krasi nas kolektivna igra," je bil zadovoljen Ginobili, ki si ni mogel ogledati tekme med Argentino in Bosno in Hercegovino na svetovnem prvenstvu v nogometu.
"Le po telefonu sem malce pogledal trenutni izid, saj sem bil popolnoma osredotočen na veliki cilj. V moji domovini je nogomet sveta stvar. Vzeli bi mi potni list, če bi izvedeli, da nisem spremljal tekme," se je pošalil Manu.
Duncan do prstana v treh različnih desetletjih
"Zelo dobro se spomnim, kako žalostno je bilo v naši garderobi po sedmi tekmi lanskega finala. Vso jezo smo uporabili za motivacijo, res je lepo biti znova na vrhu. Zdaj je tudi lanska sezona zelo uspešna, saj je bila pot do končnega cilja," je povedal Duncan, ki je pred številnimi novinarji govoril v spremstvu hčerke Sydney in sina Dravena. Oba otroka sta prvič doživela naslov očeta, na koncu novinarske konference sta celo ocenila njegov nastop pred zbrano sedmo silo.
Duncan je edini igralec, ki je naslov osvojil v treh različnih desetletjih, od prvega naslova je minilo kar 15 let. Le Kareem Abdul-Jabbar je prvi in zadnji (šesti) naslov osvojil v daljšem obdobju. Z Milwaukeejem je bil prvak leta 1971, z LA Lakersi pa 1988. 25. aprila je Duncan dopolnil 38 let, o upokojitvi pa še ne razmišlja.
Spoelstra čestital prvakom
"San Antonio je na zadnjih treh tekmah igral precej boljšo košarko. Imajo boljšo ekipo. Pošteno so nas premagali, nas pa čakajo analize," je povedal Spoelstra, ki je Vročico vodil v četrtem zaporednem finalu.
LeBron tretjič klonil v finalu
"Odlično smo začeli v prvi četrtini, potem pa so Spursi dokazali, da so letos najboljša ekipa v ligi. Igrajo res sijajno ekipno košarko, posamezniki niso v ospredju. Skušal sem že od začetka z agresivno igro pokazati pot do zmage soigralcem, a mi ni uspelo. Zelo smo razočarani, nismo igrali dobro," je dodal James, ki je tretjič izgubil finalno serijo. Leta 2007 s Clevelandom ni imel možnosti proti Spursom (0:4 v zmagah), najbolj pa ga peče poraz proti Dallasu pred tremi leti z 2:4 v zmagah, ko ga je zasenčil Dirk Nowitzki.
Dogajanje v Ligi NBA se bo nadaljevalo v četrtek, 26. junija, ko bo na sporedu nabor igralcev v Brooklynu. Prvi bo izbiral Cleveland. Sledi pa zanimivo poletje, ko se bodo številne ekipe želele okrepiti.

Finale, peta tekma:
SAN ANTONIO (1) - Miami (2) 4:1
104:87 (22:29, 25:11, 30:18, 27:29)
18.581; Leonard 22 (7/10 iz igre, 3/4 za tri) in 10 skokov, Ginobili 19 (3/6 za tri), Mills 17 (5/8 za tri), Parker 16, Duncan 14 in 8 skokov, Diaw 5, Belinelli 4, Splitter 3, Baynes in Ayres po 2; James 31 (10/21 iz igre, 3/9 za tri), 10 skokov in 5 podaj, Bosh 13, Wade 11, Beasley 9, Chalmers 8, Allen 5, Lewis in Douglas po 3, Haslem in Cole po 2.

Met iz igre: 37/78; 30/75
Met za tri točke: 12/26; 7/25
Prosti meti: 18/23; 20/27
Skoki: 40; 41
Podaje: 25; 14

Igrali so na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.

1998-99 San Antonio Spurs - New York Knicks 4:1, MVP: Tim Duncan, San Antonio
1999-00 Los Angeles Lakers - Indiana Pacers 4:2, MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2000-01 Los Angeles Lakers - Philadelphia 76ers 4:1, MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2001-02 Los Angeles Lakers - New Jersey Nets 4:0, MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2002-03 San Antonio Spurs - New Jersey Nets 4:2, MVP: Tim Duncan, San Antonio
2003-04 Detroit Pistons - Los Angeles Lakers 4:1, MVP: Chauncey Billups, Detroit
2004-05 San Antonio Spurs - Detroit Pistons 4:3, MVP: Tim Duncan, San Antonio
2005-06 Miami Heat - Dallas Mavericks 4:2, MVP: Dwyane Wade, Miami
2006-07 San Antonio Spurs - Cleveland Cavaliers 4:0, MVP: Tony Parker, San Antonio
2007-08 Boston Celtics - Los Angeles Lakers 4:2, MVP: Paul Pierce, Boston
2008-09 Los Angeles Lakers - Orlando Magic 4:1, MVP: Kobe Bryant, LA Lakers
2009-10 Los Angeles Lakers - Boston Celtics 4:3, MVP: Kobe Bryant, LA Lakers
2010-11 Dallas Mavericks - Miami Heat 4:2, MVP: Dirk Nowitzki, Dallas
2011-12 Miami Heat - Oklahoma City Thunder 4:1; MVP: LeBron James, Miami
2012-13 Miami Heat - San Antonio Spurs 4:3; MVP: LeBron James, Miami
2013-14 San Antonio Spurs - Miami Heat 4:1; MVP: Kawhi Leonard, San Antonio