Statistično Goran Dragić igra najboljšo sezono v karieri. Foto: AP
Goran Dragić in Erik Spoelstra
Dragić je motor Miamija, ki je v zadnjem mesecu navduševal v NBA-ju in zdaj resno tekmuje za končnico. Foto: AP
Goran Dragić
Petkrat je letos dosegel več kot 30 točk, štirikrat pa je vpisal dvojni dvojček. Foto: AP
Ob zmagi nad Brooklynom pred dvema tednoma sta mu do trojnega dvojčka zmanjkala le podaja in skok. Foto: AP
Iz igre letos meče 48,5-odstotno, izza črte pa 44-odstotno, s čimer je tretji najboljši v ligi. Foto: AP
Miami je deseti na Vzhodu, z manj kot tremi odstotki slabšo uspešnostjo od osmega Detroita. Foto: AP

Heati so bili zadnji mesec najbolj vroča ekipa najmočnejše lige na svetu. V soboto so po 13 zmagah zapored prvič po 13. januarju klonili, ko je bila boljša Philadelphia (117:109). 13 zmag v nizu je najdaljša serija v tej sezoni. Prvič v zgodovini lige je ekipa, ki je imela več porazov kot zmag, dosegla takšen niz. Zdaj ima franšiza s Floride 24 zmag in 31 porazov. Po slabem začetku sezone se je zdelo, da je Vročica v povsem izgubljenem položaju, po izvrstni seriji pa je konkreten tekmec v boju za končnico.

Riley zahteva, da je vodja
Ključno vlogo pri izjemnem vzponu je odigral kapetan slovenske reprezentance. Ljubljančan je kljub slabemu uvodu novembra v intervjuju za MMC razmišljal o končnici: "Ta ekipa je mlada. Smo v nekakšnem procesu in ponovni gradnji ekipe. Gremo stopničko za stopničko. Mi še vedno upamo na končnico. Vsak športnik ima take želje. Vedno moraš biti optimist in verjeti v svoje delo. V tem trenutku še nismo na želeni ravni oziroma na ravni, ki bi nam to prinesla. Do konca sezone pa je še dolgo in še ogromno tekem."

"Zagotovo bi si želel, da bi imeli kakšna bolj zveneča imena v ekipi, a tako pač je. Imamo zelo mlado ekipo, ki pa ima pravi značaj. Med soigralci vlada odlično ozračje, kar mi je zelo všeč. Vsi so zelo delavni," je tedaj povedal, in ko se je vse skupaj povezalo v celoto, se je prenovljena in pomlajena zasedba uigrala, je steklo. Novembra je tudi dodal, da alfa in omega Miamija Pat Riley zahteva, da je Gogi vodja moštva. V tej vlogi se je v koledarskem letu 2017 odlično znašel. Čeprav so se letos kar nekajkrat pojavile govorice o morebitni zamenjavi, je Dragić vedno zatrjeval, da je njegova želja ostati v dresu Heatov. Zdaj dokazuje, da je trenutno za Miami nepogrešljiv.

Spoelstra: Občutno je napredoval
Igra se vrti okoli njega, je vodja moštva, obenem pa tudi odlično razigrava soigralce. Nekaj časa sta z Dionom Waitersom potrebovala, da sta se ujela, zdaj pa tvorita udarno branilsko navezo. Zelo sta uigrana tudi s prvim centrom in najboljšim skakalcem lige Hassanom Whitesidom, ki je obrambni steber Miamija, koš pa polni po Dragićevih podajah. Med zmagovito serijo je Goran poudaril, kako dobro se je ekipa ujela in da je preprosto "kliknilo". Tudi trener Erik Spoelstra je govoril o timskem duhu, izpostavil svojega najboljšega igralca: "Brez dvoma je v zadnjem času občutno napredoval, tako duševno kot telesno. Je bolj samozavesten, njegova igra je na višji ravni in vse skupaj se odraža v zmagah in dobrih predstavah ekipe."

Za Miami Herald je že decembra dejal, da je odlično fizično pripravljen, morda celo najbolje v karieri. Pred dnevi pa so pri omenjenem časopisu zapisali, da Dragić igra eno najboljših sezon, kar so jih prikazali organizatorji igre v zgodovini franšize. "Je neverjeten," je dejal Udonis Haslem, ki je član Vročice že od leta 2003. Učinkovitost so primerjali s Timom Hardawayom, ko je organiziral igro Miamija, ali pa z Dwyanom Wadom, ki je, ko je prišel v ligo, sprva igral na položaju ena.

Letos zadnjič za reprezentanco?
Na zadnjih 14 tekmah je v povprečju dosegal po 23,3 točke, 4,4 skoka in 6,4 podaje. Iz igre je metal kar 56-odstotno, za tri pa 54 odstotkov (30/56). Whiteside bi si ga zaradi izvrstnega odstotka želel videti na tekmi All Star v tekmovanju v metu trojk, kar je zapisal na Twitter: "Povejte, kateri organizator igre ima boljši odstotek za tri kot Goran. Moral bi tekmovati v trojkah."

Trenutno je v zares imenitni formi, ujel je pravi strelski ritem in nasploh odlično igra. Letos v povprečju dosega po 20,3 točke, 4 skoke in 6,4 podaje. Sezona spominja na 2013/14, ko je navduševal v dresu Phoenixa (20,3 točke, 3,2 podaje in 5,9 skoka) in je na koncu dobil nagrado za igralca, ki je v sezoni najbolj napredoval, imenovan pa je bil celo v tretjo peterko ligo. Letos so številke torej še boljše, predvsem trenutne številke pa potrdijo Dragićeve besede, da morda igra celo najboljšo košarko v karieri. Da je tako dobro telesno pripravljen, je večkrat poudaril, da ima zasluge tudi reprezentanca. Zdajšnje igre so dobra napoved za letošnje poletje, ko bo 30-letni Ljubljančan morda zadnjič oblekel slovenski dres.

Evropski pokal, 6. krog, skupina E:
GRAN CANARIA – FUENLABRADA 100:76
O'Neale in Salin po 19; Popović 15, Rupnik 10 (2/3 za dve, 2/3 za tri), 3 skoki in 1 podaja v 14 minutah.

Lestvica: 1. Lokomotiv (5-1), 2. Gran Canaria (4-2), 3. Fuenlabrada (2-4).

Skupina H:
CEDEVITA – UNICAJA 74:71
Arapović 14, Musa 12; Musli 18 ... Omić 6 (377 za dve) in 4 skoki v 16 minutah.

Lestvica: 1. Valencia (6-09, 2. Unicaja (3-3), 3. Cedevita (2-4).

Liga ABA, 22. krog:
MEGA LEKS - IGOKEA 101:84
Zagorac 16, Kaba in Mushidi po 15, Čančar ni igral; Robinson 16.

Liga VTB, 18. krog:
JENISEJ – PARMA 87:82
Braimoh 21, Taylor 16; Andjušić 27 … Zagorac 7 (2/6 za dve, 1/6 za tri) in 3 skoki v 19 minutah.

Lestvica: 1. CSKA (14-1), 2. Lokomotiv (12-2), 3. Zenit (12-3) ... 13. Parma (0-15).

Francija, 19. krog:
LIMOGES – STRASBOURG 83:76
Prepelič 19 (1/3 za dve, 4/9 za tri), 1 skok in 6 podaj v 34 minutah, Wood 17; Slaughter in Walker po 15.

CHALONS-REIMS – PARIS-LEVALLOIS (ponedeljek)

18. krog:
CHOLET – LIMOGES 61:68
Boutsiele 23; Buford 17, Prepelič 15 (3/6 za dve, 1/4 za tri), 5 skokov in 5 podaj v 29 minutah.

Lestvica: 1. Monaco (17-2), 2. Chalon (14-5), 3. Pau-Lacq-Orthez (14-5) ... 9. Limoges (9-10) ... 13. Chalons-Reims (7-11).

Italija, 19. krog:
BRINDISI – VARESE 80:58
Moore 23, Scott 15 ... Mesiček 2 (0/2 za tri) in 2 skoka v 9 minutah; Ferrero 14.

EMPORIO ARMANI – BRESCIA 93:79
Cinciarini 14, Mačvan 13 ... Dragić 3 (0/2 za dve, 1/3 za tri) in 1 podaja v 6 minutah; Landry 28.

Lestvica: 1. Emporio Armani (16-3), 2. Avellino (13-6), 3. Venezia (12-6) ... 11. Brindisi (9-10).

Nemčija, 22. krog:
FRAPORT - BROSE 57:76
Nikolić
je igral za Baunach v 2. ligi in ob porazu proti Kircheimu (68:79) dal 15 točk, 3 skoke in 5 podaj.

Španija, 21. krog:
BASKONIA – OBRADORIO 87.86
Hanga 22, Beauboius 18 ... Blažič ni igral; Whittington 26.

BILBAO – FUENLABRADA 82:76
Bamforth 15, Buva 12 ... M. Lapornik 2 (1/2 za dve) v 9 minutah; O'Leary 18, Popović 12, Rupnik 10 (1/1 za dve, 1/3 za tri), 4 skoki in 5 podaj v 21 minutah.

JOVENTUT – MURCIA 86:84
Vidal 16, Abalde 14 ... L. Lapornik (0/1 za tri) in 1 podaja v 7 minutah; Campazzo 22.

UNICAJA – REAL MADRID 82:78
Nedović 25, Brooks 16 ... Omić 2 (1/2 za dve) in 2 skoka v 12 minutah; Llull 17 ... Dončić 6 (3/4 za dve, 0/4 za tri), 3 skoki in 1 podaja v 18 minutah.

REAL BETIS – ESTUDIANTES 73:77
Mahalbašić 13, Chery 12, Nachbar 11 (4/10 za dve, 1/3 za tri) in 3 skoki v 22 minutah; Jackson 23, Suton 16.

Lestvica: 1. Real Madrid (15-4), 2. Canarias (15-5), 3. Valencia (14-5), 4. Barcelona (14-5), 5. Baskonia (14-6), 6. Unicaja (13-7) ... 9. Bilbao (10-10), 10. Fuenlabrada (9-11) ... 13. Real Betis (7-13) ... 15. Joventut (6-14).

Turčija, 17. krog:
BANVIT – GALATASARAY (ponedeljek)

GAZIANTEP – DARÜŠAFAKA (ponedeljek)

BEŠIKTAŠ – ISTANBUL BB 86:73
Strawberry 17, Štimac 12 in 18 skokov; Kilicli 20 ... Klobučar 12 (0/1 za dve, 1/4 za tri), 3 skoki in 3 podaje v 32 minutah.