Maccabi ni bil favorit zaključnega turnirja. V polfinalu se je čudežno rešil proti CSKA-ju, nato pa v finalu porazil še favorizirani Real, s katerim je sicer v rednem delu dvakrat izgubil. Foto: EPA
Tyrese Rice
27-letni Tyrese Rice je bil najboljši strelec finala (26) in najkoristnejši igralec (MVP) zaključnega turnirja. Foto: Reuters
Sergio Rodriguez
Sergio Rodriguez je bil z 21 točkami prvi mož Reala. Foto: EPA
David Blatt
Maccabi je do zmage vodil 54-letni ameriški Jud David Blatt. Foto: Reuters
Juan Carlos Navarro
Juan Carlos Navarro je takole prodiral mimo Kyla Hinesa. Levo v ozadju Boštjan Nachbar. Foto: EPA
Nachbar in Blatt po zaključnem turnirju v Milanu
Maccabi od avtsajderja do evropskega prvaka
Evroliga: Barcelona tretja v Evropi

Maccabi, ki v hebrejščini pomeni "kladivo", je pred okoli deset tisoč svojimi navijači v Milanu igral kot v transu. Real je v drugi četrtini vodil že za 11 točk, a se je izraelski prvak do odmora približal le na -2 (33:35).

Rice potegnil Maccabijev voz do zmage
Sledila je izenačena tekma "koš za koš", v kateri je Maccabi v zadnji minuti rednega dela povedel s 73:69. Real se je po zadetih prostih metih Sergia Rodrigueza in Ioannisa Bourousisa izvlekel v podaljšek. V njem pa se je Maccabi na "krilih" najboljšega igralca tekme Tyresa Ricea, ki je dosegel 25 točk, odlepil in prav ob koncu dosegel najvišjo prednost na tekmi. Rice je bil razglašen tudi za najkoristnejšega igralca (MVP) zaključnega turnirja.

Real drugič zapored izgubil finale
Telavivski Maccabi je tako po letih 1977, 1981, 2001 (Suproliga), 2004 in 2005 spet na vrhu Evrope, medtem ko je Real še drugič zapored izgubil v finalu. Lani ga je v Londonu premagal Olympiacos. Novo priložnost za deveti evropski naslov bodo imeli Madridčani v prihodnji sezoni, ko bodo tudi gostili zaključni turnir.

Film tekme Real Madrid - Maccabi

Prva četrtina: Odličen finiš Reala po -6
Fernandez s trojko odpre tekmo, na drugi strani pa prvi koš doseže Schortsanitis. Fernandez s prostih metov poviša na 5:2. Bourousis podeli dve blokadi zapored. "Sofo" zniža na 5:4, nato pa Ohayon v protinapadu položi za prvo vodstvo Maccabija (6:5). Po zapravljenih napadih na obeh straneh Smith zadene za 8:5. Malo pozneje Smith s trojko poviša še na 11:7. Real se muči v napadu, saj mu agresivna Maccabijeva obramba ne da dihati. Smith od table poskrbi za 13:7, nato pa strelsko sušo Reala s trojko prekine Fernandez. Z dvema zaporednima košema Reyesa Real povede s 14:13. Četrtina se konča s 16:15 (Bourousis).

Druga četrtina: Blu Maccabiju priigral priključek
Fernandez zabije za 18:15, sledi še trojka Rodrigueza za 21:15. Blatt zahteva minuto odmora. Po njej Reyes poviša na 23:15. Izjemna akcija Fernandeza in Slaughterja za 26:15 v 13. minuti. Maccabi ne najde poti iz strelske krize. Na drugi strani Reyes z dvema zaporednima košema znova poviša za +11 (33:22). Maccabi se je ob koncu polčasa z osmimi točkami Bluja približal le na 33:35. Blu je trojko zadel v zadnji sekundi.

Tretja četrtina: Rodriguez za vodstvo Reala po 30 minutah
Fernandez drugi polčas odpre s trojko, koš doda še Bourousis (40:36). Maccabi odgovori z miniserijo Smitha za vodstvo z 41:40. Real preobrne izid po košu Mirotića in trojki Dardena (45:41). Po minuti odmora Hickman s trojko približa Maccabi le na -1 (45:44), malo pozneje pa Tyus zadene za 46:45. Moštvi se v izjemno dinamični predstavi izmenjujeta v vodstvu. Na zadnji odmor s prednostjo odide Real (55:53), potem ko Rodriguez doseže koš in zadene še prosti met.

Četrta četrtina: Maccabi v zadnji minuti zapravi +4
Maccabi s "srečno" trojko Ricea, žoga se je odbila od obroča, nato pa le šla skozi mrežico, povede s 60:58. Mirotić odgovori z enako mero, a Blu prispeva novo trojko za 63:61 v 34. minuti. Rodriguez vrne Real v vodstvo (64:63). Darden poviša na 67:63, a Hickman in Rice tri minute pred koncem izenačita na 67:67. Po minuti odmora Tyus zabije za 69:67. Blu po zgrešenem metu Hickmana ujame žogo in poskrbi za 71:69, nato pa v "norem" prodoru" Rice minuto pred koncem poviša na 73:69. Rodriguez s prostih metov zniža na 71:73, nato pa vajo ponovi še Bourousis (73:73). Maccabi ima napad za zmago, a Rice zgreši trojko, tako da je na vrsti podaljšek.

Podaljšek: Rice prevesi tehtnico na stran Maccabija
Dramatična tekma se nadaljuje tudi v podaljšku. Rice s prostih metov poskrbi za vodstvo z 78:77, nato pa doda še trojko za 81:77 dobre tri minute pred koncem. Rice in Tyus z alley-oopom dvigneta dvorano na noge (83:79). Ko Rice doda še točki s prostih metov (85:79), se zdi, da je tekma odločena. Real neuspešno meče za tri. Po novem zapravljenem napadu Reala Hickman zadene en prosti met (86:79). Upov Reala je bolj ali manj konec v naslednjem napadu, ko Tyus podeli "banano" Rodriguezu.

Devet točk Nachbarja
V tekmi za tretje mesto je Barcelona s 93:78 porazila moskovski CSKA. Boštjan Nachbar je za Katalonce dosegel devet točk, medtem ko Erazma Lorbka ni bilo v postavi. Juan Carlos Navarro je bil z 20 točkami najboljši strelec tekme.

EVROLIGA (M)

ZAKLJUČNI TURNIR, Milano

Finale:
Real Madrid - MACCABI
*86:98 (16:15, 19:18, 20:20, 18:20)
* - po podaljšku
Rodriguez 21, Fernandez 15, Bourousis, Mirotić in Reyes po 12, Darden 7, Carroll 5, Slaughter 2; Rice 26, Hickman 18, Smith 15, Blu 14, Tyus 12, Schortsanitis 9, Ohayon 4.

93:78 (21:24, 29:23, 19:17, 24:14)
Navarro 20, Lampe 17, Dorsey in Nachbar (iz igre 3/6) 9 v 17 minutah, Lorbek ni igral; Kaun 13, Krstić 11.