Heiko Schaffarzik je po prihodu na parket odlično igral v obrambi in ves čas izvajal velik pritisk na Marka Marinovića, ki je sicer dobro začel tekmo. Foto: www.alesfevzer.com

Olimpija ima veliko talenta, intenziteto in dinamiko v igri, borbenost ... Ljubljančani so odlična ekipa, ki je odlično vodena. Zelo mi je všeč, kako igrajo. Gre za zelo požrtvovalno ekipo, ki ima igralce, ki se žrtvujejo za ekipo. V trenutkih, ko jim igra ne gre, se ne vidi nezadovoljstva. Prepričan sem, da jih en poraz ne bo uničil, ampak mislim, da lahko, če bodo tako nadaljevali, pridejo tudi do končnice Lige ABA. Pozorni moramo biti na njih tudi v Münchnu, saj nas lahko premagajo na domačem parketu. Tokrat smo imeli tudi malo sreče, in če mislimo, da smo veliko boljši od Olimpije, se motimo. Treba je odigrati še eno tekmo. To bo tekma z dodatno motivacijo.

Svetislav Pešić
Vladimir Štimac
Ekipi se bosta znova srečali naslednjo sredo v Audi Domu. Na sliki je sicer prvo ime tekme Vladimir Štimac. Foto: www.alesfevzer.com
Olimpija popolnoma popustila v drugem polčasu

ropskega pokala, ko je v Stožicah Bayern ugnal Union Olimpijo z 90:80.

"Še enkrat se je dokazalo, da sta v košarki dve disciplini najpomembnejši. Filozofom, ki nas učijo prek portalov o košarki, se opravičujem. Največje uspehe so v košarki dosegale ekipe, ki so igrale obrambo in dobro skakale v obrambi ter napadu. V Bambergu smo zmagali za 38 točk. Videli ste, kakšna ekipa je Bamberg, in to je bil nerealen rezultat. Dali so nam le 52 točk. Tu pa nam je Olimpija ob polčasu dala 53 točk. To ni za zapor, to je za dosmrtni zapor. Toda potem je prišel drugi polčas in nam je Olimpija dala v 15 minutah le 11 točk, kar tudi ni realno," je po tekmi sproščeno na novinarski konferenci razglabljal legendarni srbski strokovnjak.

Prvi polčas najboljši v tej sezoni
Pešiću je v drugem delu uspelo prebuditi svoje varovance, ki v prvem polčasu niso bili prepoznavni oziroma niso bili na ravni bleščeče predstave, ki so jo izvedli prejšnji teden proti Brosu. Po agresivnejši obrambi v drugi polovici srečanja in obenem tudi učinkovitem napadu so Bavarci slavili tretjič v drugem delu Eurocupa in so na zanesljivi poti med 16 najboljših. Zmaji so si z drugim porazom – drugim pred domačimi gledalci – močno otežili želeni dosežek in zdaj o svoji usodi ne odločajo več sami.

Ljubljančani so prvih 20 minut odigrali najboljši polčas v letošnji sezoni. Predvsem v napadu so bili v prvem delu izvrstni. Evroligaški ekipi Bayerna so nasuli 53 točk, iz 14 poskusov zadeli sedem trojk, 50-odstotno so bili tudi za dve, malenkost boljši v skoku in nasploh v napadu igrali precej lahkotno. Tudi v obrambi je bila igra, čeprav so dobili 39 točk, a glede na kakovost nasprotnika, zadovoljiva. Sledil pa je popoln mrk.

Ko se je ustavil met, hiter preobrat
Letos so že dvakrat podobno visoko prednost varovanci Aleša Pipana zapravili v jadranskem tekmovanju, ko sta Stožice po visokem zaostanku in velikem preobratu z dvema točkama zapustila Cibona in Metalac. Bayern je črne minute Olimpije nemudoma izkoristil in ekspresno odločil tekmo. Že uvodne minute prvega polčasa so nakazovale mogoč preobrat. Prvih pet metov so namreč gostitelji zgrešili, John Bryant pa je s tremi zaporednimi koši približal Bavarce, a po treh minutah je s trojko odgovoril Marko Marinović.

Vse preveč je bila igra znova odvisna od meta z razdalje in skozi vso tekmo so praktično zmaji 'živeli' le zaradi trojk. Ko se je met ustavil, se je tudi tehtnica hitro prevesila v bavarsko korist. Po boljši igri v obrambi pa je posledično samozavest Pešićevi vrsti zrasla tudi v napadu. "Sistem imamo narejen tudi za globinsko igro, toda naše visoke igralce so izrinili izpod obroča. Pojavila se je stara slabost. Vsak je želel sam odločati. Na tak način Olimpija ne igra dobro," je dejal Pipan.

V osmih minutah igre kar 25:1 za Bayern
Na podoben oziroma še boljši začetek zadnje četrtine pa pravega odziva v domači vrsti ni bilo. Pipan je poskušal zmaje zbuditi z minuto odmora, a ni šlo in gostje so naredili serijo 19:0, oziroma v osmih minutah igre od konca tretje četrtine pa vse do šeste minute zadnje so naredili delni izid 25:1. Vseeno je žarek upanja za Ljubljančane zasijal dve minuti pred koncem, ko je najprej Klemen Prepelič zadel trojko, nato pa Gregor Hrovat zabil po ukradeni žogi.

Zaostanek je tako znašal le tri točke, ko je nato nekoliko srečno žoga prišla do Heika Schaffartzika , ki je z drugo trojko na tekmi – s prvo je Bayern v zadnji četrtini povedel – dokončno odločil zmagovalca. V zadnji minuti so sicer Münchenčani dobili tudi dva skoka v napadu. Nemškega reprezentanta so zmaji na tekmi dobro omejili pri metu z razdalje, a je prav on po prihodu na parket z agresivnim pokrivanjem uspešno ustavljal pred tem kar razigranega Marinovića.

Brez rešitev za Štimca in Bryanta
"En dober polčas je premalo, da premagajo ekipo, kot je Bayern. V prvem polčasu nam je dobro stekel met in solidno smo skakali pod obema obročema. Držali smo rezultat, imeli prednost in igrali strpno. Igrali smo, kot bi morali igrati vedno. V drugem polčas, sicer ne vem zakaj, moramo narediti še potrebno analizo, povsem druga slika. Zopet smo slabo skakali, met se je ustavil. Zaradi nezanesljivosti nismo imeli več globinske igre. Izkušeni gostje so to izkoristili, povedli in naredili visoko razliko. Na koncu smo skušali narediti vse, da jih ujamemo. Prišli smo na tri točke zaostanka, kaj več pa se ni dalo,"
je povedal Pipan.

Če je Olimpiji uspelo omejiti nekaj glavnih nevarnosti Bavarcev (predvsem z zunanjih položajev), pa so ogromno težav imeli z obema centroma. Bryant in Vladimir Štimac sta skupaj namreč ob odličnem metu za dve (19/23) dala 42 točk in zbrala še 20 skokov (Bayern je skok dobil s 44:35). Težav z obema visokima košarkarjema se je zavedal tudi ljubljanski trener: "Zunanje igralce smo nadzorovali, težave pa smo imeli z Bryantom in Štimcem, ki sta nam dala ogromno točk. Zadevala sta tudi z razdalje. To je njihova igra. Za branjenje tega potrebuješ visoke agilne košarkarje. Kanacević še ni popolnoma zdrav in tokrat ni bil pravi, Omić sam pa tega ni zmogel."