Slovenija je igrala brez petih igralcev, ki so blesteli na evropskem prvenstvu 2017, tudi brez Gorana Dragića in Luke Dončića. Vseeno že 16. zaporedna zmaga na uradnih tekmah ni bila ogrožena. Foto: www.alesfevzer.com
Rado Trifunović je veliko menjal, priložnost pa so dobili vsi njegovi varovanci, zadnji je v igro vstopil Blaž Mahkovic. Foto: BoBo

Dragi prijatelji, žal mi je, da nisem z vami. Želim vam veliko uspehov na naslednjih tekmah. Bodite to, kar smo vedno bili. Nihče od nas ni bil nad ekipo, edina pomembna tekma pa je naslednja. Imamo novo moštvo, nove izzive, a hkrati dobre igralce in vodstvo.

Sporočilo Igorja Kokoškova pred tekmo
Vlatko Čančar
Vlatko Čančar je že v prvem polčasu dosegel 16 od svojih 20 točk. Foto: BoBo
Jaka Blažič
Jaka Blažič je v 22 minutah (večjo minutažo sta imela le Vlatko Čančar in Klemen Prepelič) dosegel 14 točk ob metu iz igre 6/11. Foto: BoBo
Žan Mark Šiško
Žan Mark Šiško je dosegel svoji prvi točki v slovenski članski reprezentanci. Foto: BoBo

Slovenija (brez petih igralcev, ki so sodelovali na EP-ju 2017) je že v tretji četrtini povedla z 61:37 in do konca precej rutinirano nadzirala rezultat, Belorusi pa so se lahko približali zgolj na dvanajst točk. Reprezentanca je pokazala vrline, ki so jo krasile tudi na evropskem prvenstvu: borbenost in kombinatoriko, res pa je, da posebne natančnosti pri metih od daleč ni bilo (trojke 5/22), Slovenija pa je izgubila tudi skok.

A tekmec je bil vsaj razred slabši, delal je številne napake, tako da Slovenci v resnici niso imeli težkega dela. Vseh 12 igralcev je dobilo priložnost, najboljši strelec pa je bil Vlatko Čančar z 20 točkami, ki je tudi največ igral (29 minut). 16 jih je dosegel že do polčasa.

Selektor Rado Trifunović je tekmo začel s peterko, v kateri so bili štirje "zlati fantje" (Prepelič, Blažič, Čančar in Vidmar, organizator igre je bil Luka Rupnik). Ko se je za vodstvo 9:2 Gašper Vidmar prvič obesil na obroč, je Belorusija slovenski nalet že poskusila ustaviti z minuto odmora.

Ob polčasu Slovenija vodila za 18
Naveza Blažič-Vidmar je prinesla vodstvo 16:7, Klemen Prepelič je svoji prvi točki vpisal za vodstvo 22:10, v 12. minuti pa je po protinapadu prvi koš v slovenski članski reprezentanci dosegel Žan Mark Šiško za vodstvo 28:12. Čančar je za svojo 14. točko izpeljal lepo akcijo za vodstvo 35:21. V zadnji minuti prvega polčasa je bilo že 18 točk prednosti (42:24), na začetku drugega polčasa pa dvajset.

V tretji četrtini je po zabijanju Jake Blažiča Slovenija povedla za 24 točk (61:37) in razumljivo v igri ni bilo več toliko bojevitosti, kar so Belorusi, pri katerih je bil najučinkovitejši Maalik Wayns (14 točk), izkoristili in tretjo četrtino dobili s 25:27. Ko so zaostanek znižali na 70:58, so Slovenci spet zaigrali resneje in tekmo mirno pripeljali do konca.

V nedeljo proti Španiji
Kvalifikacije za uvrstitev na svetovno prvenstvo je v predtekmovalni skupini A tudi Španija (boljša je bila od Črne gore) začela z zanesljivo zmago, kdo je z močno spremenjeno zasedbo boljši, pa bo povedal nedeljski medsebojni dvoboj v Burgosu. Presenečenje 1. kroga kvalifikacij je zmaga Nizozemske nad Hrvaško z 68:61.

Vabljeni k ogledu MMCanalize: MMC-jev novinar Tilen Jamnik bo v ponedeljek ob 10.00 komentiral prvi slovenski tekmi. Vabljeni k postavljanju vprašanj.

66:79 (15:15, 14:23, 12:20, 25:21)
Ivanović 10; Colom Barrufet in Vazquez po 15.

UKRAJINA - TURČIJA
V 2. delu kvalifikacij bodo v skupini I igrale prve tri ekipe iz skupin A in B. Na SP 2019 bodo vodila prva tri mesta.

Hujša poškodba Eve Lisec
Slovenska košarkarska reprezentantka Eva Lisec (Famila Schio) si je na tekmi 5. kroga Evrolige proti Montpellieru nekaj sekund pred koncem srečanja strgala Ahilovo tetivo. Liščeva je za slovensko reprezentanco na prvi kvalifikacijski tekmi za EP 2019 proti Romuniji dosegla 26 točk, proti Finski pa ji je uspel dvojni dvojček.