Marko Luković je bil prvi strelec Krke, obenem pa je tudi dosegel odločilni koš za zmago. Foto: Krka/Drago Perko/kosarka.si
Marin Rozić
Pri Ciboni je bil najbolj razigran kapetan Marin Rozić, ki je dal 24 točk. Foto: Krka/Drago Perko/kosarka.si
Jakov Vladović
Jakov Vladović je dobro vodil igro Zadra, s trojko na začetku zadnje minute pa je dokončno potrdil domačo zmago. Foto: Liga ABA

Za obstanek bi morala biti izpolnjena oba pogoja. Že lani, ko sta se poslovila dva kluba, se je Krka borila za obstanek, toda tedaj jo je rešil prav Zadar, ki je tesno s 85:83 odpravil Sutjesko. Črnogorci so imeli takrat celo met za zmago, a se je žoga odvrtela z obroča. Zadnji je bil lani Tajfun, ki je bil tedaj slovenski prvak. Tokrat se Krki ni izšlo in po sedmih letih se poslavlja od regionalne lige.

Izpad je nedvomno veliko razočaranje. Krka je eden redkih klubov v regiji, kjer so razmere kar se financ tiče urejene. Skozi sezono so imeli Novomeščani tudi nekaj smole, saj so jih pestile poškodbe, a vseeno bi morali glede na ekipo na papirju obstati v ligi. Veliko je bilo nihanj v igri. Dvakrat so premagali Cedevito, dvakrat tudi Zadar, ob tem pa le še po enkrat Karpoš Sokole, MZT, Mega Leks in na koncu Cibono. Vmes kar dva meseca niso zmagali v Ligi ABA, ko so nanizali kar deset porazov zapored, z zmago nad nekdanjim evropskim prvakom pa so prekinili serijo petih zaporednih porazov. Pomagala ni niti zamenjava trenerja, ko je konec februarja namesto Dejana Mihevca, ki je lani izpadel s Tajfunom, prišel Simon Petrov, ki je zdaj prvič v vlogi trenerja zmagal v Ligi ABA.

Krka je slabo začela dvoboj, saj je že po petih minutah igre, ko je izza črte zadel Željko Šakić, Cibona povedla z dvomestno prednostjo. V prvi četrtini je bila najvišja razlika že 16 točk, po desetih minutah pa je znašala deset. Toda v nadaljevanju je vendarle gostiteljem steklo. Naredili so delni izid 9:0, Matej Rojc pa je po zadeti trojki ob koncu 14. minute izenačil na 33. Po odmoru so gostitelji prevzeli pobudo. Prišli so v vodstvo, po tehnični napaki Scottieja Reynoldsa pa so povedli za šest, Sandi Čebular pa je bil natančen izza črte za 73:65.

Zagrebški volkovi so hitro odgovorili s serijo 7:0, v 36. minuti pa je s črte prostih metov Paolo Marinelli zadel za gostujoče vodstvo. Cibona je povedla za pet, toda dve minuti pred koncem je bil izid znova izenačen. Ron Curry je s petimi točkami v zadnji minuti poskrbel, da je bil izid izenačen, nato pa je Matic Rebec 15 sekund pred koncem ukradel žogo Reynoldsu. Stekel v protinapad, vendar ga je Američan blokiral, toda pritekel je Marko Luković in dosegel odločilen koš. Na drugi strani je Šakić zgrešil, Luković pa je potrdil zmago.

Barać prevesil tehtnico na stran Zadra
Zadar je večino prvega polčasa vodil, a višje prednosti si ni uspel priigrati. Po odmoru je Olimpija zaigrala bolje in po zaslugi natančnih metov z razdalje so prešli v vodstvo ter povedli z 62:55. Toda Dalmatinci niso popustili in na krilih Borisa Baraća so se vrnili v igro. V zadnji četrtini je bil Barać izjemno razigran. Dve minuti do konca je zadel za 74:71, nato pa še ukradel žogo Juretu Pelku. Nad njim je Devin Oliver napravil nešportno osebno napako. Barać je zadel en prosti met, nato pa je bil uspešen še v naslednjem napadu za 77:71, kar je bila odločilna prednost. Dokončno je ljubljansko barko potopil nekdanji košarkar Krke in Olimpije Jakov Vladović, ki je 54 sekund pred koncem zadel trojko za 80:71. Barać in Ivan Ramljak sta dala po 18 točk, pri Olimpiji pa jih je 20 prispeval Brandon Jefferson.
"Čestitke Zadru za zmago in obstanek v Ligi ABA. Čestitke tudi kolegu Aramisu Nagliću. Naredili smo vse, da bi srečanje zmagali. Nismo želeli karkoli kalkulirati. Igrali smo zgolj zase, saj smo želeli z zmago priti na sedmo mesto na lestvici. Ni nam uspelo. Mislim, da je Zadar pošteno dobil tekmo. V prvem polčasu nismo bili pravi, saj se nismo držali dogovora iz garderobe. V nadaljevanju smo stvari imeli pod kontrolo, a smo prednost prehitro zapravili. V zadnji četrtini so po izjemno napeti tekmi slavili zmago. Največji problem je bil njihov napadalni skok," je poudaril trener Gašper Okorn.

26., zadnji krog:
KRKA - CIBONA
95:91 (19:29, 25:17, 29:22, 22:24)
Luković 24, Curry 15, Rebec 13, Rojc 12, Kastrati 8, Elliott 7, Čebular 6, Jukić in Dimec po 4, Bunić 2; Rozić 24, Šakić in Žorić po 16.

ZADAR - UNION OLIMPIJA
81:78 (25:21, 13:14, 24:30, 19:13)
Barać in Ramljak po 18, Vladović 16, Marinković in Kovačevič po 11; Jefferson 20, Janković 17, Oliver 15, Hrovat 8, Barbarič 6, Mulalić in Pelko po 5, Milošević 2.

BUDUĆNOST - CRVENA ZVEZDA

Igrajo na dve zmagi. Morebitni tretji tekmi bosta 1. in 4. aprila. Finale na tri zmage se začenja 10. aprila.