Finale med Golden Statom in Clevelandom je bil na sporedu četrtič zapored. Bojevniki so tokrat ekspresno osvojili naslov. Foto: Reuters
Legendarni Bill Russell je drugo leto zapored predal lovoriko za MVP-ja finala Kevinu Durantu. Foto: Reuters
Stephen Curry je na drugi tekmi finala zadel devet trojk, tokrat pa je bil izza črte natančen sedemkrat. Foto: Reuters
Oracle Arena v Oaklandu je bila polna. Navijači so gledali tekmo na velikih zaslonih, po koncu pa so z ognjemetom proslavili nov naslov. Foto: Reuters
LeBron James je dal jasno vedeti, da ga zanimajo le prstani, in zelo zanimivo bo videti, ali bo ostal v Clevelandu. Foto: Reuters
Na novinarski konferenci po tekmi je James poudaril, da je zadnje tri tekme igral s poškodovanim desnim zapestjem. Gre za samo-poškodbo, ki jo je utrpel v slačilnici po prvi tekmi finala, po kateri so bili Cavaliersi jezni na sodnike. Foto: EPA
Golden State v finalu pometel s Clevelandom
Navijači v Oaklandu bučno proslavili naslov Warriorsov

Ključna je bila prva finalna tekma, ko so bili Cavaliersi v sijajnem položaju, a so po podaljšku izgubili v Oracle Areni. Na naslednjih treh tekmah je bil Golden State veliko boljši. V Oaklandu so zgradili pravo dinastijo, ki bo tudi v naslednjih sezonah krojila vrh lige. V letih 1947 in 1956 so Warriorsi naslova osvojili še v Philadelphii, v letih 1975, 2015 in 2017 pa v Oaklandu.

Sedem trojk Curryja in trojni dvojček Duranta
Na četrti tekmi je znova blestel Stephen Curry, ki je zadel sedem trojk in bil s 37 točkami najboljši strelec srečanja. Vsekakor je močno zaznamoval finale in bil resen kandidat za najkoristnejšega igralca finala, a lovorika legendarnega Billa Russlla je drugo leto zapored pripadla Durantu, ki je tokrat dosegel trojni dvojček (20 točk, 12 skokov in 10 podaj).
Le Baylor in West imata več finalnih porazov
LeBron James
je prejel drugo finalno "metlo". Zvezdnik Cavaliersov je pred enajstimi leti prvič igral v finalu in z zelo povprečnimi soigralci proti izjemni ekipi San Antonia ni imel možnosti. James ima tri šampionske prstane, a izgubil je že šest finalnih serij. Več finalnih porazov imata v zgodovini Lige NBA le Elgin Baylor (0:8) in Jerry West (1:8), ki sta v šestdesetih letih prejšnjega stoletja igrala za LA Lakerse, ko so kraljevali Boston Celticsi.
Udaren uvod Curryja
Že vzdušje v Quicken Loans Areni pred četrto tekmo je nakazovalo, da so se navijači sprijaznili z novim porazom v finalni seriji. Curry je odlično odprl tekmo in po polaganju so gostje vodili z 10:3. Tyronn Lue je že po dveh minutah in pol vzel minuto odmora, ki pa ni pomagala. Curry je zadel izjemno trojko z devetih metrov, ko se je odrinil z ene noge. Gostitelji so nato le ujeli ritem in se po trojki Kevina Lova približali (11:13). Bojevniki so blesteli pri metih izza črte, dvakrat je bil natančen tudi Andre Iguodala, ki je po poškodbi kolena hitro ujel pravo formo. Po prvi četrtini je bil Cleveland že v težavah (25:34).
V drugi četrtini so Cavaliersi z delnim izidom 14:4 prevzeli vodstvo (39:38) po zabijanju Jamesa. Prvi polčas so znova precej bolje končali gostje, Curry je zadel izza črte pet sekund pred odmorom (52:61).
Odločitev padla že v tretji četrtini
Na začetku tretje četrtine so Bojevniki dosegli prvih šest točk in gostitelji niso imeli pravega odgovora. Prednost je ves čas naraščala. Klay Thompson je zadel trojko dve minuti pred koncem tretjega dela igre in Cavaliersi so bili v izgubljenem položaju (65:84).
James odkorakal s parketa štiri minute pred koncem
James je na začetku zadnje četrtine počival, nato pa se je presenetljivo vrnil v igro, saj je bila razlika ogromna. Štiri minute pred koncem je zapustil parket pri izidu 77:102. Pozdravil se je z vsemi košarkarji in prejel velik aplavz s tribun. V zadnjih minutah so gostje le še čakali na zadnji pisk sirene in veliko slavje se je začelo na parketu.
Kerr: Jordan in James sta najboljša vseh časov
"Pred dvema letoma smo doživeli grenak poraz na sedmi tekmi proti Clevelandu v domači dvorani. Curry je obiskal Duranta in ga prepričal, da se nam pridruži. Res sta velika prijatelja in mislim, da Stepha prav nič ne moti, da ni prejel nagrade za najkoristnejšega igralca finala. Našo ekipo zanimajo šampionski prstani, o MVP-ju v garderobi ne govori nihče," je pojasnil trener Steve Kerr.
"James je vsako leto boljši. Že pred petimi leti je bil med petimi najboljšimi košarkarji vseh časov, a moram priznati, da se je vsaj za desetkrat izboljšal. Pred tremi leti se nismo bali njegovega meta za tri točke, zdaj ima tudi to. Skoraj nemogoče ga je zaustaviti. K sreči se je vrnil Iguodala, ki ga je na zadnjih dveh tekmah odlično pokrival. Drugi igralci so se spočili in bili nevarnejši v napadu. Igral sem z Michaelom Jordanom, zdaj sem štirikrat treniral ekipo v finalu proti Jamesu. To sta najboljša košarkarja vseh časov," je še dodal Kerr.
Je LeBron že odigral zadnjo tekmo za Cleveland?
"Zelo dobro sem se zavedal, da je bila prva tekma ključna. Zares smo imeli lepo priložnost na gostovanju, a so sodniki so naredili veliko napak v zadnji minuti. Na zadnjih dveh tekmah mi ni šlo po načrtih. V celotni sezoni je bilo veliko vzponov in padcev. Nisem vedel, kako se bodo odzvali novi soigralci. V končnici smo se dobro odrezali, seveda pa zdaj prevladuje grenkoba po finalnem porazu," je poudaril James, ki se še ni odločil, kje bo igral v prihodnji sezoni. V prihodnjih tednih se bo pogovoril z družino. V finalni seriji je v povprečju dosegal 34 točk, 8,5 skoka in 10 podaj.

Dva prstana je nato osvojil v Miamiju, pred dvema letoma pa je zagotovil Cavaliersom prvi naslov v zgodovini kluba. Navijači so mu oprostili odhod na Florido in znova je postal ikona v mestu. Zelo zanimivo bo videti, ali bo poleti še drugič zapustil Ohio. Magic Johnson napoveduje izgradnjo velike ekipe v Los Angelesu in seveda si želi videti Jamesa. Houston ima podobne načrte po porazu na sedmi tekmi finala Zahoda.
Čez dva tedna "Draft" v Brooklynu
Naslednji pomemben termin v Ligi NBA je nabor igralcev, ki bo 21. junija v Barclays Centru v Brooklynu.

Finale, četrta tekma:
Cleveland - GOLDEN STATE 0:4
85:108 (25:34, 27:27, 13:25, 20:22)
James 23 (7/13 iz igre, 0/1 za tri), 8 podaj, 7 skokov in 6 izgubljenih žog v 41 minutah, Love 13 in 9 skokov, Smith 10 (3/5 za tri) in Hood po 10, Nance 7 in 8 skokov, T. Thompson 6, Green 5, Žižić 4, Hill 3, Osman in Korver po 2; Curry 37 (12/27 iz igre, 7/15 za tri), Durant 20, 12 skokov in 10 podaj, Iguodala 11 (3/6 za tri), K. Thompson 10, D. Green 9 in 9 skokov, McGee 6, Bell 4, Young 3, West, Pačulia, Looney in Livingston po 2.

21; 25

Stanje v zmagah je v krepkem tisku. Igrali so na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.