Brez Dina Murića Olimpija ni bila konkurenčna. Foto: Aleš Fevžer

Igrali smo drugače kot v Tivoliju, z več pobude v napadu in gibanja brez žoge, in to je dalo rezultat. Zagotovo je poškodba Dina Murića spremenila Olimpijino igro. Z Brodnikom imajo širino, z Drobnjakom čvrstost in izkušnje, toda realno je moštvo navajeno na učinek Murića. Želim mu čim hitrejše okrevanje in vrnitev na parket.

Aleksandar Džikić
Jasmin Hukić je bil z 12 točkami drugi strelec Krke. Foto: Aleš Fevžer

Znova smo napravili preveč napak, obenem pa prikazali premalo agresivnosti, borbenosti in želje po zmagi. Dogovor ni bil takšen. Očitno so igralci mislili, da bo zmaga prišla sama od sebe. Če hočemo doma premagati Krko, bo treba igrati popolnoma drugače.

Aleš Pipan
Krka lahko že v četrtek sedmič in petič zapored postane državni prvak. Foto: Aleš Fevžer

V Tivoliju smo pokazali, kako je treba igrati. Tudi v Štuklju smo dobro igrali na prvi tekmi. Dino da dodaten naboj, a ne moremo vedno pričakovati, da bo Dino opravil nalogo. Vsak, ki pride na igrišče, ni pomembno, za koliko časa, mora vedeti, kaj so njegove naloge, in mora to izvajati maksimalno ter se boriti.

Dragiša Drobnjak
Krka še zmago oddaljena od naslova

Z visoko zmago so si branilci naslova zagotovili prvo zaključno žogo in v četrtek bodo v Ljubljani lovili peti zaporedni naslov prvaka. To, kar je Krka zapravila na prvih dveh tekmah finalne serije, ko si je obakrat priigrala višjo prednost, je zdaj popravila. Novomeščani so tedaj, ko je bil nasprotnik najbolj ranljiv, še povišali ritem in ga zlomili, kar jim na prvih dveh srečanjih ni uspelo. Dino Murić je dobil od prodoru Luke Lapornika močan udarec v trebušno prepono, dodatni pregledi pa bodo pokazali, za kako resno poškodbo gre.

Začetek tekme je bil zelo nervozen, na obeh straneh pa so košarkarji napravili številne napake in kot po tekočem traku zapravljali napade. Po petih minutah je Krka vodila z vsega 4:2, a po vstopu Jake Klobučarja je vendarle povišala prednost, korak pa je z gostitelji obdržal z dvema trojkama Luka Rupnik. V drugi četrtini se je nesrečno poškodoval starejši izmed bratov Murić, ki tekme ni več nadaljeval. Brez najboljšega igralca pa je pri Olimpiji prišlo do popolnega razpada sistema. Aleš Pipana ne le, da ni našel razigrane peterke, sploh ni našel razpoloženega igralca in domača prednost se je iz minute v minuto večala, Olimpija pa se je nekajkrat približala le, ko je bila uspešna izza črte.

Z odhodom Dina je padla Olimpijina energija
"Žal mi je, da se je Dino poškodoval. Z njim bi bila tekma veliko bolj izenačena. Dino daje Olimpiji ne enega, ampak dva nivoja energije. Z njegovim odhodom s parketa je padla Olimpijina energija na parketu. Mi smo se razleteli po igrišču. Uspelo nam je dosegati tudi lahke točke v protinapadih, kar me veseli,"
je po tekmi dejal Dinov mlajši brat Edo, ki je bil z 18 točkami prvi strelec tekme.

Prek Eda Murića je šlo veliko napadov slovenskih prvakov, saj je z igro s hrbtom proti košu Ljubljančan izkoriščal višino in fizično moč proti Olimpijinim košarkarjem, ki so veliko igralci celo s tremi branilci in brez edinega krila Jake Brodnika, ki je izpustil zadnjo tekmo, tokrat pa je bil že pripravljen. Podobno je uspevalo Jasminu Hukiću, Chris Booker je koš polnil z meti z razdalje, ko ga visoki nasprotni igralci sploh niso pokrivali, Jaka Klobučar je bil znova dober v obrambi, svoj delež pa sta dodala tudi Sani Bečirović in Matej Rojc, ki je tokrat – v nasprotju s prvima dvema tekmama – nekoliko bolje vodil napade Krke. Ob visoki prednosti sta – sicer skupaj le štiri minute – priložnost dobila Erjon Kastrati in Tomaž Bolčina.

Edo upa, da se ne bo treba vrniti v Štuklja
"Upam, da se bo Dino čim prej vrnil. Finale je le finale in naj bo pošten ter naj igrajo vsi košarkarji. Midva sva si zelo blizu, in ko se on poškoduje, kar mene zaboli. Upam, da ni nič resnega in da bova že v četrtek stala drug proti drugemu," je o bratu dejal še Krkin Murić. Dinova odsotnost se je poznala v energiji, kot je dejal Edo, kar se je pokazalo tudi v skoku, ki ga je prepričljivo dobila Krka (42:30), namreč Dino je na prvih dveh tekmah ujel obakrat več kot deset odbitih žog, na prvi v Štuklju celo 20. Poleg tega pa je Krka tudi ob visoki prednosti ni popuščala in igrala dovolj dobro košarko, da je dokončno strla Ljubljančane: "Naredili smo dobro analizo prvih dveh tekem. Obakrat smo močno padli v tretji četrtini in podrobno smo si ju pogledali. Vedeli smo, da smo naredili veliko napak. Tokrat smo jih popravili."

"V sredo se je treba regenerirati in imeti strelski trening. Pogledali si bomo tekmo, kaj smo dobro delali, in to poskušati ponoviti. Verjamem, da bomo v četrtek stopili sveži in motivirani na teren. To je finale in vedno je lepo igrati proti Olimpiji. V klubu imamo same profesionalce, ki so že igrali finale. Odvisno je le, koliko časa bomo znali ostati skupaj na terenu. Če bomo to 40 minut, kot smo na zadnji tekmi, se ni bati za uspeh," je povedal Edo Murić, ki je dejal, da upa, da se letos ne bo več treba vrniti v Leona Štuklja, najverjetneje pa je ob morebitnem slavju v četrtek slovenski reprezentant odigral zadnjo tekmo v Krkinem dresu.

Brez razpoloženega igralca Olimpije
Krka je od druge četrtine naprej igrala tako, kot je treba, čeprav so tudi Novomeščani naredili številne napake in zgrešili nekaj popolnoma odprtih metov, a to sploh ni primerljivo z napakami Ljubljančanov. V drugem polčasu je prišlo do popolnega razpada sistema pri Olimpiji. Tokrat Jakov Vladović ni bil pravi, tudi njegova menjava Luka Rupnik ne, ki je sicer navdušil z nekaj podajami, a vtis hitro pokvaril s številnimi napakami. Podobno velja za Paola Marinellija, razpoložena nista bila niti Nebojša Joksimović in Sasu Salin. Dražen Bubnić je v sedmih minutah v statistiko vpisal le negativne stvari, Alex Stepheson se je na trenutke še uspešno boril, Alen Omić je kot po pravilu izgubljal skok, njegova igra tako v obrambi kot v napadu pa je kljub 12 točkam in šestim skokom bila brez repa in glave.

Dragiša Drobnjak je mnenja, da Dinova poškodba, ne bi smela biti vzrok za poraz: "Več kot pol sezone smo igrali brez Dina in smo tudi pokazali nekaj dobrih iger. To ne bi smelo vplivati na nas, da če Dina ni, da je konec sveta. Tisti, ki so na igrišču, morajo pokazati več. Nehali smo se boriti. Govorim in ponavljam igralcem že celo sezono, da finale ni lepa košarka. Če hočeš biti prvak, je na nož. Treba se je boriti za vsako žogo in za vsako posest. V obrambi si moramo pomagati, imel pa sem občutek, da si s soigralci ne zaupamo več. Ne pomagamo si in če nekoga prebija igralec, ni pomoči. Ne vem, kaj se dogaja v glavah mojih soigralcev."

Drobnjak javno okrcal soigralce
"Treba bo spremeniti pristop. Dobil sem občutek, da so po zmagi na zadnji tekmi v Tivoliju nekateri soigralci mislili, da je dovolj, da se samo prikažemo v Novem mestu in bomo začeli igrati sami od sebe in da bo steklo. Na prvi tekmi smo pokazali, da se lahko kosamo v Štuklju in lahko tudi zmagamo. Ta ležernost je vzrok tega, da smo popolnoma razpadli. To je treba prespati in priti z drugačnimi mislimi na tekmi. Upam, da bomo vsi, od mene do zadnjega soigralca že v avtobusu začeli razmišljati o naslednji tekmi. Ne moreš priti na tekmo ter uro in pol pred tekmo šele začeti razmišljati o nasprotniku. To je treba takoj po končani prejšnji tekmi. Samo tako lahko prikažeš pravo igro. Krka je imela tokrat večjo željo in bila je bolj borbena. Zato je zmagala," je bil oster kapetan zmajev.

Drobnjak je bil še posebej jezen na mlade Olimpijine košarkarje: "Navajen sem, da je treba odmisliti, kaj se dogaja. Če se kdo poškoduje, je treba iti naprej. Upam, da ni kaj hujšega in bo Dino igral v četrtek. Če pa ne, bo treba brez njega. Tudi brez Dina smo v Ligi ABA in Eurocupu prikazali dobre igre in to proti močnejšim nasprotnikom, kot je Krka. Ne bi smelo na nas vplivati. Mlajši soigralci morajo pokazati, iz kakšnega testa so. Več bodo igrali in pokazati morajo večjo željo. To me moti, ker Krkini mladi igralci prikazujejo večjo željo po zmagi in borbenosti kot naši. Naši vedno računajo, tak imam občutek, da bo nekdo drug naredil, jaz pa sem mlad in talentiran, ko bom dobil žogo, bom pa vrgel, če zadenem, super, če pa ne, je pa že dobro. Moraš pokazati, iz kakšnega testa si. Boš igral košarko in si z njo služil denar ali pa prenehaj in igraj amatersko ligo."