Luka Dončić je odlično razigral soigralce. Foto: AP

V igri z žogo je iz tekme v tekmo boljši. Vemo, da je sposoben spektakularnih predstav, a naša glavna naloga bo, da v njegove akcije vključimo tudi druge igralce in še bolj povežemo ekipo v celoto.

Trener Dallasa Rick Carlisle o Luki Dončiću
V zadnje četrt ure Dončić sploh ni stopil na parket. Približal se je prvemu trojnemu dvojčku v Ligi NBA. Foto: AP

Ko igram proti njemu je občutek vedno nenavaden, kot da izgubljam brata, s katerim sem v preteklosti dobil številne vojne na košarkarskem igrišču.

LeBron James o dvoboju z Dwaynom Wadeom.
Zgodovinski trenutek na parketu Staples Centra. Izmenjava dresov Jamesa in Wada po zadnjem pisku sirene. Foto: Reuters
James in Wade sta se srečala 31-krat. To je bila 16. zmaga za LeBrona. V Miamiju sta med letoma 2011 in 2014 skupaj osvojila dva šapionska prstana, dvakrat pa sta izgubila v finalu. Foto: Reuters
Stephen Curry je zadel sedem trojk proti Minnesoti. Foto: Reuters

Mavericksi so slabo začeli sezono (tri zmage in osem porazov), nato pa so nanizali 11 zmag na zadnjih 14 tekmah. Na domačem parketu so zadnjič klonili 2. novembra proti New Yorku, deset zmag zapored pa so zadnjič dosegli v sezoni 2007/08.
19-letni Dončić ni naravnal roke (2/11 iz igre, 0/5 za tri), a je sijajno razigral soigralce. Devet podaj je največ v letošnji sezoni. Bil je zelo zaslužen za odličen začetek drugega polčasa, ki je dokončno prevesil tehtnico na stran Mavericksov. Trener Rick Carlisle ga v zadnjih 15 minutah ni več poslal v igro in s tem je tudi izgubil možnost za prvi trojni dvojček.
Orlando brez pravega Vučevića nemočen
Harrison Barnes je bil najboljši strelec tekme z 19 točkami, zadel je pet trojk. Jalen Brunson je izvrstno nadomestil poškodovanega Dennisa Smitha v začetni peterki. V prvem polčasu je zadel vseh pet metov in končal s 17 točkami. Pri Orlandu se je zelo poznalo, da je center Nikola Vučević igral z zvitim gležnjem in bil daleč od prave forme (8 točk, 4/15 iz igre).

Brunson nezgrešljiv v prvem polčasu
Gostitelji so odlično začeli srečanje. Dončić je najprej zaposlil Brunsona, nato pa je povišal na 4:0. Wesley Matthews je bil natančen izza črte in po petih minutah so Mavsi povedli z 12:6. V 8. minuti je Brunson z dolgo podajo prek celega igrišča našel Dončića, ki je počakal, da je Jonathan Isaac skočil v zrak, nato pa zadel od table in dodal še prosti met za 17:11. Po prvi četrtini je imel Dallas pet točk naskoka (24:19).
Prednost Mavericksov se je v drugi četrtini še povečala. Brunson je do odmora zadel vseh pet metov iz igre. Razigral se je tudi Barnes, ki je zadel dve trojki v zadnjih dveh minutah prvega polčasa in Dallas je povedel z 52:40 ob odmoru. Donćić je v prvem delu dosegel 7 točk, iz igre je metal 2/9.
Dončić blestel v vlogi podajalca
Odločitev je padla takoj na začetku drugega polčasa, ko je Dončić najprej podal do Matthewsa, ki je zadel za tri točke. V naslednjih dveh akcijah je zaposlil še Barnesa in Brunsona, ki sta bila prav tako natančna izza črte. Tudi minuta odmora Steva Clifforda ni pomagala, Dončić je sijajno podal do Jordana, ki je zabil za 63:46. Gostje so delovali kot razbita vojska in po trojki Devina Harrisa ob koncu tretje četrtine je bila tekma odločena (75:53). V zadnji četrtini so bili na parketu rezervisti, Dončić v zadnjih 15 minutah ni več igral.

James dobil zadnji obračun z dolgoletnim prijateljem Wadom
Zelo napeta tekma je bila v Staples Centru, kjer so LA Lakersi premagali Miami s 108:105. Dwyane Wade (ob prihodu na parket je prejel stoječe ovacije s tribun) se je zadnjič srečal z dolgoletnim prijateljem LeBronom Jamesom, skupaj sta osvojila dva šampionska prstana (2012 in 2013). Po koncu sezone bo MVP finala leta 2006 končal bogato kariero.
James, ki bo 30. decembra dopolnil 34 let, je znova prevzel odgovornost na svoja široka ramena v zadnji četrtini. Vročica je imela šest točk naskoka (90:96), nato pa je novi kralj Staples Centra v zadnjih šestih minutah in pol dosegel 11 točk in zrežiral preobrat. Lakersi so z delnim izidom 13:2 prevzeli vodstvo. James je znova zelo slabo metal proste mete, a ključna dva je zadel 22 sekund pred koncem.
V zadnjem napadu Miamija je skušal Wade zadeti z osmih metrov prek Jamesa, a mu ni uspelo. Gostje so prišli do odbite žoge, vendar njihovemu najboljšemu strelcu Justisu Winslowu (6/10 za tri) iz zelo težkega položaja ni uspelo izsiliti podaljška. Po koncu tekme sta se James in Wade objela na parketu in si izmenjala dresa ob velikem navdušenju razprodane dvorane, kjer se je kar trlo zvezdnikov Hollywooda.
Wade po izmenjavi dresov komaj zadrževal solze
"Najino prijateljstvo zunaj parketa bo večno. Doživela sva nepozabne trenutke, tega nam nihče ne more vzeti. Privilegij je bil, da sem lahko igral z enim izmed najboljših košarkarjev vseh časov. Mislim, da bodo Lakersi z njim kmalu igrali v finalu Lige NBA," je bil čustven Wade, ki je komaj zadrževal solze.

Dragić po poškodbi še ni ujel pravega ritma
Goran Dragić, ki je v soboto počival proti LA Clippersom, je dosegel 7 točk v 18 minutah. V zadnji četrtini ni več igral. Manjkali so Hassan Whiteside, Wayne Ellington in Dion Waiters.

Se Ariza seli v Los Angeles?
Lakersi želijo izvesti menjavo igralcev s Phoenixom. Odlični obrambni igralec Trevor Ariza je velika želja Jezernikov, v Arizono pa naj bi se preselil Kentavious Caldwell-Pope. Vodstvi obeh klubov želijo vplesti še tretjega partnerja pri menjavi, saj želijo Sunsi še kakšen izbor na naboru, gradili bodo ekipo na dolgi rok. 33-letni Ariza je za Lakerse že igral v sezoni 2008/09, ko se je veselil naslova prvaka.

Vrhunci igre Luke Dončića proti Orlandu

Ponedeljkove tekme:
DALLAS - ORLANDO 101:76
Barnes 19 (5/10 za tri), Brunson 17 (7/9 iz igre), Powell 16, Matthews 10, Finney Smith 9, Harris 8, Dončić 7 (2/11 iz igre, 0/5 za tri, prosti meti 3/3), 11 skokov in 9 podaj v 26 minutah, Jordan 7 in 9 skokov, Barea 6, Kleber 2; Simmons 18, Gordon 10, Birch in Vučević (16 skokov) po 8, Ross 7, Augustin in Iwundu po 6, Isaac 4, Martin, Briscoe in Grant po 3.

LA LAKERS - MIAMI 108:105
Kuzma 33 (14/22 iz igre), James 28 (10/19 iz igre, 4/7 za tri), 12 podaj in 9 skokov v 38 minutah, Caldwell Pope 11, Ball 10, Hart 9, Stephenson 6, Chandler in McGee po 4, Mihajluk 3; Winslow 28 (6/10 za tri), Olynyk in Wade (10 podaj) po 15, Adebayo 12 in 10 skokov, McGruder in Richardson po 10, Jones Jr. 8, Dragić 7 (3/9 iz igre, 1/4 za tri), 2 skoka in 2 podaji v 18 minutah.

INDIANA - WASHINGTON 109:101
Turner 26 in 12 skokov, Bogdanović 22; Beal 30, Oubre 23.

PHILADELPHIA - DETROIT 116:102
Embiid 24, Simmons 18, 10 skokov in 7 podaj; Kennard 28 (5/8 za tri), Drummond 21 in 17 skokov.

BOSTON - NEW ORLEANS 113:100
Morris 31 (5/8 za tri), Tatum 21, Brown 19; Davis 41 (17/34 iz igre), Randle 20 in 11 skokov.

CHICAGO - SACRAMENTO 89:108
LaVine 19, Markkanen 13; Fox 25, Bagley in Bogdanović po 16.

MILWAUKEE - CLEVELAND 108:92
Bledsoe 20 (4/5 za tri) in 12 skokov, Brogdon 18, Middleton 16; Nance Jr. 16, Sexton 15.

OKLAHOMA CITY - UTAH 122:113
George 31 (8/10 iz igre, 5/6 za tri), Schröder 23, Adams 22, Grant 13, Westbrook 12 (4/18 iz igre), 11 skokov in 10 podaj; Mitchell 19, Gobert 13 in 14 skokov.

DENVER - MEMPHIS 105:99